Čeština si poradí i bez jazykového zákona z dílny KSČM, míní bohemista

Nahrávám video

Skupina komunistických poslanců přišla s návrhem zákona o úředním jazyce, podle kterého by se zahraniční názvy jako třeba Batman, fast food nebo exit povinně překládaly do češtiny. Důvodem podle nich je, že se 30 procent českých občanů nedomluví žádným cizím jazykem. Návrh míří k ochraně jazyka v éře globalizace, uvedla poslankyně KSČM Marta Semelová v Devadesátce ČT24.

„Vždycky jsme tvrdili, že je potřeba chránit český jazyk. Ale možná právě v době současné globalizace by to neměla být nějaká zeď mezi jednotlivými státy, ale měli bychom k určité ochraně českého jazyka přistoupit,“ uvedla v Devadesátce ČT24 poslankyně Marta Semelová.

Zákon by měl platit nejen pro obchodníky, provozovatele služeb, ale také pro televizní a rozhlasové vysílání. Překládat by se musely povinně třeba i názvy zahraničních filmů. Místo second handu by tedy na vývěsní ceduli svítilo Obchod s věcmi z druhé ruky, místo Spidermana by šli fanoušci do kina na Pavoučího muže. Sněmovna by se předlohou mohla poprvé zabývat na probíhající schůzi.

Mezi kritiky návrhu patří předseda sněmovního výboru pro vědu a vzdělání Jiří Zlatuška (ANO). „Cítím za tím snahu vrátit se do dob, kdy kvůli vládě komunistů se tady nerozvíjela znalost jazyků. Že se dnes říká, že starší generace nezná jazyky, je toho důsledkem. Tato snaha hyperkorektně odstraňovat, je z rodu pálení knih.“

Místopředseda sněmovního výboru pro vědu a vzdělání Jiří Mihola (KDU-ČSL) hovoří o pseudonormě. „Když odhlédnu od nízké legislativní úrovně zpracování, je pro mě návrh překvapením. Řečeno komunistickou terminologií je nemarxistický a buržoazně nacionalistický. Něco jiného dbát o kvalitní výuku českého jazyka s respektem k jeho vývoji. To je, myslím, ta cesta, aby se čeština učila kvalitně, moderně a nemusíme řešit tyto pseudonormy a návrhy.“

Řada lidí cizím slovům nerozumí

Cizí výrazy podle části komunistických poslanců ničí českou kulturu. Poslanec Zdeněk Ondráček se odvolává na statistiku, podle které 20 až 30 procent lidí v Česku neovládá cizí jazyky. Podle něj jsou pak tito lidé postaveni do role občanů druhé kategorie.

„Zákon má podle našeho názoru opodstatnění i v potřebách občanů a drobných podnikatelů. Občané ne vždy rozumí jakémukoli cizímu jazyku. Dostávají se mnohdy do jednání s lidmi zastupujícími cizí subjekty, dostávají se jim do ruky smlouvy a návody v cizím jazyce. To si myslíme, že správné není. Každý občan má právo na informace v jazyce dané země,“ dodává k tomu Semelová. Doplnila, že jde především o starší lidi, kteří se ve všudypřítomných anglických výrazech neorientují.

V případě platnosti zákona by také musela být ustanovena autorita, která by rozhodovala o tom, jaké slovo ještě české je a jaké už není. „Máme u nás řadu různých lingvistů, Ústav pro jazyk český, další fakulty a různé ústavy, které se jazykem zabývají,“ tvrdí Semelová. Sama připouští, že řada původně cizích slov už v češtině zdomácněla.

Slovenština má výjimku

Návrh počítá mimo jiné se specifickým postavením slovenštiny. Ta je v něm totiž v podstatě postavena češtině na roveň. „Oba státy mají dlouhou společnou historii. Jak na Slovensku tak v českých zemích jsou rodiny natolik provázány, že jde o jinou situaci,“ vysvětluje Semelová.

Česká vláda už k návrhu zákona vyjádřila zamítavé stanovisko. Mimo jiné v něm uvedla, že návrh je na nízké legislativní úrovni. Podle Semelové ale jde o argument, který vláda běžně používá vůči odmítaným návrhům.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24

Čeština na tom není vůbec špatně, říká ředitel Ústavu pro jazyk český

Podle ředitele Ústavu pro jazyk český Martina Proška se návrh zákona pouští i mimo úřední užití jazyka. „Souhlasím s tím, že jazyk je hodnota, která významným způsobem definuje národní společenství. Určitým způsobem je potřeba o jazyk pečovat. Hodně se v řadách veřejnosti mluví o různých obranách a ochranách jazyka, ale já bych spíše řekl, že o jazyk je nutné institucionálně pečovat,“ podotýká Prošek a dodává, že taková péče v české společnosti probíhá.

Sám nevidí stav češtiny jako nějak špatný. „Je třeba si uvědomit, že jde stále o významný komunikační prostředek v České republice. Je jazykem veřejnoprávních médií, vzdělávání, jazykem úředním, vědeckým, žádné jiné jazyky menšin mu významně nekonkurují,“ říká.

