Důchodová reforma nemá jistou podporu celé koalice

6 minut
Události: Potíže vládní důchodové reformy
Zdroj: ČT24

Vládní důchodová reforma nemá před závěrečným čtením ve sněmovně jistou podporu celé koalice. Některým poslancům KDU-ČSL a hnutí STAN vadí výrazné omezení počtu lidí z náročných profesí, kteří by měli nárok na dřívější penze v plné výši. Návrh ODS a TOP 09 proto někteří z nich nepodpoří. Pokud by poslanci pozměňovací návrh i tak přijali, zvažuje část lidovců a STAN, že pro důchodovou reformu jako celek nezvednou ruku.

Těsně před koncem druhého čtení důchodové reformy se ji na poslední chvíli snažili změnit předsedové klubů ODS a TOP 09. Šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob spolu s předsedou klubu ODS Markem Bendou navrhl, aby měli na dřívější penzi nárok jen lidé z nejnáročnějších pozic – tedy ze čtvrté kategorie. Jde o více než patnáct tisíc lidí. Původní vládní plán přitom zahrnoval i část třetí rizikové kategorie, do které spadá dalších 127 lidí. Jedná se například o slévače, brusiče, svářeče nebo zdravotní sestry.

„Pokud je z toho vyjmeme, budou muset hledat jinou pomoc. Znamená to, že spadnou do invalidních důchodů, nebo si budou chodit pro dávky. Ale mnozí z nich už jsou prostě nezaměstnatelní, protože svoji původní profesi nebudou moci vykonávat,“ prohlásil předseda sněmovního výboru pro sociální politiku Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

„Cílem by mělo být, aby ti lidé nezůstávali tak dlouho v náročných profesích, aby případně změnili práci, než to bude mít nějaké zdravotní následky,“ okomentoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Podle ODS a TOP 09 jde o starou dohodu

ODS a TOP 09 také argumentují menším zatížením rozpočtu. Podle obou stran jde navíc o dohodu starou několik týdnů. „Byli jsme domluveni, že tento pozměňovací návrh bude předložen. Já mám za to, že je to koaličně dohodnutá věc,“ tvrdí Jakob.

Přesvědčená o tom ale není část koaličních poslanců. „Za nás je to stále otevřená věc k jednání do konce třetího čtení i ohledně dohody nad nějakým řešením pro tuto kategorii lidí,“ zdůraznil místopředseda poslanců STAN Viktor Vojtko.

„To, že to nediskutovali s námi, tomu rozumím. Ale to, že to nediskutují ani mezi s sebou a někdo tento návrh podá, to mi přijde opravdu zvláštní,“ poznamenala místopředsedkyně sociálního výboru sněmovny Jana Pastuchová (ANO).

Pro návrh hodlá zvednout ruku jen osmnáct poslanců

Česká televize oslovila všech dvě stě poslanců. Pro pozměňovací návrh ODS a TOP 09 hodlá zvednout ruku jen osmnáct z nich. Sedmasedmdesát váhá či počká na jednání svého klubu. Naopak proti je už teď 67 zákonodárců. Pokud by zúžení seznamu náročných profesí sněmovnou prošlo, podpoří reformu 27 poslanců. 76 se teprve rozhodne.

Vládní strany ještě budou o konečné podobě důchodové reformy jednat. Čas mají do konce října. Pak materiál a dvaatřicet pozměňovacích návrhů probere sněmovní sociální výbor. „Musíme se dohodnout a předpokládám, že se do třetího čtení dohodneme,“ myslí si ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podpoříte pozměňovací návrh ODS a TOP 09?
Zdroj: ČT

Sněmovní opozice vládním stranám se schvalováním reformy nepomůže. „Tato vládní čtyřkoalice se ze dne na den vyspí a šmahem si to změní,“ kritizuje návrh místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Lucie Šafránková (SPD).

„Byl to klíčový parametr, kvůli kterému jsme s vládním návrhem souhlasili,“ zdůraznila místopředsedkyně dolní komory Olga Richterová (Piráti).

Krácení předčasné penze

Nejde ale jen o náročné profese. Část lidí odchází do předčasné penze, i když se jim pak peníze krátí. Ze skoro dvou milionů a čtyř set tisíc starobních důchodů je zhruba každý třetí předčasný. Dřív odcházejí do penze hlavně ženy – je jich přes čtyři sta tisíc. U mužů je počet o sto tisíc nižší.

Zatímco průměrný důchod už přesahuje dvacet a půl tisíce korun, u předčasných penzí je průměr o osm procent nižší a zůstává u devatenácti tisíc. V obou případech částky rostly hlavně v minulých třech letech. Po dekádě jsou skoro dvojnásobné.

Výši důchodu ovlivňuje počet odpracovaných let a suma, kterou člověk za produktivního života odvedl. Nejčastěji se penze pohybuje mezi dvaceti a dvaadvaceti tisíci. Pobírá ji přes půl milionu lidí. Skoro devět tisíc důchodců nedosáhne ani na pět tisíc měsíčně. 93 penzistů pak dostává víc než sedmdesát tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 1 hhodinou

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 2 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 3 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 3 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 7 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 8 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...