Každodenní ultrazvuk i čtení pohádek. Lékaři popsali 117 dní od mozkové smrti matky do narození její dcerky

14 minut
Lékaři FN Brno popisují péči o matku po mozkové smrti a dítě
Zdroj: ČT24

Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno udržovali u ženy po mozkové smrti, která byla v 16. týdnu těhotenství, po rekordně dlouhou dobu (117 dnů) vitální funkce. Díky tomu pak mohli 15. srpna přivést na svět její živé dítě. Malá holčička, která měla 2130 gramů a 42 centimetrů, dostala jméno Eliška. Podle zástupců nemocnice případ nemá ve světě obdoby.

Případ podle lékařů potvrzuje obrovskou sílu počínajícího lidského života i sílu těla matky. V danou situaci dokázalo za pomoci lékařů a zdravotních sester zvládnout darovat dítěti život navzdory mozkové smrti.

8 minut
Pohled Událostí: Zázračný porod
Zdroj: ČT24

Nejčastěji se jedná o vrozené onemocnění mozkových cév. Běžně krev proudí z tepen do tenkých kapilár a z nich pak do žil. U lidí s touto diagnózou ale kapiláry chybí, a krev tak odtéká z tepen rovnou do žil.

Hlavní riziko spočívá v prasknutí malformace a vzniku krvácení do mozku. Mozkové žíly totiž mají tenkou stěnu a nezvládají odolat tlaku krve, který je v tepnách vyšší a chybí odpor kapilár.

V průběhu života dojde ke krvácení u víc než poloviny pacientů. Až jedna třetina nemocných pak trpí taky epileptickými záchvaty. Jde o závažné onemocnění, úmrtnost na krvácení z malformace ale není vysoká.

Ilustrační foto
Zdroj: Thinkstock

Brněnský případ je výjimečný délkou hospitalizace a zralostí plodu, které se podařilo dosáhnout. „Dvanáct případů skončilo ukončením těhotenství. Ve dvou případech matčiny vitální funkce lékaři udržovali 103 a 107 dnů. Co se týče váhy a zralosti, jen v jednom případě mělo dítě nad 2000 gramů,“ řekl ředitel nemocnice Roman Kraus.

Sedmadvacetiletou ženu našli její blízcí v bezvědomí 21. dubna, tehdy byla v 16. týdnu těhotenství. Záchranka ženu převezla do Fakultní nemocnice Brno. „Zhruba v 16 hodin vymizela spontánní dechová aktivita a vyšetření potvrdilo smrt mozku. Příčinou byla cévní malformace provázená krvácením do mozku,“ řekl přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Brno a LF MU Roman Gál.

3 minuty
Lékaři ukázali, jak se starali o ženu, která po mozkové smrti donosila dítě
Zdroj: FN Brno

Lékaři udělali maximum, pomáhala i rodina

Lékaři pak udělali maximum, aby stabilizovali životní funkce a zachránili plod v těle matky. Pečovali o srdeční činnost, plicní a ledvinné funkce, bojovali s infekcemi. „Použili jsme antibiotickou léčbu, která měla minimální vliv na vyvíjející se plod i výživu jsme sestavovali s ohledem na vývoj plodu,“ popsala primářka Oddělení klinické mikrobiologie FN Brno Markéta Hanslianová.

Několikrát týdně, posléze denně lékaři monitorovali plod ultrazvukem. Pokoušeli se podporovat normální vývoj dítěte, například pohybovali nohama matky, aby simulovali chůzi.

„Babička četla pohádky dítěti po celou dobu těhotenství,“ řekl Roman Gál.

Důležitou roli hrála fyzická kondice matky před mozkovou příhodou. „ Paní Votavová byla ve skvělé kondici. Jediný orgán, který měla nemocný, byl bohužel mozek,“ popsal Gál.

Jméno Eliška vybrala matka na počátku těhotenství

V pondělí 24. června potvrdilo gynekologické konzilium váhu plodu 980 gramů s nadějí, že se zdárně vyvíjí. V červenci měl plod už 1500 gramů. Císařský řez provedli lékaři 15. srpna ve 34. týdnu. Dívenka měla 2130 gramů a 42 centimetrů. Dostala jméno Eliška, které vybrala matka ještě na počátku těhotenství.

