Dbalý si u Ústavního soudu stěžoval na vazbu, neuspěl

Praha - Bývalý šéf nemocnice na Homolce Vladimír Dbalý neuspěl u Ústavního soudu se stížností na vazbu. V červnu ho do ní poslal Okresní soud pro Prahu-západ. Podle ústavních soudců byla jeho námitka neopodstatněná. Dbalý podle policie spolu s dalšími lidmi zmanipuloval veřejnou zakázku na digitalizaci chorobopisů. O úplatek si podle vyšetřovatelů řekl v souvislosti s nákupem gamanože za 140 milionů korun.

Kromě vazby si Dbalý stěžoval také na to, jak s ním policie zacházela. Mnohahodinová domovní prohlídka jej prý psychicky i fyzicky zdevastovala. V souvislosti s prohlídkou, výslechem a převozem do cely prý více než 60 hodin nespal, přičemž spánková deprivace podle něj porušuje mezinárodní úmluvy. Při vzetí do vazby se údajně Dbalý nemohl seznámit s veškerými dokumenty a informacemi, které soudu sloužily jako podklad pro rozhodnutí.

Podle ústavních soudců ale justice při uvalení vazby vycházela z přiměřeně odůvodněného podezření, že se Dbalý trestného činu dopustil. Soudy prvního i druhého stupně zdůraznily společenskou nebezpečnost i rozsah trestné činnosti, její výnosnost i důmyslnost. „Dále vzaly v potaz možnost 'vyvedení zisku do ciziny', předpokládané spojení stěžovatele se zahraničními firmami a jeho 'osobní dispozice (profesní kvalifikace a jazykové znalosti) pro bezproblémový pobyt v cizině',“ uvedl v usnesení soudce zpravodaj Vladimír Kůrka.

Ve vazbě Dbalý skončil kvůli veřejné zakázce na digitalizaci chorobopisů, kterou zadala Nemocnice Na Homolce v červenci 2009. Hlavním kritériem byla cena. Soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group. Policie tvrdí, že zmanipulováním zakázky vznikla nemocnici škoda nejméně 57 milionů korun. Později vyšlo najevo, že protikorupční policie Dbalého i jeho exnáměstka Michala Toběrného viní také z přijetí úplatku 5,7 milionu korun. Obvinění se týká zakázky na nákup Leksellova gama nože z roku 2009. Policisté se zaměřili i na další zakázky a projekty nemocnice.

Vydáno pod