Experti: Babyboxy by se v Česku rušit neměly

Praha - Babyboxy v Česku neodporují právu a rušit by se neměly. Není ani potřeba, aby zákon určoval jejich technické parametry. Na ministerstvu práce se na tom dnes shodla komise, v níž zasedali zástupci resortů, lékařů i opatrovnických soudů, poslanci či vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zrušení babyboxů doporučil loni státu Výbor OSN pro práva dítěte, podle něj tyto schránky porušují hned několik dětských práv.

„Babyboxy nejsou na zrušení. Nikdo mě nezavřel. Svobodně jsem odešel a odjel autem,“ řekl dnes po jednání zakladatel projektu a šéf sdružení Babybox pro odložené děti - Statim Ludvík Hess. Dnešní jednání označil za zásadní.

Babyboxy by bylo možné zrušit samostatným zákonem, který by projekt nestátní organizace Statim zakázal. Tuto verzi ale pracovní skupina, která měla připravit případná doporučení pro další postup, neodsouhlasila. Nepřiklonila se ani k tomu, aby legislativa stanovila technickou stránku babyboxů. Určovaly by se tak zákonem třeba jejich parametry či to, kde musí být schránky umístěny.

Zprovoznění dalšího babyboxu se chystá v únoru v Karlových Varech

Zatímco drtivá většina Čechů a Češek považuje podle průzkumu babyboxy za prospěšné, Výbor OSN pro práva dítěte loni „vážně znepokojily“ a doporučil státu schránky zrušit. Podle Hesse ale naopak zachraňují dětem životy. „Jsem rozhodně pro zachování babyboxů a pro ne přílišné zásahy státu do tohoto systému, který dobře funguje,“ řekla dnes vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Babyboxy podle ní život a zdraví dětí neohrožují. Odložení chlapců a děvčat, kteří mají pak postavení nalezence, není trestné. Děti totiž nezůstanou bez pomoci, hned se jim věnují zdravotníci.

Babybox
Zdroj: ČT24

Některé úpravy by projekt přece jen ale mít mohl. Na schránkách by se mohl objevit text pro ženy s nabídkou jiných možností řešení jejich svízelné situace, než je odložení dítěte. Informace by mohly být ve více jazycích. Nalezené děti zatím eviduje jen sdružení Statim, do budoucna by to mohlo dělat i ministerstvo práce. Tyto kroky navrhl před nedávnem Hess spolu se dvěma právničkami.

První babybox sdružení v Česku zřídilo v roce 2005. Nyní jich je po republice už 47. Dosud se v nich našlo celkem 62 dětí. Jen loni v těchto speciálních schránkách bylo 22 chlapců a děvčat. Podle Hesse se zprovoznění dalšího babyboxu chystá v únoru v Karlových Varech a v březnu v Českém Krumlově. Padesátá schránka by pak měla začít fungovat koncem dubna v Českých Budějovicích.