ČSSD trvá na nedělní dohodě o překlenovací vládě

Praha - Sociální demokracie trvá na nedělní dohodě s lídry stran končící vládní koalice o překlenovacím úřednickém kabinetu. Po dnešním zasedání politického grémia ČSSD to novinářům řekl předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Dodal, že nevidí důvod nepokračovat v dohodě, kterou s ním v neděli předsedové vládních stran podepsali.

Paroubek tlumočil rozhodnutí grémia ČSSD, že se chce strana pohybovat na jejím půdorysu, protože ji považuje za „čestné, kompromisní a rychlé řešení vládní krize“. Odmítl spekulace, zda by ČSSD šla do velké koalice s ODS, kdyby se na tvorbě úřednické vlády odmítli lidovci a zelení podílet. Poznamenal, že ODS ještě se svými koaličními partnery jedná a výsledek zatím není znám.

Požadavky ČSSD ústy předsedy Jiřího Paroubka:

„Máme zájem na rychlém řešení krize, na rychlém vytvoření úřednické vlády, předčasných volbách, na dohodě na nich, máme zájem na tom, aby tato vláda skončila 9. května.“

Šéf ČSSD také uvedl, že vývoj situace konzultuje s premiérem a šéfem ODS Mirkem Topolánkem. O aktuální situaci informoval Paroubek po jednání také prezidenta Václava Klause. Ten už dal najevo, že považuje za přijatelnou nedělní dohodu i předsedu Českého statistického úřadu Jana Fischera jako kandidáta na premiéra.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který spolu s Paroubkem a místopředsedou Bohuslavem Sobotkou s koalicí jednal, považuje postoj lidovců, kteří se od dohody částečně distancovali, za průhledný trik. „Jde jim jen o to, udržet se co nejdéle ve vládě,“ řekl. „Koncem června, kdy se uzavře české předsednictví EU, by tvrdili, že může tato vláda pokračovat až do předčasných voleb,“ dodal.

Jiří Paroubek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

USA obvinily čtyři členy mexického kartelu z pokusu o nákup zbraní a nábojů v Česku

Americké úřady v úterý obvinily čtyři členy mexického Kartelu Jalisco nová generace (CJNG) z pokusu o nákup zbraní a střeliva v Česku. Hrozí jim doživotí, uvedli podle agentury AFP představitelé amerického ministerstva spravedlnosti. Čtveřice mužů byla v Česku zadržena v červnu, přičemž dva už byli vydáni do USA a u dalších dvou se o vydání jedná.
před 1 hhodinou

VideoOrlické přehradě hrozí kvůli nedostatku vody uzavření stavidel

Podle aktuálních údajů je v Orlické přehradě evidován jeden z nejnižších přítoků v historii měření a hladina vody v nádrži je přibližně patnáct metrů pod svým maximem. Pokud bude hladina klesat dál, bude muset Povodí Vltavy vypouštění vody z nádrže zastavit. „Aktuální přítok do Orlické nádrže je třináct metrů krychlových za sekundu,“ upřesnil generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Jestli hladina klesne ještě o 3,5 metru, zavře Povodí na Orlíku stavidla a minimální odtok z Vltavské kaskády bude muset zajistit ze zásob Slapské přehrady. Taková situace by přitom měla podle dlouhodobých simulací nastat přibližně jednou za padesát let. „Na základě predikcí a hydrologické situace, která je, tak předpokládáme, že by to mohlo nastat začátkem září,“ dodal k možnému uzavření stavidel na přehradě Kubala.
před 7 hhodinami

VideoV roce 2027 budeme pevně nad dvěma procenty, řekl k výdajům na obranu Landovský

„Jsem pevně přesvědčený o tom, že v roce 2027 budeme pevně nad dvěma procenty (HDP) a už tam zůstaneme,“ prohlásil k výdajům na obranu vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie na resortu obrany Jakub Landovský. Splnit závazek NATO vydávat dvě procenta HDP na obranu se dle Landovského, který se odkazoval i na premiéra Andreje Babiše (ANO), již v letošním roce nejspíše nepodaří. „Evropa, v úleku z bezpečnostní situace okolo sebe, rozhodla, že obranné výdaje se nebudou počítat do dlužních limitů, které mají evropské státy nakázané,“ poznamenal dále v Interview ČT24. Dle něj je důležité investovat kromě fyzické infrastruktury také do té kybernetické. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 8 hhodinami

Brusel oznámil výplatu 897 milionů eur pro Česko z fondu na oživení ekonomik

Evropská komise v úterý oznámila, že Česku vyplatila 897 milionů eur (21,8 miliardy korun) v rámci šesté platby z takzvaného Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Tuzemsko tak z tohoto fondu ze svého národního podílu 8,67 miliardy eur i s nejnovější platbou vyčerpalo 88 procent.
před 8 hhodinami

Inflace v červenci zrychlila, máslo ale bylo nejlevnější za šestnáct let

Spotřebitelské ceny v Česku v červenci zrychlily meziroční růst na 1,7 procenta z červnových 1,5 procenta. Meziměsíčně stouply ceny o 0,6 procenta. Svůj předběžný odhad z minulého týdne v úterý potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflaci táhly vzhůru pohonné hmoty, opačně působily potraviny. Máslo bylo nejlevnější za šestnáct let a mléko od počátku sledování jeho ceny.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud rehabilitoval svědka „číhošťského zázraku“ Václava Trtíka

Krajský soud v Hradci Králové v úterý rehabilitoval číhošťského farníka a očitého svědka takzvaného číhošťského zázraku z prosince 1949 Václava Trtíka. Trtík, který byl v roce 1950 vězněn v souvislosti s perzekucí faráře Josefa Toufara umučeného komunistickou Státní bezpečností (StB), byl tehdy ve věci nezákonně zadržován, vyplynulo z nynějšího rozhodnutí soudu.
před 12 hhodinami

VideoByla to asi nejhorší situace, jakou jsem kdy v terénu zažila, přiblížila Adéla Paclíková

Na odhalování fotbalových podvodů pracuje řadu let. Letos za své reportáže na toto téma dostala i cenu Mezinárodní asociace sportovních novinářů. A v rozkrývání nekalých sázek, kvůli kterým organizované zločinné skupiny ovlivňují zápasy, pokračuje. Při nedávném natáčení ve Slovinsku čelila útoku od lidí blízkých muži, kterého s řízením podvodů spojuje česká policie. Jaké to je, když musí jako novinářka čelit něčemu takovému? Má někdy při natáčení strach? Také o tom mluví s reportérkou Adélou Paclíkovou Jana Neumannová. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
před 13 hhodinami

VideoSečteno: Jihočeský kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 11. srpna se věnoval Jihočeskému kraji.
před 14 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.