„Lidé odcházejí, myšlenky ne.“ Expedici, při které zahynulo 15 českých horolezců, připomene dokument

Nahrávám video

Letos uplyne 50 let od expedice Huascarán československých horolezců do Peru, která měla za cíl vystoupat na vrchol andské hory Huandoy. Výpravu ale smetla lavina stržená zemětřesením o síle 7,9 stupně Richterovy škály. Po jejich stopách se vydal horolezec Marek Holeček, který prošel stejnou trasu jako Čechoslováci v sedmdesátém roce a s kolegy připravuje filmový dokument.

První záběry budou k vidění už na Jizerské padesátce, jehož třetího ročníku se začátkem roku 1970 zúčastnili i horolezci, kteří o pár měsíců později tragicky zahynuli. Neštěstí ale stíhalo expedici během celého andského pobytu.

Už při jedné z aklimatizačních túr uklouzl na mokré skále jeden z nejlepších horolezců výpravy Ivan Bortel a po pádu do třiceti metrů zemřel. V tomto místě a na místě tábora postavili později Peruánci expedici památník.

„To byla taková předzvěst. Byla to shoda událostí, které se začaly řetězit a skončily tak, že se odtamtud z těch kluků nevrátil nikdo. Nicméně nechtěl jsem stavět na melancholii. Kluky život bavil,“ řekl v pátečním Studiu 6 České televize horolezec Holeček.

Když na konci května 1970 ničivé zemětřesení strhlo ze severní stěny Huascaránu lavinu sněhu a kamení, Československo přišlo o horolezeckou elitu. V Peru zahynul Arnošt Černík, Milan Černý, Jiří Jech, Jaroslav Krecbach (ve 24 letech nejmladší člen výpravy), Miloš Matras, Ladislav Majsner, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr a Václav Urban.

Ve výpravě byli i fotograf Vilém Heckel, který byl ve svých 52 letech nejstarším členem výpravy, a akademický sochař Valerián Karoušek.

Vzpomínku na tragickou expedici se Holeček rozhodl spojit s dokumentem o kráse tamních hor. „Nabídlo se to. Projezdil jsem kopce od asijských velehor po Antarktidu, Peru samo o sobě má překrásné hory, které vyrůstají z polopouští nebo planin. Řekl jsem si, že by bylo fajn to propojit, když už jedeme na kluky zavzpomínat,“ vysvětlil.

„Vzal jsem si dohromady tým lidí, svého parťáka Radoslava Grocha, se kterým jsem chtěl lézt, a také mnohem šikovnější oko a rychlejší prst Tomáše Galáska, který nabíral záběry. Pak už jsme přinesli jen záběry samotného lezení, protože tam už vyheverovat neumíme,“ dodal.

Holeček: Nebýt pomníčku, místa nenajdeme

Podle Holečka jsou i půlstoletí po přírodní zkáze vidět stopy, které za sebou lavina zanechala. I když příroda za těch padesát let podle jeho slov dokázala zacelit rány. „Nebýt tam pomníček, tak už ta místa nejsme schopni najít,“ dodal. 

„Některé věci, jako třeba lidské schránky, odcházejí, chřadnou, ale myšlenky ne. A my jsme navázali na jejich myšlenky, jejich oči, a to, co tenkrát chtěli vylézt. Udělali jsme nádherný prvovýstup na Huandoy a vede tam teď česká cesta, přímá linie, která se jmenuje Pro kluky 1970,“ dodal. Film zachytil i pamětníky tehdejší události, především však v Česku.

Vybavení do hor se podle Holečka za padesát let zcela změnilo. „Je to obrovský rozdíl. Je to dané rychlostí přesunu. Jestli oni tenkrát odjížděli s několika tunami materiálu, tak my odjížděli s malým batůžkem. Je to dáno také tím, že zázemí v Andách existuje, prostupnost do hor je úplně jiná,“ porovnal.

V Čechách vzpomínají na výpravu každý rok při lyžařském závodu Jizerská padesátka, který od roku 1971 nese přídomek Memoriál Expedice Peru '70. V neděli bude těmto horolezcům také v Bedřichově odhalen památník.

