Češi mezi oběťmi ani zraněnými nejsou. Bezpečnostní opatření nezpřísníme, řekl Chovanec

Po útoku v petrohradském metru není důvod přijímat zvýšená bezpečnostní opatření v Česku, řekl ČT ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle informací ruského ministerstva pro mimořádné situace nejsou mezi oběťmi ani zraněnými žádní Češi, uvedla česká konzulka v Petrohradě.

„České orgány jsou bdělé, čekáme na informace od Rusů, ale vliv na bezpečnostní situaci v České republice je velmi malý, téměř zanedbatelný,“ uvedl Chovanec s tím, že bezpečnostní opatření se nyní zvyšovat nebudou. 

Zpravodajské informace z Ruska jsou podle něj zatím téměř nulové. „Uvidíme, jak se informace budou vyvíjet. Není žádný důvod přijímat zvýšená bezpečnostní opatření,“ řekl ministr.

Česko loni zavedlo čtyřstupňový varovný systém ohrožení před terorismem na teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Přes rok v zemi trvá první stupeň ohrožení, který znamená bdělost.

Nahrávám video
Události, komentáře: Konzulka ČR v Petrohradě Jana Cimbolincová, publicistka Petruška Šustrová a bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta
Zdroj: ČT24

Konzulka: Mezi oběťmi žádní Češi

Podle české generální konzulky v Petrohradě Jany Cimbolincové útok v metru zřejmě nepostihl české občany. „Mám nejnovější informaci od ministerstva pro mimořádné situace – jak mezi zraněnými, tak mezi zemřelými by neměli být žádní občané České republiky,“ uvedla v ČT. Ruské úřady nemají informaci ani o tom, že by mezi oběťmi byli turisté. 

Podle odhadu konzulátu je teď v Petrohradu zhruba 50 Čechů, téměř dvacet z nich je registrováno v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD. Ministerstvo zahraničí českým občanům v Rusku doporučuje, aby sledovali místní zprávy a dbali pokynů záchranných složek. Radí rovněž kontaktovat své blízké v Česku a sdělit jim, zda jsou v pořádku.

Lidé se také mohou obracet na krizovou linku českého generálního konzulátu v Petrohradu +7921 9026 118, případně na operační a informační středisko ministerstva zahraničí 224 182 425.

Zeman kondoloval Putinovi

Prezident Miloš Zeman kvůli útoku kondoloval svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. „Pln zármutku i zlosti musím opět konstatovat, že teroristické činy spáchané na nevinných lidech jsou naprosto neomluvitelné. Ujišťuji Vás proto, že podporuji Vaše odhodlání neustupovat silám, které by chtěly zničit hodnoty naší demokratické civilizace,“ napsal Zeman.

Prezident vyjádřil za sebe i občany České republiky upřímnou a hlubokou soustrast Putinovi a rodinám obětí. Soustrast vyjádřili také další politici, včetně premiéra Bohuslava Sobotky a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD). „Ukazuje se, že teroristické činy, útoky podobného typu neznají hranice,“ uvedl premiér. „Doufám v uzdravení všech raněných,“ napsal Zaorálek.

Pospíšil: Doufám, že tragédii nezneužijí

„Evropa je ve válce s terorismem, netýká se to jen EU, ale i Ruska,“ říká europoslanec Jiří Pospíšil (nestr. za TOP 09 a STAN). Podle něj ale zatím není vhodné spekulovat o útočnících nebo motivech. „Mohu doufat, že pan prezident Putin udělá vše pro to, aby tragédie byla řádně vyšetřena. A doufám, že tragédie nebude zneužita k tomu, aby třeba byli falešně obviněni odpůrci Putinova režimu,“ dodal.

Eurokomisařka Věra Jourová uvedla, že je myšlenkami v rodinami obětí. „Jsem šokován výbuchy v petrohradském metru. Upřímnou soustrast pozůstalým,“ uvedl šéf sněmovny Jan Hamáček.

