Důchodová reforma nemá před schvalováním jistou podporu ani celé koalice

5 minut
Události: Spor o důchodovou reformu
Zdroj: ČT24

Sněmovní sociální výbor doporučil schválit vládní reformu penzí s pokračováním zvyšování důchodového věku o měsíc ročně do stropu 67 let. Zatím ale není jasné, zda předlohu podpoří alespoň všichni členové koalice. Rozkol v koalici panuje na tématu náročných profesí. Místopředsedkyně výboru Pavla Pivoňka Vaňková (STAN) uvedla, že změny v důchodovém systému jsou nutné pro důstojné důchody i pro další generace. Lucie Šafránková (SPD), rovněž místopředsedkyně výboru, však reformu kritizuje s tím, že nepovede k úsporám, jelikož se zvýší náklady například na dlouhodobé nemocenské.

Výbor o úpravách reformy hlasoval v pátek ráno a souhlasil s jedenácti koaličními návrhy a jedním opozičním. Celkem se sešlo třicet dva pozměňovacích návrhů, upřesnil poslanec Michal Rataj (STAN). Většina z pozměňovacích návrhů byla koaličně dohodnutá, u dvou spornějších návrhů bude ale potřeba dále vyjednávat na poslaneckých klubech, informovala místopředsedkyně výboru Pivoňka Vaňková.

Sociální výbor doporučil schválit návrhy poslance Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) s pomalejším zvyšováním důchodového věku o měsíc ročně do stropu 67 let. V tomto věku by měli odcházet do penze lidé narození po roce 1988. Původní verze reformy počítala s nepravidelným posouváním věkové hranice podle doby dožití ročně nejvýš o dva měsíce bez zastropování.

Místopředsedkyně Šafránková podpořila variantu důchodového stropu na 65 letech, kterou navrhují opoziční zákonodárci z ANO a SPD. Podala také pozměňovací návrh, podle kterého by osoby s 45 lety odpracované doby mohly odejít do předčasného důchodu bez krácení důchodové částky, zatímco lidé se 40 lety by mohli odejít do předčasného důchodu s polovičním krácením.

„Podzim života“ i pro další generace

Podle Šafránkové vláda nepředložila žádnou analýzu, která by podpořila návrh důchodové reformy. Podle ní se může celý systém velmi prodražit, jelikož lidé budou muset pracovat déle a ze zdravotních důvodů odcházet na dlouhodobé nemocenské, do invalidního či do předčasného důchodu. Nemyslí si, že by se v tomto ohledu jednalo o úspory. „Lidé si po odvedené práci zaslouží mít podzim života a důstojně ze svého důchodu vyžít,“ doplnila.

Pivoňka Vaňková oponovala tím, že reforma důchodového systému je potřeba, jelikož se systém nachází ve velkých dluzích a je potřeba dopřát „podzim života“ i dalším generacím, jako jsou takzvané Husákovy děti. Doplnila, že vedle důchodové reformy se chystá také komplexní reforma systému podpory, která umožní rekvalifikace a změny povolání tak, aby lidé mohli vyměnit fyzicky náročnou profesi za méně náročnou.

14 minut
Studio ČT24: Sněmovní výbor o změnách v důchodové reformě
Zdroj: ČT24

Systém rekvalifikací Šafránková kritizuje s poukazem, že lidé starší 55 let jsou na trhu práce ohroženi a jsou hůře zaměstnavatelní. Podle ní se tento problém v krátké době nemůže vyřešit legislativou ani rekvalifikacemi.

„Důchodová reforma není připravována pro dnešní seniory, takže nehodnoťme to optikou dnešního dne,“ oponovala Pivoňka Vaňková. Střední a mladší generace jsou podle ní připravené na to, že své profese budou v průběhu života měnit.

Spor o náročné profese

Výbor nesouhlasil s návrhem poslanců ODS a TOP 09 na omezení dřívějších penzí pro náročné profese. Reforma počítá s tím, že by nárok na dřívější důchod mohli mít pracovníci nejrizikovější čtvrté kategorie i části třetí kategorie, kteří pracují s fyzickou zátěží, vibracemi, v chladu či teple. Zaměstnavatel by za ně platil o pět procentních bodů vyšší odvody. Bez krácení pobírané částky by dříve do důchodu mohlo jít asi 120 tisíc lidí. Poslanecký návrh ponechává dřívější penzi jen pracovníkům čtvrté kategorie, tedy asi dvanácti tisícům. Výbor ho sněmovně doporučil nepřijmout. Pro hlasoval jediný poslanec za TOP 09.

„Jednoznačně vnímáme tuto věc jako součást celé reformy a celé dohody. Pokud koaliční partneři nebudou tuto část dodržovat, tak my prostě nemůžeme dodržet hlasování o reformě jako celku,“ uvedla předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

28 minut
90′ ČT24: Spor o důchodovou reformu
Zdroj: ČT24

„Pro mě osobně je naprosto klíčové, aby to tam zůstalo, anebo aby byla situace těchto osob jasně vyřešena,“ sdělil předseda výboru Vít Kaňkovský (KDU-ČSL)

Vyřešit by to podle Starostů mohly příspěvky firem na důchodové spoření zaměstnanců. Pokud koalice takovou změnu přislíbí, Starostové pro změny v předčasných penzích zvednou ruku. „Pouze s tím, že opravdu ten zaměstnavatel bude těmto lidem povinně přispívat do třetího pilíře do nějakého penzijního produktu,“ doplnila Pivoňka Vaňková.

Se schválením koalici nepomůžou ani opoziční ANO a SPD. „Najednou se u těch těžkých profesí objeví pouze 12 tisíc lidí ve čtvrté kategorii, to je úplně mimo,“ vyjádřil se k poslaneckému návrhu místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO). Opoziční SPD bude podle Šafránkové „dělat opravdu maximum pro to, aby to neprošlo.“ Pokud na plénu projde omezení dřívějších důchodů pro náročné profese, nezvednou pro reformu ruku ani Piráti. 

Výbor podpořil všech šest návrhů Kaňkovského, většinu z nich jednomyslně. Týkají se úprav výchovného, promítnutí partnerství do zákona o důchodovém pojištění, zavedení zdravotního a důchodového pojištění pro první dámu, úhrady nákladů za posílání penzí do ciziny či digitálního podpisu žádostí.

Výbor doporučil schválit také návrh poslance Viktora Vojtka (STAN), aby se důchodová agenda vězeňské služby a celníků převedla pod ministerstvo vnitra. Souhlasil i s úpravami alternativního fondu spoření od Vojtěcha Munzara (ODS) a s nemožností pracovat v rizikové profesi při pobírání dřívější penze od Martina Dlouhého (TOP 09).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 51 mminutami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 1 hhodinou

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 2 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 2 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 9 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 11 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 12 hhodinami
Načítání...