Dokument, připomínající padesát let od tragické expedice, ještě není celý dostříhán. Letos se v pár záběrech představí na zmíněném závodě, na konci května a na začátku června bude k vidění na různých místech Česka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Překonání rekordu o 1,5 stupně je bezprecedentní, upozornil ČHMÚ

Současná klimatická změna je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mimořádně rychlá a lidé se na ni musí adaptovat. Překonání teplotního maxima pro Česko o 1,5 stupně, jako se to stalo tento víkend, je podle meteorologů „naprosto bezprecedentní“.
před 51 mminutami

Část lidí na vedra nehleděla. Běhali do vrchu nebo koncertovali

S horkou nedělí se potýkali pořadatelé a účastníci sportovních a kulturních akcí, tedy těch, které se navzdory tropům konaly. Například Janské Lázně v Krkonoších hostily dlouho plánované Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu. V Hukvaldech se s vysokými teplotami museli vyrovnat hudebníci. Vedro nesvědčilo ani elektrokolům. Častěji než jindy pak byli v akci záchranáři.
před 1 hhodinou

Macinka: Delegaci na summit NATO povede premiér, ÚS nezrušil usnesení vlády

Vedoucím delegace na summitu NATO v turecké Ankaře bude premiér Andrej Babiš (ANO), zúčastní se obou částí akce, uvedl v neděli na CNN Prima News ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Zdůvodnil to tím, že Ústavní soud, který uložil vládě prezidenta Petra Pavla na akci akreditovat, v předběžném opatření nezrušil platné pondělní usnesení vlády o složení delegace. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) věří, že je na každé členské zemi, aby si rozhodla, koho do delegace zařadí. Ostatní státy tak podle něj tuzemskou delegaci komentovat nebudou, řekl v Nedělní debatě ČT moderované Terezou Kručinskou.
12:47Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Absolutní tuzemský teplotní rekord padl druhý den v řadě. Podívejte se na mapu

Stanice v Doksanech na Litoměřicku opět naměřila nové absolutní teplotní maximum pro Česko. V neděli vzrostlo na 41,9 stupně, proti sobotě je tak rekord o stupeň vyšší. Současně to bylo poprvé v historii, co Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal ve své oficiální síti stanic jedenačtyřicetistupňovou teplotu. Tu v neděli naměřila i Tuhaň na Mělnicku, uvedli na facebooku meteorologové. Připomněli, že je třeba ještě počkat na ověření nového absolutního rekordu.
09:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Stát není na vlny veder připraven, míní Svárovská. Červený kritiku odmítl

Současné vlny veder s teplotními rekordy dle poslankyně Gabriely Svárovské (Zelení, za Piráty) ukazují, že stát nemá dostatečně připravenou krizovou komunikaci ani praktická opatření. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) v Nedělní debatě ČT oponoval, že resorty veřejnost informují a vláda připravuje i konkrétní kroky. Podle exministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) ale web ani sociální sítě nenahradí komunikační kampaň. Místopředseda SPD Radim Fiala zdůraznil potřebu praktických adaptačních opatření. Hosté pořadu, který moderovala Tereza Kručinská, se přeli také o personální změny na resortu životního prostředí.
před 6 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali zvýšení úrokové sazby či ČEZ

Bankovní rada České národní banky (ČNB) v minulém týdnu poprvé po čtyřech letech zvýšila základní úrokovou sazbu. O rozhodování v době nejisté domácí i globální politiky hovořila v Událostech, komentářích viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová. Pořad se věnoval také výzvě ekonomů premiéru Andreji Babišovi (ANO), aby přehodnotil plánované zestátnění části skupiny ČEZ. Debata se týkala i návratu hotovosti do běžného užívání, za čímž stojí i obavy z kyberútoků. Pozvání do pořadu přijal Filip Philippe Aghion – ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii. Diskuzí provázely Nina Ortová a Kristina Nováková.
před 9 hhodinami

Schillerová nesouhlasí s výstupy Motoristů ve Strážnici, výměnu ministrů odmítla

Vicepremiérka Alena Schillerová (ANO) nesouhlasí s tím, jak vystupovali v pátek a v sobotu koaliční Motoristé na folklorním festivalu ve Strážnici. Lidé tam podle ní chodí za zážitky, ne poslouchat politiky. Omezit dotace pro festival, jak po vypískání ministrů Oty Klempíře a Petra Macinky navrhl na sociálních sítích další z ministrů Motoristů Boris Štastný, odmítla stejně jako Macinka. Uvedli to v debatě televize CNN Prima News. Podle předsedy opozičních Pirátů Zdeňka Hřiba je Klempíř extrémně neoblíbený a vláda by měla uvažovat o jeho náhradě. Podle Schillerové žádná výměna ministrů na pořadu dne není.
před 10 hhodinami

Plavčíci či animátoři. Studenti čekají od brigád v cizině i zážitek

Španělsko, Řecko a později i za oceán. Studenti jsou při volbě brigády v zahraničí mnohem vybíravější než dříve. Spíše než na výdělek hledí na zkušenosti, jazyky, ale i zážitky a konkrétní destinace. České televizi to potvrdily oslovené organizace, které se brigádami zabývají. Do ciziny už také studenti jezdí výrazně méně než před dvaceti lety. Naopak roste počet zájemců, kteří nechtějí dělat jen pomocné práce, ale hledají uplatnění přímo ve svém oboru.
před 14 hhodinami
Načítání...