Jít předčasně do důchodu dřív se loni rozhodlo celkem 99 843 Čechů. To je vůbec nejvyšší počet v historii Česka. Loňský rok tak co do počtu žádostí překonal i dosud rekordní rok 2022, kdy si o předčasný důchod požádalo osmdesát tisíc lidí. ČT to potvrdila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Největší nápor zaznamenali úředníci v letních měsících, tedy před začátkem platnosti vládní novely důchodového systému, která podmínky předčasného důchodu znevýhodnila.
O předčasný důchod loni požádalo rekordních sto tisíc lidí. Nejvíc v historii Česka
V očekávání vládní novely důchodového systému v minulém, ale i předminulém roce výrazně vzrostl počet žádostí o předčasný starobní důchod. Úřad jich za rok 2023 evidoval téměř sto tisíc, o zhruba pětinu více než v roce 2022. Došlo tak k násobnému nárůstu vzhledem k údajům z roku 2021, kdy bylo podáno pouze třicet tisíc žádostí.
Motivací zvýšeného zájmu lidí o odchod do předčasného důchodu bylo očekávané výrazné zpřísnění podmínek. „V období před reformou to bylo výhodné zejména díky tomu, jak byla nastavena valorizace vzhledem k inflaci. Odejít do předčasného důchodu se vyplatilo výrazně více než v předešlých i následujících obdobích,“ vysvětluje hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.
„Výpočtové tabulky se změnily a nyní jsou předčasné důchody výrazně nevýhodnější než klasické starobní důchody,“ dodává Marek.
Pokles zájmů o předčasné starobní důchody souvisí se začátkem platnosti vládní novely důchodového systému od 1. října 2023. Zatímco od března roku 2023 do září se počty žadatelů, kteří dorazili na úřad, pohybovaly v rozmezí od osmi do čtrnácti tisíc měsíčně, v době, kdy vešla v platnost vládní novela, zájem soustavně klesal. Třeba v prosinci si o předčasný důchod zažádaly jen tři tisíce lidí.
Za roky 2022 a 2023 zároveň nedošlo k proporčně výraznému nárůstu neúspěšných žadatelů. Úřad v těchto letech zamítl pouze okolo tří tisíc žádostí ročně. Zatímco v předcházejícím roce 2021 to bylo pouze 1,5 tisíce zamítnutých žádostí.