Jak na popáleniny? Rozhodně ne zubní pastou, moukou nebo česnekem

Praha – Úraz je vždy lepší přecenit než podcenit, říká Lubomír Brož. Přednosta Kliniky popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady hovořil v pořadu Hyde Park Civilizace o tom, jak se zachovat při popálení a vyvarovat se nejčastějších chyb. Vyvracel i některé zaručené metody, které mají při popáleninách pomáhat. Lékařům se například stále stává, že jim sanitka přiveze dítě pomazané zubní pastou.

Hranice kritického popálení člověka nastává ve chvíli, kdy má zasaženo sedmdesát procent těla. Nejhorší je situace u malých dětí. Většině z těch, které se na kliniku dostanou, nejsou víc než dva roky a vinu většinou nesou jejich rodiče. Jak ale nejlépe popálení u dětí předejít? Podle Brože si hlavně rodiče nesmí myslet, že jim se to nemůže stát, že oni své dítě uhlídají: „Není to pravda, protože dítě dokáže cokoliv, jakmile se začne trochu pohybovat.“

Pokud už k opaření dojde, nejprve se musí odstranit oblečení nasáklé horkou tekutinou: „Když je vrstev více, nezdržovat se a i oblečení polít studenou vodou.“ Lidé se někdy bojí oblečení sundat a brání se, protože při něm může dojít ke stržení puchýřů, podle Brože to ale není na škodu. Po odstranění oblečení následuje chlazení, které se provádí tak dlouho, dokud přináší úlevu od bolesti. U dospělých může trvat i několik hodin. U malých dětí by mělo probíhat do příjezdu lékaře, je ale potřeba dát si pozor, aby se nechladila příliš velká plocha, protože by u dítěte mohlo dojít k podchlazení organismu.  

Puchýře - propíchnout, či nepropíchnout

Při popálení se často vytvoří puchýře a lidé pak řeší dilema, zda je mají propíchnout. „Mně osobně babička puchýře propichovala jehlou, na které byla nit, aby po niti tekutina vytékala. My ale puchýře prostřiháváme, obsah vytlačíme a opatrně puchýř přiložíme zpět na spodinu, aby v tu chvíli tvořil přirozený biologický kryt,“ uvedl Brož. Když se puchýř utrhne, je podle něj hlavní, aby nedošlo ke znečištění. Pokud není po ruce sterilní krytí, je ideální dát postiženou část těla pod vodu. Proud z kohoutku může být příliš silný a způsobovat bolest, nejlepší je proto sprcha.

Stupně popálení

1. stupeň – zčervenání kůže, netvoří se puchýře. I takové popálení, pokud je rozsáhlé, ale může vyvolat šokový stav (popálení od sluníčka)

2. stupeňa) povrchnější popálení, při kterém se vytvoří puchýře, spodina je růžově červená a vlhká. Tento stupeň popálení je nejbolestivější

b) spodina je sytě červená nebo s drobnými výbledy, popálení už nemusí být tolik bolestivé

3. stupeň – barva popálení může být jakákoliv, záleží na tom, jak plamen vznikl, spodina bývá vlhká nebo suchá a je nebolestivá

Popálenému nedávejte vodu, raději kostku ledu

Lékař v Hydeparku vyvracel i některé pověry a mýty. Není například pravda, že když se popálená část dá do mouky, nevznikne puchýř. Na popáleniny by se neměla dávat ani zubní pasta, česnek nebo dokonce sůl, jak někdy lidé tvrdí: „To jsou věci, které těžko chápeme.“ Pokud se popálený dostane do šoku (je neklidný, zmatený), dříve se uvádělo, že se mu mají dávat tekutiny. To už ale podle Brože neplatí - lepší je jen zvlhčovat rty nebo dát cucat kostku ledu: „Nedávat pít nic, pokud se pacient dostane včas do nemocnice, může jít okamžitě na sál a pak by pití bylo na škodu.“ Na škodu ale podle Brože není, pokud se popálené místo polije alkoholem. Jak se alkohol vypařuje, tak spodinu chladí. Lze použít i bílek, který na spodině vytváří ochrannou vrstvu.

Silně popálený člověk i jeho rodina jsou pod velkým psychickým tlakem. Příbuzní mnohdy nevědí, jak se mají v danou chvíli chovat. Podle Brože je proto k dispozici psycholog, který vždy začíná nejprve u rodiny. S pacientem začne komunikovat až ve chvíli, kdy je bez vlivu analgetik, aby neovlivňovaly jeho myšlení. Lékaři také musí vytipovat, kdo z příbuzných může k pacientovi vůbec jít. „Aby se k pacientovi dostal člověk, který bude takzvaně v obraze, protože pokud přijde někdo z rodinných příslušníků, podívá se na svého bratra, syna, tatínka a řekne: 'Pane bože, ty vypadáš', tak se zhroutí pacient, ale i návštěva,“ upozornil Brož.