Plánovaný porod se uskutečnil o několik týdnů později, než lékaři z počátku doufali. „To bylo pro dítě nesmírně pozitivní. Těhotenství probíhalo fyziologicky naprosto výjimečně, plod se vyvíjel velmi dobře. Do porodu zdvojnásobil váhu,“ řekl přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Pavel Ventruba. „Důležité je, aby začaly samostatně fungovat plíce, proto jsme si stanovili tuto hranici. Prodlužování nad 34. týden by mohlo ohrozit dítě,“ řekl vedoucí Perinatologického úseku GPK FN Brno Petr Janků.

Holčičku začala kojit její příbuzná

Stav dítěte po porodu byl podle lékařů velmi dobrý. „Zůstalo v péči neonatologů čtrnáct dnů a poté odcházelo s tatínkem domů,“ řekl Pavel Ventruba. Dívenku začala kojit její příbuzná, která se nedávno stala maminkou.

Otec holčičky označil její narození za zázrak. Nyní si zvyká na roli táty dvou malých dětí na plný úvazek. „Děkuji vám, že jste mi vycházeli vždy maximálně ve všem vstříc, byli ochotní a citliví a sdíleli se mnou můj smutek současně s nadějí, že se podaří zachránit naše miminko,“ vzkázal zdravotníkům Vojtěch Votava. Život matky skončil po porodu dítěte. Lékaři ji za přítomnosti rodiny odpojili od dýchacích přístrojů.

  • V řadě diskusí se operuje s termínem mozková smrt – ale je s ním spojena řada špatných chápání. Pojem mozková smrt může laikovi naznačovat, že se jedná jen o smrt jednoho orgánu, která tedy nemusí být definitivní.
  • Ve skutečnosti je mozková smrt smrtí definitivní, jedná se o nevratné vyhasnutí veškerých mozkových funkcí včetně funkcí mozkového kmene bez ohledu na přetrvávající činnost kardiovaskulárního aparátu a jiných orgánů. 
  • Tímto způsobem je definovaná smrt i v českých zákonech, konkrétně v ustanovení § 2 písm. e) zákona č. 285/2002 Sb: „Pro účely tohoto zákona se rozumí […] smrtí nevratná ztráta funkce celého mozku, včetně mozkového kmene.“
  • I při mozkové smrti fungují některé nižší nervové funkce spojené s míchou.
  • O mozkové smrti rozhoduje komise lékařů.
  • Teprve po mozkové smrti se podle českých zákonů smí přistoupit k darování orgánů zemřelého.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Post šéfa Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády. Místopředsedy strany byli zvoleni poslanec Martin Šmída, místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Stojanová, podnikatel Jiří Hlavenka a šéfka poslaneckého klubu strany Olga Richterová.
06:00AktualizovánoPrávě teď

Novým šéfem ODS je Kupka. Prvním místopředsedou se stal Portlík

Občanští demokraté v sobotu na kongresu v Praze zvolili novým lídrem strany dosavadního místopředsedu Martina Kupku, po dvanácti letech vystřídal v čele strany expremiéra Petra Fialu. Neuspěl Kupkův protikandidát, kterým byl místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan. Strana si v sobotu zvolila také prvního místopředsedu, kterým se stal starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.
06:00Aktualizovánopřed 7 mminutami

Vondráček kritizuje Hrad za „kádrovací materiál“ k Turkovi. Lipavský mluví o šedé zóně v ústavě

Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) debatovali v Událostech, komentářích o situaci okolo vládního zmocněnce pro klimatickou politiku Filipa Turka (za Motoristy) a jeho nejmenování ministrem. Podle Vondráčka je odůvodnění Hradu k nejmenování Turka ministrem „kádrovací materiál“. „Měli bychom ctít, že ústava v tomto případě ten prostor nejmenovat prezidentovi nedává, i když je přímo volený občany,“ vyzval. Lipavský se kloní k tomu, že by měl prezident premiérovi v případě jmenování ministrů vyhovět, ale ta určitá šedá zóna v ústavě podle něj dává prostor k politickým jednáním. „Andrej Babiš (ANO) v tomto případě nečiní další kroky a netrvá na tom, aby byl Turek jmenován ministrem,“ podotknul. Debatu, v níž probrali také návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině či nezvolení předsedy STAN Víta Rakušana místopředsedou sněmovny, moderovala Tereza Řezníčková.
před 5 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánovčera v 17:39
Načítání...