Lidé kupovali v rámci sbírky potraviny pro potřebné, hodily se konzervy i těstoviny

Nahrávám video
Lidé nakupují v rámci sbírky potraviny pro potřebné, hodí se konzervy i těstoviny
Zdroj: ČT24

Ve víc než osmi stech obchodech po celém Česku mohli v sobotu lidé přispět do potravinové sbírky. Organizátoři doufají v podobný úspěch jako na podzim, kdy i přes pandemii tehdy sklady potravinových bank naplnilo rekordních 713 tun zboží. Zásoby jsou určené pro lidi v nouzi, od ohrožených dětí až po seniory.

Věra Čechová zažila domácí násilí, stala se obětí podvodu a přišla o peníze i bydlení. Skončila na ulici a přespávala v tramvajích. Po tom všem je šťastná za soukromí pokoje v azylovém domě. Ne vždy ale s důchodem vyjde. „Když mi dojdou peníze, tak tady třeba dávají špagety, těstoviny, rýži, nějakou konzervu, paštiku,“ popisuje.

Zásoby dostávají právě od potravinových bank. Ty teď hlásí skokový zájem ze strany potřebných. A doufají, že se v sobotu během jarního kola sbírky potravin podaří sklady naplnit zásobami.

Nakoupit vyloženě do sbírky přijeli například Jindrovi. Naplnili rovnou celý košík – od drogerie přes luštěniny až po konzervy. Nákup za více než dva tisíce korun předali hned za pokladnou dobrovolníkům. A nebyli sami, štědrých lidí se sešlo hodně.

Zájem je i o výrobky pro děti

Do sbírky se zapojily všechny velké řetězce a tři on-line obchody. Často přizpůsobily i nabídku. „V týden sbírky máme vždy v akci trvanlivé potraviny, ať už je to mouka, rýže, cukr,“ přiblížila například mluvčí řetězce Kaufland Renata Maierl. 

Kromě základních potravin je velká poptávka třeba i po zboží pro děti. „Spektrum lidí, kterým pomáhají potravinové banky, je hrozně široké. Máme v portfoliu přes tisíc organizací, které dodávají víc než 160 tisícům lidí. Potraviny, které se vyberou ve sbírce, jdou prioritně tam, kde jsou děti,“ přiblížila ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Láchová připomněla, že loni na podzim se potravinové banky dostaly do situace, kdy jejich sklady zely prázdnotou. „V tuto chvíli ještě máme co poskytovat lidem, kteří to potřebují. Konzervy, těstoviny –⁠ to jsou komodity, kterých je trvalý nedostatek. Ale tím, jak se výrazně zvýšila potřeba potravinové pomoci, což podle našich statistických dat je zhruba plus šedesát procent v posledních dvanácti měsících, tak máme také spočítáno, že by nám ty potraviny došly někdy v průběhu léta,“ vysvětlila ředitelka.

Dodala, že pokud by se povedlo vybrat tři sta, čtyři sta tun potravin, byl by to veliký úspěch a bylo by to množství potravin, které by lidem pomohlo překonat dobu do další sbírky.

Sbírka potravin se koná dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Pořádá ji Česká federace potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR, klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti a partnery z neziskového sektoru. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Topná sezona byla intenzivnější než v předchozích letech, uvedli energetici

Letošní topná sezona byla mírně intenzivnější než v předchozích letech. Oproti loňsku byla chladnější o 4,9 procenta, ve srovnání s dlouhodobým průměrem posledních patnáct let pak o 3,2 procenta. Počasí přitom kopírovala i spotřeba domácností, podle energetiků ale byly dodávky tepla i plynu bez komplikací. Hlavní podíl na výrobě tepla má v Česku nadále uhlí, postupně ale klesá, uvedli v pondělí na tiskové konferenci zástupci energetických svazů. Teplárny budou pokračovat ve vytápění do května.
před 41 mminutami

Nehoda dvou kamionů zablokovala Pražský okruh, jezdí se v jednom pruhu

Nehoda dvou kamionů uzavřela v pondělí ráno zhruba na padesát minut Pražský okruh u sjezdu na Jesenici, jeden z řidičů byl v kabině zaklíněný. Na místo zamířil záchranářský vrtulník, ale nakonec lehce zraněného řidiče odvezla sanitka do motolské nemocnice. Vyplývá to z informací policie a záchranné služby. Provoz jedním pruhem byl obnoven v 10:05, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra (NDIC).
10:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko není připraveno na efektivní výstavbu vysokorychlostních železnic, zjistil NKÚ

Česko zatím není připraveno na efektivní výstavbu sítě vysokorychlostních železničních spojení, kterou plánuje dokončit přibližně do roku 2050. Stát zatím nevytvořil věcné podmínky pro výstavbu sítě, neurčil zdroje financování, neukončil jednání se sousedními státy o jejich propojení ani neprokázal plně očekávané přínosy. Předpokládané úspory nákladů mohou být výrazně nižší nebo se vůbec nepotvrdí. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle ministerstva dopravy jsou ale závěry NKÚ překonané, protože projekt rychlých spojení je už aktualizovaný.
před 1 hhodinou

Přichází slunečný týden bez srážek

Týden bude v Česku slunečný, srážky meteorologové nečekají. Ráno může při zemi mrznout, teploty přes den budou stoupat ke 20 stupňům Celsia. Mírně chladněji bude v polovině týdne. Na víkend se naopak oteplí a teploměr může ukázat i 25 stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů týdne probrali veřejnoprávní média či Turkovy výroky

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali financování veřejnoprávních médií, výroky vládního zmocněnce Filipa Turka (za Motoristy), zprovoznění ropovodu Družba a doživotní zákaz prodeje cigaret mladým Britům. Pozvání přijali hudebník a bývalý politik Michael Kocáb, matematik Karel Janeček, diplomat a bývalý ministr Karel Kühnl, komentátor Lidových novin Petr Kamberský a šéfredaktorka Bold News Alice Mikulášová. Diskusi moderovala Jana Fabianová.
před 3 hhodinami

Češi schraňují mince doma, v oběhu jsou jich dvě a půl miliardy

V oběhu jsou zhruba dvě a půl miliardy kovových mincí českých korun. Za deset let jich podle centrální banky přibylo asi o třetinu. Z velké části je lidé hromadí doma. Míst, kde lze vyměnit mince za bankovky, je ale stále méně. Utratit vyšší obnos v mincích může být také problém.
před 4 hhodinami

VideoPřed 35 lety se do Československa vrátili volyňští Češi

Před pětatřiceti lety se do tehdejšího Československa vrátili krajani z Volyně. Nabídku bývalé vlasti jich využilo 1800. Na Ukrajině žili v blízkosti Černobylu a chtěli uniknout následkům jaderné havárie. Volyňští Češi se do Československa v dubnu 1991 vraceli hlavně z Malé Zubovštiny na tehdy ještě stále sovětské Ukrajině. Krajané požádali o návrat prezidenta Václava Havla při jeho návštěvě Moskvy v únoru 1990. Na Ukrajinu nejdřív mířila humanitární pomoc. Pětiletou lhůtu pro získání občanství pro ně zákon zrušil až v roce 1995.
před 4 hhodinami

V Česku přibývá případů horečky dengue

Přibylo případů horečky dengue, kterou si Češi dovezli ze zahraničí. Letos jich zdravotníci evidují o 40 procent více než před rokem. Nemoc už epidemiologové zaznamenali i ve Francii, Itálii nebo Chorvatsku. Nejvyšší riziko nákazy zůstává v Asii, Latinské Americe a Africe.
před 5 hhodinami
Načítání...