Drahoš zvažuje založení nové strany. Mluví i o kandidatuře do Senátu

4 minuty
Jiří Drahoš zvažuje založení nové politické strany
Zdroj: ČT24

Dva dny po skončení prezidentských voleb zvažuje neúspěšný kandidát Jiří Drahoš svoji politickou budoucnost. Ve hře je i založení nové strany.

Finalisté posledních prezidentských voleb podle svých slov zvolňují tempo. Zatímco prezident Miloš Zeman se uchýlil do zámku v Lánech, jeho neúspěšný vyzyvatel Drahoš plánuje schůzky se svým týmem. 

Řešit budou vyúčtování kampaně. A radit se budou i o tom, kteří Drahošovi spolupracovníci v týmu zůstanou a budou se podílet na případném založení nového hnutí nebo na jiné politické kampani.

„Někteří z lidí v týmu do něj nastoupili na plný úvazek. Budeme mluvit o tom, co dál. To souvisí s mým dalším angažmá. Od založení nějakého hnutí až na bližší propojení s nějakou stranou a kandidaturu třeba do Senátu. Není to ale věc, kterou bychom vyřešili na zítřejší poradě,“ nastínil Drahoš varianty, o kterých přemýšlí.

V druhém kole prezidentských voleb získal Drahoš 2,7 milionu hlasů a se 48,6 procenta na Pražský hrad nedosáhl.

  • Narodil se 20. února 1949 v Jablunkově. Vystudoval obor fyzikální chemie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Je profesorem chemického inženýrství. Je ženatý, má dvě dcery.
  • Po vojně nastoupil na studijní stáž do Ústavu teoretických základů chemické techniky Československé akademie věd. V roce 1976 přešel na pozici vědeckého pracovníka ČSAV v oddělení chemických reaktorů. Po listopadu 1989 působil v Akademii věd na několika manažerských pozicích – osm let jako ředitel Ústavu chemických procesů, od roku 2005 jako místopředseda Akademie věd a od roku 2009 až do letoška ji řídil.
  • Jiří Drahoš nebyl členem žádné politické strany. Kandidaturu na prezidenta ohlásil na konci března 2017, poté, co skončil ve funkci předsedy Akademie věd ČR. Jeho kandidaturu podpořili občané 141 234 platnými podpisy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 2 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Například u Čedoku je to zhruba osmdesát zařízení. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení. Jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací se přitom od ostatních hostů neliší. Podle Invie je to zejména Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Cena bezbariérových dovolených se od základní nabídky nijak neliší. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se přitom podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 3 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 3 hhodinami

Letouny L-159 patří k protivzdušné obraně, jež je prioritou, řekl ministr Zůna

Bitevní letouny L-159 jsou součástí protivzdušné obrany státu, která je prioritou. Na úterním jednání sněmovního branného výboru to řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). O část strojů stojí Ukrajina. Podle Zůny mají letadla nalétánu zhruba pětinu životnosti a jejich prodej by nebyl z českého pohledu vzhledem k jejich bojové a užitné hodnotě vůči nižší zbytkové hodnotě výhodný. Prodej v pondělí odmítla i vláda.
16:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
12:17Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
09:16Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 7 hhodinami

Přátelství Česka a Izraele bude sílit, řekl Macinka po jednání se Sa'arem

Pod současnou vládou bude pokračovat a sílit tradiční přátelství Česka s Izraelem, řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) po jednání se svým izraelským protějškem Gideonem Sa'arem v Praze. Obě země mají hodně společných postojů, dodal Macinka. Sa'ar uvedl, že vztahy obou zemí se mohou pod novou vládou dostat na novou úroveň.
10:44Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...