Hlas nespokojených: cesta od chobotnice na Mariánské náměstí

Praha – Již období volební kampaně na jaře tohoto roku přineslo české společnosti řadu občanských iniciativ, které vyzývaly ke změně politické scény. „Kroužkovací revoluce“, jež nakonec v květnových sněmovních volbách následovala, ukázala, že takové snahy občanské společnosti nejsou bezvýznamné. Naposledy zazněl hlas iniciativ typu Změň politiku nebo Vyměňte politiky včera; právě tato sdružení velkou měrou stála za demonstrací, jež se odehrála před budovou pražského magistrátu a protestovala proti koalici občanských a sociálních demokratů. Jejich hlas však vyslyšen nebyl – primátorem se stal volební lídr ODS Bohuslav Svoboda.

„Listopadová výzva tím pádem nekončí,“ reagoval ředitel občanského sdružení Změň politiku.cz Marek Jehlička v Hyde Parku ČT24. „V tuto chvíli mohu jmenovat první z úplně konkrétních požadavků, a to, aby pan Svoboda dodržel svůj slib a skutečně důsledně vyčistil magistrát včetně výborů od lidí, kteří jsou symbolem minulého vedení.“

Petice Listopadová výzva pražským zastupitelům vyjadřuje nesouhlas s nakročeným systémem řízení pražského magistrátu reprezentovaným ODS a ČSSD. Spojenectví těchto stran podle signatářů neznačí záruku, že budou prošetřeny korupční kauzy spojené s minulým vedením pražské radnice. Výzva vyjadřuje obavy z toho, že koalice je účelová a motivovaná napojením na nečisté finanční zdroje. Výzvu mj. podepsali Jiří Dědeček, Radka Denemarková, Václav Havel, Tomáš Halík, Martin Hilský, Ivan Klíma, Marta Kubišová, Jiří Pehe, Miloslav Petrusek, Jan Rejžek, Olga Sommerová, Helena Třeštíková nebo Petr Zelenka.

50 minut
Hyde Park ČT24
Zdroj: ČT24

Občanské iniciativy můžeme chápat za jeden ze způsobů, jak veřejnost vyjadřuje svůj názor na stávající společenské a politické dění, a zároveň za prostředek, který se snaží nevyhovující situaci změnit.

Začněme od Adama: Demokracie, která chtěla postavit blob

První výraznou skupinou tohoto typu byla v posledních letech zprvu převážně studentská iniciativa Demokracie staví, která vznikla na začátku roku 2009. Podporovala realizaci projektu Národní knihovny architekta Jana Kaplického na pražské Letné a kritizovala postoj pražského magistrátu řízeného Pavlem Bémem, který stavbu razantně odmítal.

Demokracie staví také spolu s šířícím se užíváním sociálních sítí v České republice. Ty otevřely cestu nové vlně občanských aktivit, která našla na internetových komunitních serverech prostor pro rychlou a snadnou koordinaci.

Boom takových sdružení potvrdil i politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Petr Sokol. „Je to taková vlnovka, kdy občanské iniciativy a podobná hnutí zažívají vzestup, a pak jejich významnost klesá. Teď je to deset let od tzv. televizní krize, kdy se jednalo o období, kdy tyto iniciativy zažily velký vzestup, aby pak upadly v zapomnění. Nyní zažívají období určité renesance, ale myslím si, že to nebude úplně neomezené,“ uvedl Sokol.

Marek Jehlička:

„Občanskou společnost bych nepodceňoval. Volby do Poslanecké sněmovny ukázaly, že lidé si umějí vybírat. Systém kroužkování vyřadil spoustu zprofanovaných tváří. Jsem přesvědčen o tom, že občanské iniciativy mají smysl a že hlas společnosti je hrozně důležitý proto, aby politikům ukázal, kde je nějaký mantinel a co už si lidé nenechají líbit.“

'Přemluv bábu' a 'Vyměňte politiky' jako hlavní volební vzkaz

Výrazný prostor pro realizaci nalezly občanské iniciativy v období před sněmovními volbami letos na jaře. Eskalovala tak nespokojenost voličů s končícím volebním obdobím, které mj. přineslo chabou vládní většinu 101 hlasů, pád vlády, úřednický kabinet Jana Fischera a nakonec i odložení voleb. Nespokojenost, která se projevila například v kampani „Vejce pro Paroubka v každém městě“ pak vyústila v předvolebním období.

Zřejmě nejvýraznější hlas občanské společnosti, který však přitom realizovaly známé osobnosti, a nikoli řadoví občané, byl kontroverzní klip "Přemluv bábu". V něm herci Martha Issová a Jiří Mádl vyzývali mladé voliče k účasti ve volbách a hlasování ve prospěch pravicových stran. Méně vyhraněně se pak do předvolebního klání zapojily iniciativy Koho volit.eu, Naši politici, zmiňované Změň politiku.cz a také Vyměňte politiky, jež podpořila hudebním klipem i skupina Nightwork a jejich výzvu signovali mj. Aňa Geislerová, Aneta Langerová, David Koller nebo Jiří Stránský.

