Kauce za Zadeha ve výši 150 milionů korun propadla státu, rozhodl soud

Kauce 150 milionů korun složená za odsouzeného podnikatele Sahrama Zadeha propadla státu. V úterý o tom nepravomocně rozhodl Krajský soud v Brně. Podle něj Zadeh opakoval trestnou činnost. Díky kauci se dostal na začátku roku 2016 z vazby, složila ji rodina a jeho blízcí. Soud ho na konci října poslal na devět let do vězení v kauze miliardových daňových úniků. Šlo o souhrnný trest. Už dříve dostal osm let za ovlivňování svědků. Zadeh je od pátku podmíněně na svobodě.

Zadeh se do vazby dostal v roce 2014 poté, co podle vyšetřovatelů společně s dalšími lidmi vytvořil řetězec firem a podle obžaloby ošidili stát na daních zhruba o 2,5 miliardy korun. Po složení 150 milionů korun, což je zřejmě nejvyšší kauce v Česku, justice začátkem roku 2016 rozhodla o Zadehově propuštění. Obratem byl ale zadržen kvůli íránskému zatykači.

V únoru 2016 ho Krajský soud v Brně pustil na svobodu. Na konci roku 2016 ho ale brněnský městský soud poslal opět do vazby, policie totiž podnikatele v další kauze obvinila z ovlivňování svědků.

Brněnský městský soud Zadeha následně poslal na 3,5 roku do vězení za ovlivňování svědků, krajský soud po odvolání ale trest zpřísnil na osm let vězení, a to i za účast na organizované zločinecké skupině. Právě tento fakt byl pro rozhodnutí o kauci stěžejní. V kauze daňových úniků jej totiž potrestal mimo jiné i za účast na organizované skupině.

Usnesení soudu není pravomocné. Zadeh a jeden z těch, kdo kauci složili, proti němu na místě podali stížnost. Bude o ní rozhodovat Vrchní soud v Olomouci. Podle Zadeha nebyli ti, kteří kauci uhradili, při jejím skládání dostatečně poučeni, za jakých podmínek mohou peníze státu propadnout. Soud měl navíc podle něj použít jako záruku peněžitý trest 17,5 milionu korun, který mu krajský soud uložil spolu s devíti lety vězení, a ne původně složenou kauci. Podle Zadeha není takto třeba trestat třetí osoby.