Hamáček: Nemáme kam ustoupit. Spor o jména ministrů může vládu s ANO zhatit

ČSSD v jednáních o menšinové vládě s hnutím ANO udělala maximum a nemá kam ustoupit. V souvislosti se sporem o nominaci Miroslava Pocheho (ČSSD) do funkce ministra zahraničí to v Partii televize Prima řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Nevyloučil, že by spor o personálie mohl v krajním případě znamenat konec plánu na vládu s ANO.

Proti Pochemu mají výhrady prezident Miloš Zeman i komunisté, kteří by měli vznik kabinetu umožnit. Premiér Andrej Babiš (ANO) proto Pocheho v sobotu vyzval, aby kvůli tomu o místo ve vládě neusiloval. Poche uvedl, že neuvažuje o tom, že by se nominace na funkci ministra zahraničí vzdal.

Aktuální situaci by podle Hamáčka měl řešit premiér a předseda ANO Andrej Babiš. „Nálada v poslaneckém klubu je taková, že my jsme splnili vše, co se očekávalo,“ uvedl Hamáček. Odkázal přitom na připravené principy koaliční spolupráce, na kterých se jeho strana shodla s ANO.

Premiér by podle nich měl respektovat personální návrhy ČSSD, řekl. „Pokud bychom ty principy porušili ještě předtím, než začneme spolupracovat, tak je to problém,“ konstatoval Hamáček.

Proti Pochemu stojí Hrad i komunisté

Babiš v sobotu zpochybnil Pocheho nominaci několik hodin poté, co sociální demokraté vyhlásili výsledky stranického referenda, ve kterém schválili spolupráci s ANO. Uvedl, že Pocheho ke jmenování nenavrhne, protože by to s ohledem na výhrady Zemana a KSČM způsobilo ústavní krizi.

Hrad v sobotu odpoledne prostřednictvím mluvčího uvedl, že Pocheho ministrem prezident Zeman nikdy nejmenuje. Situaci pak v neděli v poledne v Otázkách Václava Moravce vygradovali komunisté, kteří oznámili, že kabinet s Pocheho účastí nepodpoří, o čemž prý Hamáček ví už dlouho. Šéf Lidového domu toto tvrzení popřel.