Lidé dobré vůle slaví na Velehradě příchod Cyrila a Metoděje

Velehrad - Jihomoravský Velehrad ožil cyrilometodějskými oslavami. Ty zde pod názvem Dny lidí dobré vůle probíhají dnes a v pondělí a připomínají příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Zatímco včera v areálu ještě v uzavřeném kruhu jednala Česká biskupská konference, dnes již prostor patří návštěvníkům z řad věřících. Vedle bohatého doprovodného programu zde proběhlo desáté mezinárodní setkání vozíčkářů nebo tradiční ruční přepisování bible. Dnešní den pak završí koncert, vrcholem oslav pak bude zítřejší slavnostní mše. Přenos z koncertu můžete sledovat dnes večer ve 20. hodin živě na ČT2, mši vám stejný program přinese zítra v 10:30.

Dny lidí dobré vůle probíhají na Velehradě na Uherskohradišťsku již po jedenácté. Příchod sv. Cyrila a Metoděje sem letos přijede oslavit 50 tisíc lidí, což z akce činí jednu z největších církevních událostí v Česku.

Vozíčkáři na Velehradě po desáté

3 minuty
Vstup Josefa Kvasničky
Zdroj: ČT24

Desáté výročí letos na Velehradě oslavilo mezinárodní setkání vozíčkářů organizované Maltézskou pomocí. Podobně jako v loňském roce dorazilo kolem stovky handicapovaných ze všech koutů Česka, ale i ze zahraničí. „Výrazně se zvýšil počet účastníků, z asi deseti při prvním setkání jsme se dostali na sto, což je na hranici naší kapacity. Díky obci se k lepšímu změnily možnosti pohybu pro postižené na Velehradě,“ uvedl hlavní organizátor akce Michal Umlauf.

„Hlavní idea nabídnout lidem se zdravotním postižením možnost, aby přijeli na Velehrad, zúčastnili se programu i bohoslužeb a prožili setkání s dalšími lidmi, kteří jsou třeba také na vozíčku nebo jinak postižení, zůstává stále stejná,“ dodal organizátor. Každým rokem se organizátoři snaží zprostředkovat vozíčkářům i setkání se známými osobnostmi. Letos mezi ně zavítá například manželka prezidenta Livia Klausová, předseda Senátu Přemysl Sobotka nebo zpěvák Petr Bende.

Přepisování bible pokračuje. Velehradský rukopis z půlky hotov

Tradiční doprovodnou akcí je pak již po šesté ruční přepisování bible. Vznikající Velehradský rukopis je podle Petra Chalupy, ředitele Českého katolického biblického díla, které projekt organizuje, hotový již z poloviny. „Ruční přepisování bible je především pomůcka. Pro toho, kdo bibli denně čte, rozjímá a modlí se nad ní, to asi není potřebné. Ale určitě je to dobrá příležitost k tomu, aby se další lidé kontaktovali s některou větou. Když opisují jeden verš, tak asi nepochopí celou souvislost. Ale možná je to vyprovokuje k tomu, aby si přečetli kousek před tím a kousek po tom a aby se trochu víc sblížili s poselstvím božího slova,“ uvedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Dnešní den zakončí v osm hodin koncert lidí dobré vůle. Vystoupí na něm například Hradišťan s Jiřím Pavlicou, zmíněný Petr Bende, nebo Hana a Petr Ulrichovi. Vše zakončí půlnoční mše.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Okamura: Resort obrany připraví podklady k ukončení své role v muniční iniciativě

Předseda sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura sdělil, že peníze ze státního rozpočtu nepůjdou na zbraně a munici pro Ukrajinu. Řekl to na tiskové konferenci po pondělním jednání poslaneckého klubu SPD, kde jeho členové projednávali mimo jiné i výroky ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD). Ten se bude napříště vyjadřovat k armádě a jejímu zabezpečení, zatímco postoje vlády k zahraničním otázkám včetně toho k Ukrajině bude sdělovat premiér Andrej Babiš (ANO). Dohodla se na tom koaliční rada ANO, SPD a Motoristů, oznámil už dříve místopředseda SPD Radim Fiala. Šlo o reakci na Zůnovy páteční výroky. Muniční iniciativu, ke které se Zůna v pátek také vyjádřil, projedná sedmého ledna Bezpečnostní rada státu.
09:47Aktualizovánopřed 8 mminutami

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
před 24 mminutami

Babiš vloží Agrofert do svěřenského fondu RSVP Trust

Premiér Andrej Babiš (ANO) do 8. ledna nevratně vloží holding Agrofert do svěřenského fondu RSVP Trust, který založila poradenská společnost Roklen s právní podporou právní kanceláře DBK. Ta o tom v pondělí informovala agenturu ČTK a Babiš následně potvrdil, že tak učiní do termínu stanoveného zákonem, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem. Správcem tohoto fondu je bankéř Wilfried Reinhard Elbs a dohlížet na něj bude protektorka Věra Výtvarová. Elektorem je právník Patrik Bureš.
19:17Aktualizovánopřed 28 mminutami

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
10:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Od ledna ubude na úřadech 322 míst, schválila vláda

Na úřadech ubude od začátku ledna 322 míst, schválila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda. Nejvíce míst ubude na úřadu vlády, ministerstvech financí a průmyslu, řekl po zasedání kabinetu. Jde podle něj teprve o první kolo, úspory se budou ještě hledat. Na začátku roku 2025 bylo úřednických míst 73 520. Aktuální návrh takzvané systemizace počítá pro letošní rok s číslem 73 352.
13:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Prodejci zbraní letos nahlásili devět podezřelých pokusů o nákup

Policie za rok řešila devět podezřelých nákupů nebo pokusů o nákup zbraní. Osm jich vyhodnotila jako nezávadné, jeden případ ještě prověřuje, uvedlo pro ČT policejní prezidium. Jednalo se například o situace, kdy se někdo pokusil koupit zbraň bez potřebných dokladů. Prodejci zbraní a střeliva mají novou povinnost hlásit policii podezřelé nákupy od ledna.
před 3 hhodinami

Pokud Babiš navrhne Turka na ministra, Pavel ho nejmenuje

Prezident Petr Pavel předpokládá, že premiér Andrej Babiš (ANO) na ministra životního prostředí čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka nenavrhne. Pokud by ho navrhl, prezident by ho nejmenoval, ač to považuje za mimořádný krok. Uvedl to Hrad po Turkově schůzce s Pavlem. Podle předsedy Motoristů Petra Macinky Turek kandidátem na ministra zůstává. Babiš se chce s Turkem a Macinkou do Vánoc sejít, Pavlovi stanovisko řekne 7. ledna u novoročního oběda.
03:18Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
11:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...