Lékaři mají omezené přesčasy, ministerstvo chce v Bruselu vyjednat výjimku

Praha – Lékaři v Česku smějí od ledna odpracovat jen poloviční počet přesčasových hodin: maximálně 416 hodin ročně. Skončila totiž výjimka z evropské směrnice, kterou mělo Česko vyjednánu na deset let. Ministerstvo zdravotnictví chce ovšem v Bruselu vyjednat výjimku až do roku 2015, vyjednávání už začalo. Jenže ta podle asociace nemocnic nemusí projít – navíc by neřešila hlavní problém, kterým je nedostatek doktorů. O pacienty se tak starají přepracovaní lékaři.

5 minut
Reportáž Lenky Drmotové
Zdroj: ČT24

Na vyjednání výjimky má ministerstvo čas několik měsíců, než lékaři vyčerpají povolené limity. Pokud se to nepodaří, tak budou nemocnice dávat lékařům k pracovní smlouvě i dohodu o pracovní činnosti – na tu se pak hodiny navíc vykážou. Přesčasy navíc netrápí jen nemocnice. Například i pro lékaře v léčebnách dlouhodobě nemocných nebo rehabilitačních ústavech je problém daný limit dodržet – stejně jako v nemocnicích se i tady běžně slouží víc než 24 hodinové směny. 

Podle ministerstva zdravotnictví nemocnice o omezené době výjimky věděly a měly šest let na to, aby se na přísnější úpravu přesčasů připravily. I ministerstvo ale připouští, že některé nemocnice budou mít se zajištěním služeb problém, chce proto dosáhnout prodloužení výjimky. Česko si ji ale nemůže stanovit jednostranně, musí ji schválit Evropská komise. Jinak hrozí, že komise podá žalobu na Česko k Evropskému soudu. „V toto chvíli budeme doufat, že výjimka projde, a mezitím už jsme začali projednávat, jak tento problém řešit lépe organizovaným způsobem,“ uvedl v Událostech Josef Vymazal, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči. 

Lékařská komora i odbory považují uzavírání dohod o pracovní činnosti za obcházení zákona. Navíc varují, že u přepracovaného lékaře roste riziko chyb a hrozí žaloby pacientů. Vysoké počty přesčasů souvisejí s nedostatkem lékařů. Podle komory je dlouhodobým řešením mít víc lékařů, tedy podpořit jejich vzdělávání na lékařských fakultách. Aktuálním řešením je pak lékařům zvýšit platy, aby neodcházeli za lepším výdělkem do ciziny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
10:26Aktualizovánopřed 14 mminutami

ŽivěSněmovna jedná o důvěře Babišově kabinetu. Pokračovat může i po 21. hodině

Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Jednání odpoledne přerušily ústní interpelace. Poslanci se k němu vrátili v podvečer a odhlasovali si, že v jednání budou moci pokračovat i po 21. hodině. Babiš předtím řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky.
06:00Aktualizovánopřed 34 mminutami

Turkovo jmenování ministrem by nebylo ohrožením demokracie, míní Vesecká

„Filip Turek nebyl trestně stíhán, není trestně stíhán a neexistuje v podstatě žádný konkrétní právní důvod, který by hovořil o tom, že je hrozbou porušení demokracie v České republice,“ uvedla předsedkyně ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Renata Vesecká (nestr. za Motoristy) v Interview ČT24. Podstata jmenování ministrů podle ní závisí na ústavě, která dává jednoznačnou odpověď – premiér navrhuje, prezident jmenuje. Pověst nevnímá jako důvod, proč někoho nejmenovat. Tím je konkrétní čin, kterým by Turkovo jednání nabourávalo demokratický řád, což se podle ní neprokázalo. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 44 mminutami

Babiš při interpelacích odpovídal na otázky o střetu zájmů či Turkovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) při čtvrtečních interpelacích odpovídal na otázky o řešení střetu zájmů. Po 16:00 začali na interpelace poslanců odpovídat ostatní členové vlády. Sněmovna musela kvůli otázkám přerušit jednání před hlasováním o osudu nového Babišova kabinetu, vrátila se k němu kolem 18:00, kdy zákonná lhůta pro interpelace skončila.
14:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina je vděčná za pokračování muniční iniciativy, řekl Pavel

Ukrajinská strana vyjádřila jednoznačný vděk za to, že se Česko rozhodlo pokračovat ve své muniční iniciativě. Pro ukrajinskou armádu je to klíčová věc, uvedl prezident Petr Pavel po jednání s ukrajinskými představiteli ve Lvově, kam se osobně vydal. Sdělil také, že svou návštěvu Ukrajiny nebere jako vzkaz české vládě a že jeho podpora Ruskem napadené země zůstává neměnná. Zmínil se také o Grónsku, spor o ostrov lze dle něj řešit diskusí v rámci NATO.
14:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Záchranáři se psy nacvičují pomoc z lavin

Desítky horských záchranářů i policistů včetně psovodů nacvičují v rámci mezinárodního lavinového a kynologického kurzu záchranu lidí z lavin. Na hřebenech v okolí krkonošské Pece pod Sněžkou, kde se akce koná, je v těchto dnech až 70 centimetrů sněhu. Účastníci si během výcviku již vyzkoušeli jak mrazivé, tak i deštivé počasí.
před 5 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 9 hhodinami
Načítání...