Léčba rozsáhle popáleného pacienta vyjde na 4,5 milionu korun. Na spolupráci s pojišťovnami si ale Brož podle svých slov nemůže stěžovat. Lékaři s pojišťovnami sami na sazebníku spolupracovali: „Kolegové mě nenáviděli, každého jsem úkoloval, co má počítat, ale bylo to pro nás velké plus.“

56 minut
Hyde Park Civilizace
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Piety i mše uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomněli památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
08:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vánoce nárůst nemocných zřejmě přibrzdí

Chřipka, covid a další respirační nemoci se šíří Českem. Podle hlavní hygieničky počet lidí s respiračními nemocemi dosáhl hranice epidemie. Nejvíc nemocných přibývá mezi dětmi. Lékaři potvrdili i výskyt chřipkového viru H3N2 subtypu K, na který hůř funguje očkování. Blížící se vánoční svátky podle odborníků nárůst nemocných přibrzdí, ale období nemocí nejspíš prodlouží.
před 1 hhodinou

Tresty za kriminalitu se změní. Někteří vězni se dostanou na svobodu

Od Nového roku začne platit novela trestního zákoníku, která upravuje výši trestů. Za opakované drobné krádeže nebo neplacení výživného soudy nebudou posílat pachatele tak často za mříže. Soudci budou muset kvůli novele přezkoumat podle ministra spravedlnosti Jeronýma Tejce (za ANO) zhruba čtyři tisíce rozsudků, jestli jsou některé odsouzené činy trestné i podle nové úpravy.
před 1 hhodinou

Útočí rychle a ve vlnách. Aktivita hackerů nepolevuje

Útoky počítačových hackerů v Česku nepolevují. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost jich letos registruje přes dvě stě. Cílí na firmy, zdravotnická zařízení i na státní instituce. Aktivity hackerů se dotkly nemocnice v Nymburku, Ředitelství silnic a dálnic i ministerstva zahraničí. Nejaktivnější jsou útočníci působící z Ruska. K prolomení systémů někteří hackeři nepotřebují ani uživatelská jména a hesla. Zpravidla útočí velmi rychle, ve vlnách a často symetricky. Systémová opatření nově zavádí zákon o kybernetické bezpečnosti, jenž rozšiřuje okruh subjektů, které budou muset plnit daná nařízení, až na šest tisíc.
před 2 hhodinami

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven po 14:40, uvedla Správa železnic. Vlaky kvůli krádeži na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží nabíraly hodiny zpoždění. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout. Omezení provozu trvalo více než devět hodin.
10:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Když Pavel může být prezidentem, Turek může být ministrem, věří Jakl. Žantovský je proti

Bývalý ředitel politického odboru prezidentské kanceláře Václava Klause Ladislav Jakl si myslí, že „mávat hesly“ o tom, že politik má být slušný, hodný, poctivý a hájit pravdu, je „laciné“. Daleko důležitější podle něj je poctivě sledovat zájmy svých voličů a i občanů. Spolupracovník bývalého prezidenta Václava Havla a poradce nynější hlavy státu Petra Pavla Michael Žantovský řekl, že i když bývalí prezidenti Havel a Klaus měli odlišný postoj k celé řadě věcí, nebyli to protivníci. Podle Jakla by Filip Turek (za Motoristy) mohl být ministrem, protože Petr Pavel je prezidentem. Žantovský si Turka ministrem neumí představit. Hosté Duelu ČT24 moderovaného Martinem Řezníčkem debatovali také o nové tuzemské vládě či ruské invazi na Ukrajinu.
před 3 hhodinami

Provizorium nemusí být problém, nebude-li dlouhé, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

Vláda Andreje Babiše (ANO) míří do rozpočtového provizoria, protože chce předělat návrh státního rozpočtu zděděný po kabinetu Petra Fialy (ODS). Hlavní ekonom Investiky Vít Hradil a redaktor ČT Petr Vašek diskutující v pořadu Události, komentáře z ekonomiky se shodli, že provizorium nemusí být zásadní problém, pokud nepotrvá dlouho. Babišova vláda se ale zřejmě nevyhne vyššímu schodku, pokud chce prosadit priority jako přesun poplatků za obnovitelné zdroje na stát nebo snížení záloh živnostníkům. Debatu moderovala Vanda Kofroňová.
před 5 hhodinami

Na muniční iniciativu dali podle Lipavského dárci sto miliard

Na muniční iniciativu pro Ukrajinu dárci věnovali sto miliard korun, dvěma až třemi miliardami přispělo Česko, sdělil v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS).
před 9 hhodinami
Načítání...