Dolejš: Závěry loňské výroční zprávy BIS jsou závažné

Praha – Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang bude muset doplnit některé informace k loňské výroční zprávě. Požádala ho o to kontrolní komise Poslanecké sněmovny, která dohlíží na činnost BIS. Závěry ve zprávě jsou totiž podle předsedy komise Richarda Dolejše velice závažné. Komise chce zejména přehled zpráv, které tajná služba loni poskytla premiérovi a dalším státním centrálním úřadům. Jedná se především o informace týkající se částečně justice a částečně přístupu některých soudců či státních zástupců k řešení závažných kauz.

„My jsme dospěli k závěru, že je potřeba ještě doplnit některé informace pro komisi. Nicméně závěry, které jsou v této zprávě, jsou velice závažné a měly by se těmito závěry příslušné státní orgány zabývat,“ upřesnil Dolejš. BIS ve výroční zprávě za rok 2010 zejména kritizuje českou justici. Podle tajné služby je zatížena korupcí, vynášením citlivých informací, pochybnými kontakty s podsvětím i liknavostí vrcholných představitelů.  

František Bublan, člen stálé komise pro kontrolu činnosti BIS:

„Je to důsledek debaty, kterou jsme dneska na komisi měli a z které vyplynulo, že informace uvedené ve výroční zprávě jsou pravděpodobné a je otázka, zda vláda tyto informace dostávala včas a zda na ně včas dokázala reagovat.“    

Na mušku komisi se tak dostanou nejen jednotlivé výroční zprávy, ale i samotní soudci. Komise totiž obdržela dopis od Soudcovské unie, která chtěla, aby poslanci v komisi projednali také informace týkající se soudců, o nichž se zpráva rovněž zmiňuje. „I v roce 2010 byly zaznamenány případy nestandardního jednání některých soudců a státních zástupců, jež představovaly ohrožení řádného výkonu justice,“ píše se ve zprávě.  

Ani Dolejš si ale není jist, jestli Lang poslancům požadované informace poskytne. „Protože bude záležet i na postoji premiéra, zda umožní tyto materiály dát k dispozici komisi,“ dodal. Zákonný nárok na tyto materiály komise podle něj nemá. Odmítl ale plošné srovnání, že všichni soudci, policisté i státní zástupci jsou problematičtí. „Drtivá většina těchto lidí, kteří pracují pro český stát, jsou profesionálové, nelze je všechny házet do jednoho pytle,“ dodal.

Rozhovor s Františkem Bublanem (zdroj: ČT24)