Chovanec složí svůj poslanecký mandát. Nesouhlasí s účastí ČSSD ve vládě

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se vzdá svého poslaneckého mandátu. Sněmovnu plánuje opustit do konce března. Nesouhlasí totiž s tím, že je sociální demokracie ve vládě s hnutím ANO. Oznámil to na krajském sjezdu strany v Plzni. Zároveň byl zvolen předsedou plzeňské ČSSD. Získal 80 procent hlasů, jiný kandidát se na pozici nepřihlásil.

Chtěl jsem to říct dneska kolegům na konferenci, protože oni mi ten mandát dali,“ řekl Chovanec v ČT. „Předsedu strany (Jana) Hamáčka jsem informoval, tuším, v prosinci,“ dodal.

Hamáček napsal, že jeho krok respektuje a rozumí mu.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš odmítl věc komentovat jako vnitřní záležitost ČSSD. Před novináři Babiš pouze připomenul, že spolupráci s jeho hnutím sociální demokraté odsouhlasili ve vnitrostranickém referendu. Hamáček podle Babiše rozhodnutím účastnit se vlády sociální demokracii zachránil.

Chovanec: Neumím se radovat z vlády

„Nechci ve své podstatě kazit integritu klubu sociální demokracie, protože já se opravdu neumím radovat z toho, že vládneme s ANO, a myslím si, že je lépe odejít,“ uzavřel. Podle webu volby.cz by měl Chovance ve Sněmovně nahradit starosta Stříbra a bývalý dlouholetý poslanec Václav Votava (ČSSD). 

Ten řekl, že se zatím nerozhodl, jestli funkci poslance přijme. „Je to příliš čerstvé. Pan Chovanec oznámil, že odejde do konce března a do té doby se také já rozhodnu,“ řekl v neděli Votava agentuře ČTK.

  • Osmačtyřicetiletý Chovanec je plzeňský rodák, vystudoval bakalářský obor na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.
  • Členem ČSSD je od roku 1997.
  • V roce 2017 působil jako úřadující předseda ČSSD po rezignaci tehdejšího předsedy Bohuslava Sobotky.
  • Chovanec byl v roce 2013 jedním z aktérů tzv. lánské schůzky u prezidenta republiky Miloše Zemana, kde někteří sociální demokraté rokovali o povolební perspektivě právě bez Sobotky. I dlouhou dobu poté byl vnímaný jako muž, který jde proti Sobotkovi a jako jeden z vůdčích mužů konzervativního křídla strany.
  • Zdroj: ČTK

Chovanec je dlouhodobým kritikem účasti sociálních demokratů v menšinové vládě s hnutím ANO, nevyslovil kabinetu důvěru ani loni v létě s odvoláním na své svědomí. Prohlásil tehdy, že sociální demokracie má ve vládě s ANO hrát nedůstojnou roli fíkového listu.

ANO a ČSSD mají dohromady 93 poslanců, a ve dvousetčlenné sněmovně tedy potřebují pro své návrhy získat vždy ještě podporu některé z dalších stran. Kabinet vládne s podporou KSČM.

Podle místopředsedy ČSSD Romana Onderky jde o Chovancovo osobní rozhodnutí, i on napsal, že poslancovo rozhodnutí respektuje. Podle místopředsedy Martina Netolického by měl Chovance nahradit zkušený Václav Votava. „Patnáctičlenný klub bude fungovat dál,“ uvedl. Chovancovo rozhodnutí přitom nijak nespojuje s blížícím se stranickým sjezdem. Ten se uskuteční počátkem března.

Šéf poslaneckého klubu Jan Chvojka je rád, že Chovanec bude pro ČSSD dál pracovat jako předseda krajské organizace v Plzni. „Odchod Milana Chovance ze Sněmovny mě netěší, ale respektuji ho. Je dobře, že jako krajský předseda bude pro sociální demokracii dál pracovat,“ uvedl Chvojka.