Korupce je nemoc systému, upozorňuje manifest

Praha – Na dvě stě známých osobností podepsalo manifest „Veřejnost proti korupci“. Ten si dává za cíl svými patnácti body „změnit pravidla hry“ politického a společenského systému tak, aby se dalo účinně zamezit všudypřítomné korupci. Podle signatářů je korupce nemoc celého systému, a ne pouze selháním jedince, čímž by se měla v budoucnu opět stát. Člen ustavujícího výboru sdružení dramaturg Jan Štern se domnívá, že dnes hraje mizivou roli to, jaká politická strana se dostala do vlády. V pozadí každé totiž stojí lobbistické a finanční skupiny vyvíjející tlak, čímž dochází k privatizaci státní moci a v ohrožení se tak dostává samotný demokratický vývoj celé společnosti.

Organizátoři manifestu definovali soustavu patnácti opatření, jež jsou podle nich nezbytná pro zastavení korupčního procesu v naší zemi. „Naše sdružení hodlá tyto změny prosazovat,“ uvedl Štern na včerejší tiskové konferenci. Zároveň se ale obává, že korupce je do celého systému příliš vrostlá. „Politické strany se proměnily v obchodní firmy, které obchodují s vlivem, s mocí a s pozicemi ve státním aparátu,“ dodal. Korupce v politice by se dokonce podle dramaturga mohla srovnávat i s jistou formou utajeného státního převratu.

Korupce je pouze symptomem nemoci

Podle dalšího ze signatářů, politologa Petra Druláka, je korupce pouze výsledkem pasivity a nezájmu společnosti. „Nemoc je ve společnosti a korupce politiky je symptomem,“ dodal. Musí zde existovat snaha, aby systém sám bránil korupčnímu jednání. „I v dobře fungujícím státě se darebák bude chovat jako řádný občan, protože mu nic jiného nezbývá,“ míní Štern. Pokud dojde k naplnění požadavků manifestu, korupce se samozřejmě nevymýtí, ale stane se pouze individuálním selháním, a ne projevem politického systému.

Jiří Pehe, politolog:

„Hrozí zde nebezpečí, že současná situace může vést k radikalizaci těch částí společnosti a politických uskupení, které zatím Česká republika na parlamentní úrovni nemá.“

„Podle našeho názoru řešením není vyměnit politiky. Změna lidí nepomůže, protože systém je zkorumpovaný a silnější než jednotlivec,“ podotýká Štern. S ním souhlasí i Petr Drulák, podle nějž i ty politiky, kteří do vlády šli s čistými úmysly, systém jednoduše semlel. Náprava zevnitř tak podle něj možná není. „Jsme v situaci, kdy je na místě být nedůvěřivý,“ podotkl Drulák. Nemůžeme si být jisti, jestli má vláda s námi skutečně dobré úmysly, nebo je její rozhodnutí již předem koupeno. „Základní ztráta důvěry mezi společností a elitou je něco, co společnost rozkládá,“ potvrzuje politolog.

Výzvu obdrží i politické strany

Organizátoři manifestu se budou snažit přesvědčit veřejnost o nutnosti těchto opatření, jež chtějí prosadit tlakem na politické strany. Sdružení zároveň plánuje pořádat veřejné debaty s občany a vyzvat politické strany, aby změny vtělily do svých programů. Právnička a bývalá šéfka Unie svobody Hana Marvanová je přesvědčena, že by měl existovat tlak veřejnosti na systémové změny pravidel fungování naší společnosti. „Myslíme si, že občané musí říci dost, vyvíjet tlak na politické strany a vynutit si změny,“ doplnila.

Jan Štern se zároveň domnívá, že porevoluční liberálně-demokratická společnost se změnila během následujících dvaceti let v „mafiánský kapitalismus.“ Veškeré politické skandály poslední doby tak jsou pouze projevem války mafií, které za politickou fasádou bojují o své zakázky. Jen s obtížemi se proto řeší důležité reformy a politický život se svým způsobem zastavil. „To, co prožíváme, není běžná politická krize, ale zásadní krize politického systému,“ shrnul Štern.

Patnáct bodů manifestu:

1. Zpřísnění pravidel financování politických stran a volebních kampaní.

2. Zavedení majetkových přiznání.

3. Zrušení anonymních akcií na majitele a zprůhlednění vlastnictví firem.

4. Zavedení trestní odpovědnosti právnických osob.

5. Posílení možnosti zabavovat majetek získaný trestnou činností a jeho přednostní využití na náhradu škod poškozených trestnou činností, včetně státu.

6. Ochrana oznamovatelů korupce a zavedení odměny pro ty, kteří na korupci upozorní. Zavedení institutu korunního svědka do právního řádu.

7. Povinné zveřejňování na internetu všech smluv uzavřených státními orgány, kraji či obcemi nebo firmami s účastí státu, krajů a obcí.

8. Rychlá vynutitelnost plnění zákona o svobodném přístupu k informacím a zavedení sankcí za jeho neplnění.

9. Prosazení účinnosti kvalitního zákona o státní službě.

10. Dokončení a plné zprovoznění elektronizace veřejné správy.

11. Zakázky ve výběrových řízeních by měly být vždy realizovány za cenu obvyklou.

12. Zavedení majetkové odpovědnosti státních úředníků i veřejných činitelů, kteří svým jednáním způsobí škodu na státním nebo veřejném majetku.

13. Zavedení přísných pravidel pro správu a hospodaření firem s většinovou majetkovou účastí státu, krajů a obcí.

14. Změna ustanovování členů rad veřejnoprávních médií.

15. Přímá volba starostů, primátorů a hejtmanů.

  • Politolog Jiří Pehe autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2585/258419.jpg
  • Kampaň ministerstva vnitra autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1949/194860.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
11:42Aktualizovánopřed 5 mminutami

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 23 mminutami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
17:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Zemřel moderátor Patrik Hezucký, oznámila v pátek na instagramu rozhlasová stanice Evropa 2, kde víc než čtvrtstoletí uváděl pořad Ranní show. Bylo mu 55 let. Zdravotní problémy měl od podzimu. Vedle práce v rozhlasu Hezucký také daboval, moderoval některé televizní pořady a příležitostně hrál.
před 1 hhodinou

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
15:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvat skrytě. Smekám, vzkázal Štastný

Zástupci budoucí vládní koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat. Boris Šťastný (Motoristé) Babišův krok označil za „bezprecedentní a státnický“.
11:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 7 hhodinami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 8 hhodinami
Načítání...