Češi by si mohli sami určit pracovní dobu

5 minut
Události: Úpravy zákoníku práce
Zdroj: ČT24

Prezident Petr Pavel dostal k posouzení jednu z úprav pracovních předpisů, kterou schválil Senát. Zaměstnanci by si díky ní mohli sami určit pracovní dobu. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce další změny zákoníku na vládě schválit ještě během prázdnin.

Možnost, aby si zaměstnanec rozvrhl pracovní dobu, zatím zákoník předpokládá jen u práce na dálku. Přímo na pracovišti to má umožnit novela schválená parlamentem. „Velké zjednodušení tam, kde se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou, kde je nějaký vztah důvěry,“ komentoval Jurečka.

„Začíná to reflektovat reálnou praxi. U nás tato flexibilita byla čistě teoreticky možná už předtím, a jsem ráda, že se k tomu můžeme postavit i z té formální stránky,“ sdělila viceprezidentka pro lidské zdroje jednoho z mobilních operátorů Magdaléna Wavle.

„Když například na zahraničním obchodu má někdo na starosti Jižní Ameriku, někdo má na starosti Asii, tak pro ně může být změna pracovní doby přínosem z hlediska komunikace se zákazníky,“ míní viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

Zástupci odborů jsou však ke změně spíše zdrženliví. „Když si vezmeme průmyslový podnik a představíme si, že by si tam někdo jen tak rozhodoval, kdy přijde a nepřijde do práce, tak to v praxi fungovat nemůže,“ upozornil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Růst minimálního výdělku

Schválená novela pracovního kodexu, která má zaměstnancům umožnit určit si kdy přijdou do práce, počítá také s automatickým růstem minimálního výdělku. Do roku 2029 se postupně zvýší na 47 procent průměrné mzdy. Teď je to něco málo přes jednačtyřicet procent.

Zmíněné automatické navyšování minimální mzdu v příštím roce posune na 42,2 procenta té průměrné. Ta by měla podle dubnové prognózy ministerstva financí přesáhnout 48 600 korun. Minimální výdělek by v tom případě vzrostl po zaokrouhlení na 20 600.

Další úpravy zákoníku práce chce ministr Jurečka na vládě projednat v srpnu. Návrh počítá vedle letních brigád i pro čtrnáctileté také s úpravou výpovědní lhůty. Ta by nezačínala následující měsíc, ale dnem doručení. Prodloužit se má naopak zkušební doba.

„My v drtivé většině nemáme problém s jednotlivými opatřeními, která ‚flexi novela‘ přináší. Nicméně se nám nelíbí, že bude prodloužena ze tří na čtyři měsíce, respektive ze šesti na osm měsíců, zkušební doba,“ podotkl místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO).

Výpověď bez udání důvodu

Právě do této novely chce ve sněmovně ODS přidat i výpověď bez udání důvodu. „Podáme to jako ODS. Snažíme se získat většinu vyjednáváním. Ale už jsme i partnerům oznámili – ještě před projednáváním na vládě – že to podáme v rámci druhého čtení,“ sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Uzákonění podporuje i TOP 09. „Snažíme se přesvědčit i koaliční partnery, kteří to tak nevidí, že teď je ideální čas – máme dlouhodobě nízkou nezaměstnanost a zaměstnavatelé si neustále stěžují, že nemají dostatek pracovní síly,“ uvedla předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Pokud to není se souhlasem gesčního ministra a není to koaličně dohodnuto, tak to nemůže být ve třetím čtení prohlasováno. Neštěpme se na tom, nevytvářejme tady další dělení společnosti, řešme věci, které opravdu potřebujeme v rámci zákoníku práce,“ vyzval Jurečka.

„Je s podivem, že ODS chce předložit něco, co nespadá do koaliční dohody. Takže pokud se to stane, (...) výpověď bez udání důvodu nemá šanci projít,“ zdůraznila místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

„Vyhazov bez udání důvodu nedává smysl. Už teď se může zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnout, může mu nabídnout odstupné,“ poznamenal místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Jan Hrnčíř (SPD).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 5 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 6 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 7 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nadace Charty 77 ocenila Gorolovou, bojovnici za odškodnění žen za sterilizaci

Cenu Františka Kriegla Nadace Charty 77 za občanskou statečnost letos získala romská aktivistka a sociální pracovnice Elena Gorolová. Porota ji ocenila za osobní i profesní přínos v boji za odškodnění obětí protiprávních a tajných sterilizací. Vyzdvihla především její dlouhodobou snahu a také odvahu, se kterou téma otevřela, i následný boj za odškodnění obětí protiprávního jednání státních zdravotnických zařízení. Gorolová cenu převzala ve čtvrtek.
před 7 hhodinami

Propad porodnosti je dramatický, říká demografka

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii země – bylo jich zhruba 84 300. Vedoucí katedry demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jiřina Kocourková označuje propad za „dramatický“. Je za ním prý změna reprodukčních plánů i ekonomická nejistota. Česko prý zažívá stejně intenzivní pokles porodnosti a plodnosti jako v 90. letech po listopadové revoluci a změně režimu.
před 10 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 15 hhodinami
Načítání...