Stojí za zmínku, že sdružení Vyměňte politiky se po volbách do Poslanecké sněmovny transformovalo do iniciativy Vyměnili jsme politiky, které mj. požaduje omezení poslanecké imunity, přímou volbu prezidenta nebo výměnu vedení a Rady ČT. Podporuje také nadcházející stávku odborářů 8. prosince 2010.

Politolog: Iniciativa je druh nátlakové skupiny

Není bez zajímavosti, že z politologického hlediska podobné iniciativy platí pouze za druh nátlakových skupin. „A nátlaková skupina vždy pracuje v zájmu někoho, ať už přímo, nebo nepřímo,“ dodává politolog Petr Sokol. „Část iniciativ je určitě podporována politickými stranami nebo politickými proudy, ale to není něco, co by bylo nemorální.“

V případě dnešní demonstrace to Jehlička odmítl. „Nejsme ve službách žádné politické strany a neprotestujeme proti žádné politické straně. Protestujeme proti okolnostem, za kterých koalice mezi ODS a ČSSD vznikla. To, o co se snažíme, je změna politické kultury. Nejsme v žoldu ani Strany zelených, ani TOP 09,“ zdůraznil. „Jediným zdrojem našich příjmů je grant nadace Open Society Found.“

Balanc na hraně mezi politikou a občanskou společností

Jak upozorňují politologové, občanská sdružení by se však ve svých aktivitách neměla s politickými stranami překrývat. Podle Petra Sokola k tomu však včera, kdy rozvášněný dav nespokojených vtrhnul až do prostor pražského magistrátu, došlo: „Volební výsledky se musí uznávat, jsou-li podle zákona, a musí se oddělovat to, co je rolí politických stran a občanských iniciativ. Ty mají, dejme tomu, ovlivňovat názory veřejnosti, a na druhou stranu volební proces patří politickým stranám.“

Že vypjatá situace, k níž včera při zasedání pražského zastupitelstva došlo, nebyla právě v pořádku, ostatně nepřímo připouští i jeden z organizátorů demonstrace, již zmíněný ředitel iniciativy Změň politiku.cz Marek Jehlička. „Naším cílem bylo naprosto mírumilovně, kultivovaně přijít do jednacího sálu, požádat o projev a předat zastupitelům Listopadovou výzvu,“ uvedl v Hyde Parku ČT24 a záhy dodal: „Mohu se distancovat od některých výroků, ale principiálně jsem rád, že hlas veřejnosti zazněl.“ A právě slyšitelný hlas veřejnosti je v zásadě to, co občanská sdružení naplňují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Post šéfa Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády. Místopředsedy strany byli zvoleni poslanec Martin Šmída, místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Stojanová, podnikatel Jiří Hlavenka a šéfka poslaneckého klubu strany Olga Richterová.
06:00Aktualizovánopřed 18 mminutami

Předsedou ODS se stal Kupka. Slibuje silnou a sebevědomou stranu

Občanští demokraté v sobotu na kongresu v pražském hotelu Clarion zvolili novým lídrem strany dosavadního místopředsedu Martina Kupku, který se ujme vedení strany po dvanácti letech, během nichž stál v čele ODS expremiér Petr Fiala. Neuspěl Kupkův protikandidát, kterým byl místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan. Strana si v sobotu zvolí také prvního místopředsedu.
06:00Aktualizovánopřed 23 mminutami

Vondráček kritizuje Hrad za „kádrovací materiál“ k Turkovi. Lipavský mluví o šedé zóně v ústavě

Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) debatovali v Událostech, komentářích o situaci okolo vládního zmocněnce pro klimatickou politiku Filipa Turka (za Motoristy) a jeho nejmenování ministrem. Podle Vondráčka je odůvodnění Hradu k nejmenování Turka ministrem „kádrovací materiál“. „Měli bychom ctít, že ústava v tomto případě ten prostor nejmenovat prezidentovi nedává, i když je přímo volený občany,“ vyzval. Lipavský se kloní k tomu, že by měl prezident premiérovi v případě jmenování ministrů vyhovět, ale ta určitá šedá zóna v ústavě podle něj dává prostor k politickým jednáním. „Andrej Babiš (ANO) v tomto případě nečiní další kroky a netrvá na tom, aby byl Turek jmenován ministrem,“ podotknul. Debatu, v níž probrali také návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině či nezvolení předsedy STAN Víta Rakušana místopředsedou sněmovny, moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...