Lidovci na rozcestí - nový lídr musí sjednotit stranu a zastínit Kalouska

Vsetín - 310 delegátů sjezdu KDU-ČSL dnes ve vsetínském Domě kultury rozhodne v tajném hlasování, kdo další čtyři roky povede jejich stranu. Po víkendu bude jasnější nejen další směřování strany, ale také dopad plánovaného odchodu bývalého předsedy a exministra financí Miroslava Kalouska na KDU-ČSL. Už minulý týden média zaznamenala, že nová konzervativní středopravá strana, v níž se může v budoucnu Kalousek angažovat, prý ponese název TOP 09. Mezi delegáty nebude chybět ani Věra Luxová, manželka zesnulého předsedy strany Josefa Luxe, k jehož odkazu se hlásí řada lidovců. Zda má v úmyslu podpořit některého z kandidátů, ale odmítla prozradit. Navzdory oficiální pozvánce nezavítají na sjezd prezident Václav Klaus, ani předsedové ČSSD a ODS Jiří Paroubek a Mirek Topolánek.

Podle Miroslava Kalouska míří KDU-ČSL pod vedením Jiřího Čunka příliš doleva a vyznává spíše princip rovné spotřeby než rovných šancí, což by preferoval on. Kalouskovo směřování doprava naopak část strany vnímá jako nebezpečné přibližování se ODS expremiéra Mirka Topolánka.

Spekulace o rozštěpení strany, jejíž preference se pohybují jen mírně nad pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny, a osobní útoky mezi stranickými lídry zostřily předsjezdovou atmosféru. Lidovci, kteří nejsou nakloněni Kalouskovu postoji, se obávají, že rozštěpení strany do dvou politických subjektů odvede KDU-ČSL voliče před říjnovým mimořádným hlasováním o složení sněmovny.

Současný předseda lidovců Čunek, který chce dnes funkci obhajovat, vzkázal Kalouskovi, ať na sjezd nejezdí. Stejný názor mají i další dva kandidáti na nejvyšší stranický post Michaela Šojdrová a Jan Březina. Bez komentáře Kalouskovu účast na sjezdu nechal z uchazečů o předsednickou funkci pouze Cyril Svoboda. O něm a o Šojdrové se mluví jako o favoritech volby.

Věra Luxová zastává středové tendence

Podle manželky zesnulého Josefa Luxe existují v KDU-ČSL dva hlavní proudy. „První je pragmatický, který inklinuje k běžné české politice a přebírá do značné míry její styl, upřednostňuje politiku zájmů a zdůrazňuje, že je i pro KDU-ČSL cestou k úspěchu. Má oporu především u již zaběhlých, dlouholetých představitelů strany. Druhý je více křesťansky orientovaný a opírá se o sociální citlivost a spravedlnost,“ uvedla s tím, že lidovci by měli jít druhým směrem. Zprava se víc přiklonit do středu odpovídá podle Luxové i představám členské základny.

Program sjezdu KDU-ČSL:

1. Zahájení a uvítání: (10:00)
a) schválení složení pracovního předsednictva, programu, jednacího a volebního řádu sjezdu
b) volba mandátové, návrhové a volební komise, jmenování 2 ověřovatelů zápisu
c) vystoupení hostů - předseda KDH Pavol Hrušovský, pozdrav předsedy ELS-ED Josefa Daula

2. Zpráva předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka (10:30)

3. Zprávy: (14:00)
a) o činnosti klubů poslanců a senátorů KDU-ČSL v PČR
b) o činnosti poslanců v Evropském parlamentu za KDU-ČSL
c) mandátové komise
d) o politické a organizační činnosti strany a plnění usnesení Sjezdu 2008
e) finanční
f) Celostátní revizní komise KDU-ČSL
g) Celostátního rozhodčího sboru KDU-ČSL

4. Volby (včetně vystoupení kandidátů): (15:00)
a) předsedy
b) 1. místopředsedy
c) dalších místopředsedů
d) dalších členů Celostátního výboru KDU-ČSL

(Posledním bodem programu prvního jednacího dne bude pravděpodobně 1. kolo volby dalších členů Celostátního výboru KDU-ČSL.)

e) předsedy a členů Celostátního rozhodčího sboru KDU-ČSL
f) předsedy a členů Celostátní revizní komise KDU-ČSL

5. Diskuse (může být zahájena v průběhu bodu 4. Volby po ukončení vystoupení kandidátů)

6. Závěr sjezdu
a) schválení usnesení
b) závěrečné slovo předsedy KDU-ČSL.

Mezi pragmatiky řadí Luxová exministra financí Miroslava Kalouska nebo bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Kalouska, který se chystá u lidovců skončit, si podle svých slov váží vzhledem k práci, kterou odvedl nejen na ministerstvu financí.

Prezident, expremiér ani průzkumový favorit na premiérské křeslo nepřijedou

Kongres strany, která se chlubí velkým koaličním potenciálem, se netradičně odehraje bez slibů budoucí spolupráce od bývalých vládních partnerů KDU-ČSL. Do Vsetína čelné politiky lidovci pozvali, prezident, Topolánek ani Paroubek ale nepřijedou. Prezident Klaus v sobotu navštíví Vatikán. Lídři ODS a ČSSD zřejmě dají přednost horké předvolební kampani, už za týden je totiž čekají volby do Evropského parlamentu. Za neochotou by ale mohla stát také napjatá situace uvnitř strany.