Předseda KSČM Vojtěch Filip zaslal kondolenci ruskému velvyslanci v Praze. „Zákeřný teroristický akt připravil o život nevinné lidské oběti a mnozí z cestujících byli zraněni. Věříme, že tento odporný zločin bude co nejdříve vyšetřen a odhalení pachatelé po zásluze přísně potrestáni,“ napsal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
13:27Aktualizovánopřed 2 mminutami

Reportéři ČT přinášejí dosud nezveřejněné nahrávky krále podsvětí Mrázka

Vražda krále podsvětí Františka Mrázka patří k největším tajemstvím českého zločinu. Stále není jasné, kdo čin vykonal a kdo si ho objednal. Leccos mohou napovědět i nahrávky rozhovorů s Mrázkem, které pořídil před jeho smrtí reportér Dalibor Bártek. Nyní poprvé zaznívají v Reportérech ČT. Do vyšetřování, v němž nejasnou roli sehrály tajné služby, se v uplynulých letech zapojily desítky detektivů, nepodařilo se jim však získat takové důkazy, aby pachatele, byť jejich totožnost tuší, postavili před soud. „Minimum lidí bylo u zadání, minimum lidí bylo u střelby. Nula svědků, minimum stop,“ prohlásil bývalý náměstek ÚOOZ Hynek Vlas. Nyní už pachatel s největší pravděpodobností nebude potrestán, protože na konci ledna byla vražda promlčena. Radek Šmejda z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování přesto věří, že se veřejnost dozví, kdo Mrázkovu vraždu objednal a kdo ji vykonal.
před 8 mminutami

ŽivěSněmovna bude moci opět jednat do noci

Poslanci se v úterý odpoledne zabývají úpravou zacílení opatření k podpoře bydlení pro lidi v bytové nouzi. Na programu je v úvodním kole také změna sněmovních pravidel k omezení možností obstrukcí. Řádná schůze začala odpoledne. Opět se očekávají opoziční snahy o úpravy návrhu jejího programu. Předsedkyně klubu Pirátů Olga Richterová na úvod sdělila, že opoziční strany sesbíraly dostatek podpisů pro zařazení jednacího bodu o odvolání Tomia Okamury (SPD) z funkce předsedy sněmovny.
04:03Aktualizovánopřed 9 mminutami

Policie prověřuje možné ublížení na zdraví u stovek lidí kvůli defibrilátorům ve FN Olomouc

Kriminalisté zahájili trestní řízení kvůli podezření z těžkého ublížení na zdraví kvůli implantacím defibrilátorů ve Fakultní nemocnici Olomouc, které nebyly potřebné nebo doporučené. Týká se to několika set pacientů, sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman. V této souvislosti zatím nebyl nikdo obviněn, uvedla policie na webu. Nemocnice v úterý opětovně odmítla, že by defibrilátory mohly pacientům ublížit. Policie podle ní nepřesně používá lékařské pojmy.
10:19Aktualizovánopřed 42 mminutami

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School.
před 1 hhodinou

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. O konci Bartůšek v PfE informovala v pondělí na úvod plenárního zasedání Evropského parlamentu jeho předsedkyně Roberta Metsolová. Sama europoslankyně svůj odchod z frakce potvrdila, o důvodech se nezmínila.
před 2 hhodinami

Rozpočtový výbor doporučil schválit rozpočet se schodkem 310 miliard korun

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil v úterý hlasy koaliční většiny Poslanecké sněmovně schválit základní parametry státního rozpočtu na letošní rok. Jedná se o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Navržený schodek se má meziročně zvýšit na 310 miliard korun. Národní rozpočtová rada (NRR) vydala prohlášení, že závazný limit deficitu je 246 miliard, návrh ho tedy překračuje o 64 miliard korun.
10:49Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Výběr dodavatele na stavbu další části metra D byl v pořádku, uvedl úřad

Výběr dodavatele v zakázce na stavbu části pražského metra D mezi stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory byl v pořádku, rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Výběr sdružení firem vedených společností Subterra napadla u ÚOHS firma Strabag. Rozhodnutí zatím není pravomocné, lze proti němu podat rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi.
před 5 hhodinami
Načítání...