Česko se může ve čtvrtek obalit ledovkou, varují meteorologové

Při mrznoucím dešti se ve čtvrtek ráno začne tvořit ledovka, nejdříve na jihozápadě a postupně na celém území republiky. Varuje před tím Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na Moravě a ve Slezsku se může ledovka objevit později, ale také vydržet až do pátečního dopoledne.

„Ve čtvrtek čekáme od západu sněžení nebo déšť, který bude místy zpočátku v Čechách, postupně v noci na pátek a v pátek dopoledne i na Moravě a ve Slezsku namrzat a tvořit ledovku,“ uvedli meteorologové.

Nynější výstraha je s nízkým stupněm nebezpečí. V uplynulých dnech vydávali meteorologové výstrahu na ledovku s extrémním stupněm nebezpečí. Například v pondělí námraza výrazně zkomplikovala cesty na silnicích i železnicích hlavně na Moravě. Do středečního dopoledne platilo v části republiky varování před náledím, vážnější problémy ale nenastaly.

Zatímco náledí vzniká postupným mrznutím kapek deště nebo roztátého sněhu na povrchu země, ledovka je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení. Ledovka se tedy může objevit nejen na zemi, ale také na větvích stromů, trolejích či drátech elektrického vedení.

Vydáno pod