Hodně Čechů onemocnělo prasečí chřipkou, epidemie se blíží

Praha – Počet chřipkových infekcí se minulý týden v Česku zvýšil o 16 procent, pomalu tak začíná chřipková epidemie. Podle statistik Státního zdravotního ústavu nyní na sto tisíc obyvatel připadá 1 729 nemocných, epidemie se přitom vyhlašuje od hranice 2 000. Nejvíc nemocných je mezi dětmi a mladými lidmi, kvůli šířící se nákaze už byly uzavřeny i některé školy. Podle epidemiologa Jana Kynčla onemocnělo mnoho lidí tzv. prasečí chřipkou, ze které se prý stává běžný sezonní typ chřipky.

„V tuto chvíli se ještě nejedná o celoplošné postižení, ale spíše o lokální až regionální ohniska epidemie,“ upřesnil Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. Největší výskyt je v Královéhradeckém, Pardubickém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, mezi kraji ale nejsou výrazné rozdíly.   

„Pandemická nebo takzvaně prasečí chřipka, tak ta jak v České republice, tak v Evropě je dominantním původcem, vyskytuje se tedy ve velké části případů,“ uvedl epidemiolog. Zároveň ale upozornil, že lidé, kteří se před sezonou nechali očkovat proti chřipce, jsou chráněni i proti tomuto typu chřipky. Nový virus, který loni způsobil paniku po celém svtětě, se prý stává běžným sezonním typem chřipky.   

Reportáž Štěpánky Martanové (zdroj: ČT24)

V nemocnici už například skončili čtyři lidé z Karvinska a Frýdecko-Místecka a také tři pacienti ze středních Čech, u nichž hygienici izolovali virus pandemické chřipky H1N1. V Moravskoslezském kraji evidovali minulý týden jednoho muže a tři ženy, kteří kvůli chřipce skončili v nemocnici.   

Nejvíc chřipka postihla předškolní děti, mládež a lidi do 24 let. Od příštího týdne však začíná první etapa týdenních jarních prázdnin, která šíření chřipky mezi dětmi může zbrzdit. Stejný efekt mělo i mrazivé počasí, které v Česku panovalo v minulých dnech. Už ve druhé polovině tohoto týdne by se však denní teploty měly opět vyšplhat nad bod mrazu.