Žák píše na tabuli
Zdroj: ČT24

Čeština se podle Martina Proška rozšiřuje o slova přejatá z cizích jazyků jako každý jiný jazyk, u řady slov by považoval spíše za škodlivé za každou cenu je nahrazovat českým překladem. Pro ukázku uvádí dnes již běžně používané označení vozítek segway. „Záleží na kontextu, do kterého slovo vstupuje, na jeho obecné srozumitelnosti, a tak podobně,“ dodává ředitel Ústavu pro jazyk český. Je podle něj užitečné vyhnout se paušálním pravidlům a postupovat při hodnocení každého slova jednotlivě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U ženy, která přicestovala z Ugandy, se nebezpečná nákaza neprokázala

U ženy hospitalizované od sobotního odpoledne v pražské Fakultní nemocnici Bulovka, která měla zdravotní potíže po návratu z Ugandy, se žádná nebezpečná nákaza nepotvrdila, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Laboratorní vzorky vyhodnocoval přes noc Kochův institut v Berlíně, prověřoval celou škálu většinou tropických nemocí včetně eboly.
08:54Aktualizovánopřed 53 mminutami

VideoVeterináři v létě denně řeší osiny zabodnuté v tělech psů, nejčastěji v tlapách

Majitelé psů by po každé letní procházce měli důkladně zkontrolovat tlapky svých mazlíčků. Zejména ve městech se totiž daří ječmenu myšímu, jehož osiny se do kůže zvířat mohou snadno zabodnout. Pes je dokonce může i vdechnout. Veterináři je nejčastěji vytahují právě z tlap, ale i z uší, nosu, nebo dokonce z hloubky svalové tkáně. Pokud však osina pronikne do těla a začne jím putovat, může způsobit vážné komplikace. K jejímu odstranění je pak leckdy potřeba zákrok v celkové anestezii.
před 2 hhodinami

V EU začíná platit povinné označování obsahu vytvořeného AI

Evropská unie od neděle zavádí povinné označování obsahu vytvořeného umělou inteligencí (AI). Týká se to nejen fotografií nebo videí, ale třeba i chatovacích asistentů v internetových obchodech. Vývojáři a provozovatelé mají na uvedení nařízení do praxe tříměsíční přechodné období.
před 3 hhodinami

U ženy je podezření na vysoce nebezpečnou nákazu. Resort: Veřejnosti riziko nehrozí

U ženy, která se vrátila z Ugandy, je podezření na některou z vysoce nebezpečných nákaz, informovalo v sobotu ministerstvo zdravotnictví (MZd), podle nějž je ale pravděpodobnost potvrzení této nákazy nízká a veřejnosti riziko nehrozí. Z Fakultní nemocnice Hradec Králové pacientku převezla sanitka na specializované pracoviště pražské Fakultní nemocnice Bulovka.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

VideoPenzijní kapitál by mohl v budoucnu pomoci i se stavbou zdravotnických zařízení

Od srpna nabývá účinnosti novela zákona o doplňkovém penzijním spoření. Seniorům umožňuje, že mohou ukončit penzijní spoření bez sankce a získat zpět státní příspěvky, které museli vrátit státu. Debatuje se i o dalších změnách v penzijním spoření. Třeba o tom, že by lidé místo do cenných papírů mohli investovat do různých tuzemských projektů. Peníze ze spoření by tak mohly pomoci třeba s výstavbou zdravotnických zařízení. Jenže plán u penzijních společností naráží. Zjistit, jestli se investice do konkrétního projektu vyplatí, je totiž dražší a složitější než ověřené kupování dluhopisů a akcií.
před 13 hhodinami

VideoLidé opět nakupují chalupy, prodeje meziročně vyskočily o desítky procent

Roste zájem o chaty a chalupy. Po dvou slabších letech letos lidé opět začali nakupovat rekreační nemovitosti. Podle některých realitních portálů vzrostl jejich prodej meziročně až o 40 procentních bodů. Vedle tradičně nejžádanějších Krkonoš nebo Šumavy lidé častěji pořizují i chaty a chalupy v Jeseníkách, Beskydech, na Křivoklátsku, Kokořínsku nebo v jižních Čechách. V první polovině roku se v tuzemsku prodalo zhruba 1700 chat a chalup v celkové hodnotě přesahující pět miliard korun. Průměrná cena jedné nemovitosti se vyšplhala ke třem milionům.
před 14 hhodinami

Babiš nás ignoruje, tvrdí většina Senátu. Přijdu, až to bude důležité, vzkázal premiér

Zástupci všech senátních klubů s výjimkou hnutí ANO kritizují premiéra Andreje Babiše (ANO) za to, že podle nich dlouhodobě bojkotuje horní komoru parlamentu. Od svého jmenování se nezúčastnil žádné schůze. Šéf kabinetu na kritiku reaguje slovy, že na jednání o důležitých tématech si čas najde.
před 14 hhodinami

O víkendu se částečně ochladilo, od pondělí se vrátí vlna veder

Víkend přinesl částečné ochlazení, od pondělí pak Česko zasáhne další vlna veder, která potrvá několik dní. Teploty vystoupají k 39 stupňům Celsia. Na většině území očekávají meteorologové velmi silnou až extrémní zátěž teplem, informoval v sobotní výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V posledních dnech teploty v celé zemi stoupaly nad 35 stupňů, na řadě míst tak padaly teplotní rekordy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.