České dráhy mají potíže na lince do Berlína. Doplácejí na to cestující

3 minuty
Události: ČD mají problémy se zajišťováním linky do Berlína
Zdroj: ČT24

České dráhy mají problém se zajišťováním prestižní linky z Prahy do Berlína a Hamburku. Vlaky provozují i na německém území pro Deutsche Bahn. Tamní personál ale odmítá vagony převzít, pokud mají závady. V úterý takto zůstaly asi tři stovky lidí bez náhrady v Děčíně.

Lidé, kteří jeli v úterý posledním rychlíkem z Prahy do Berlína, zůstali v šest večer stát v Děčíně s menší poruchou dvou vozů. U jednoho šlo o klimatizaci, u druhého to byla vibrující kola po prudším brždění. Zbývalo jich ještě pět, dál se ale nejelo. Osobní vlak odvážel uvázlé cestující alespoň přes hranici do Německa. Kdo ale jel dál než do Drážďan, musel nocovat na nádraží.

„Protože ve vlaku by chyběly dva vozy, německá vlaková četa odmítla vlak převzít a pokračovat s ním do Německa,“ popsal mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Na dotazy ČT Deutsche Bahn během středy neodpověděly.

Nejde ale o ojedinělý problém. Z léta jsou doloženy minimálně dva další případy, kdy německý personál v Děčíně odmítl převzít vlak směřující z Česka – z toho v jednom případě šlo o maďarskou soupravu. „Od 16. července až do odvolání, pravděpodobně do konce září, dle rozhodnutí DB Fernverkehr nebudou přebírány soupravy EC vlaků linky Ex 5, pokud bude v soupravě vlaku chybět více než jeden vůz k sezení,“ píše se v interním dokumentu ČD pro zaměstnance.

Problém s provozuschopností vozů

Spor má dvě části – vlak technicky vzato dál pokračovat mohl. Druhou rovinou je ale to, že České dráhy mají opravdu problém s provozuschopností vozů na zmíněné lince. V červenci například cestující seděli v některých spojích nejen v uličkách, ale i na představcích nebo přímo v přechodech mezi vagony. Vlak jel o jeden vůz zkrácený, přitom bylo potřeba ho spíše posílit. Jenže ČD mají modernějších vagonů pořád málo.

„Mrzí mě to i kvůli cestujícím. České dráhy budou více hlídat stav vozidel. České dráhy jednají se svým německým partnerem, z dnešního (středečního) rána mám ujištění, že by nemělo ty další vztahy nic nutně zkomplikovat,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Narážel tím na spekulace, které se v drážním prostředí objevily – že by Českým drahám hrozilo rozvázání smlouvy a ztráta zakázky. Vedení firmy ale tvrdí, že nic takového aktuálního není.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst ekonomiky přinese do státní kasy jen asi deset miliard, odhaduje expert

Nová vláda chce přepracovat návrh státního rozpočtu na příští rok, v němž podle ní chybí až 96 miliard korun. Ekonomové v pořadu Otázky Václava Moravce upozornili, že případné nepokryté jednotky či nižší desítky miliard nejsou v celkovém objemu výdajů zásadním problémem. Větší rizika vidí v přesunech peněz mezi kapitolami a v omezeném přínosu hospodářského růstu pro státní kasu. Podle končícího náměstka ministra financí Tomáše Holuba je rozpočet již tak napjatý a prostor pro manévrování je velmi omezený. Debatoval s předsedou Výboru pro rozpočtové prognózy Michalem Skořepou.
před 1 hhodinou

Koalice ANO, SPD a Motoristů chce zpřísnit vymáhání výživného

Systém vymáhání výživného nebude po změně trestního zákoníku k 1. lednu 2026 podle zákonodárkyň vznikající vládní koalice ANO, SPD a Motoristů funkční. Podle senátorky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) proto připraví novelu předpisu, který byl přijat letos v létě. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) v Otázkách Václava Moravce vyzvala nastupující koalici, aby se změnou počkala alespoň na analýzu dopadů nových paragrafů. Délka legislativního schvalování návrhu umožní podle Mračkové Vildumetzové dostatečnou diskusi nad změnou i analýzu prvních dopadů.
před 2 hhodinami

Pohřešovaný chlapec ze Zlínska byl asi unesen, policie zadržela jednoho muže

Chlapec ze Zlínska, po kterém od čtvrtka pátrala policie a v neděli jej našla, byl zřejmě unesený a vězněný na chatě v obci Žlutava. Jeho volání o pomoc slyšeli kolemjdoucí a zavolali policii. Policie zadržela jednoho muže, uvedla na síti X. Dříve policisté uvedli, že nalezený chlapec je v pořádku a byl převezen na zdravotní vyšetření. Našli ho kolem 14:00.
před 2 hhodinami

Stát podle Decroix nemá možnosti, jak Babišovo řešení střetu zájmů kontrolovat

Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) podle ministryně spravedlnosti v demisi Evy Decroix (ODS) chce vyřešit svůj střet zájmů právní konstrukcí, kterou český právní řád nezakazuje, ale zároveň pro ni nemá konkrétní paragrafy. Takzvaný slepý fond totiž není v tuzemsku právně ošetřen, řekla v Otázkách Václava Moravce. Končící šéfka resortu má obavy, že stát nemá dost možností kontrolovat, jestli je řešení střetu zájmů dostatečné. Předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Renata Vesecká (Motoristé sobě) s tím nesouhlasí.
před 3 hhodinami

Jan Birke opouští SOCDEM

Dlouholetý starosta Náchoda a bývalý poslanec Jan Birke ukončil téměř po třiceti letech své členství v SOCDEM. Přiměly ho k tomu výsledky sobotního sjezdu strany i složení nového vedení sociální demokracie. Kritizoval rovněž návrh na prodej Kulturního domu Střelnice v Hradci Králové, který straně patří. Vyplynulo to z jeho nedělního prohlášení.
před 3 hhodinami

Klidné hodiny využívají k nakupování nejen lidé s autismem

Klidné hodiny při nakupování využívají nejen lidé s autismem, ale i senioři nebo rodiny s dětmi. Letos je zavedly dva řetězce a podle jejich zástupců je lidé využívají. Ve speciálním režimu je v obchodech jednu nebo dvě hodiny týdně vypnuté rádio, ztlumená světla i speciálně proškolený personál. Podobný koncept letos zavedly i olomoucké vánoční trhy.
před 8 hhodinami

Michelin posune Česko na světové mapě gastronomie, míní odborníci

Michelinův průvodce rozdal prestižní hvězdy restauracím. Také letos uspěly podniky z Česka, je jich však více než dříve a nachází se i mimo Prahu. Podle herce, blogera a autora Gastromapy Lukáše Hejlíka posune úspěch oceněných restaurací českou gastronomii výš na světové mapě. S tím souhlasí i prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek, podle kterého díky tomu Česko nebude dírou na mapě Michelinu. O současné české gastronomii, jejím rozvoji, ale i problémech debatovali hosté v Událostech, komentářích z ekonomiky, kterými provázely Nina Ortová a Jitka Fialková.
před 9 hhodinami

Fiala připravil nové vládě zprávu o stavu Česka

Premiér v demisi Petr Fiala (ODS) zveřejnil zprávu o stavu země, v pondělí při výměně vlády ji předá svému nástupci Andreji Babišovi (ANO). Materiál s fakty a daty připravil, aby Česko mohlo pokračovat bez chaosu, řekl ve videu na síti X natočeném ve vyklizených prostorách vlády. Česko je ve velmi dobré kondici, dodal.
08:49Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...