Částí Česka se v pátek prožene silný vítr

Část České republiky v pátek zasáhne silný vítr. V nárazech dosáhne až sedmdesáti kilometrů za hodinu. Může proto způsobit menší škody na domech nebo lámat stromy a větve. Opatrní budou muset být řidiči, upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Hlavně vyšší polohy Vysočiny, Jeseníky, Beskydy a část severních Čech v pátek zasáhne silný vítr. V nárazech dosáhne až sedmdesáti kilometrů za hodinu. Na hřebenech hor na severu a severovýchodě se můžou nárazy větru pohybovat kolem 90 km/h. Vítr může v těchto oblastech způsobit menší škody na domech nebo lámat stromy a větve. Opatrní budou muset být i řidiči,“ upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V západní polovině Čech zůstane vítr jen slabý.

Lidé by měli zajistit okna a dveře, upevnit volně položené předměty a zabezpečit skleníky. Meteorologové doporučují omezit horské túry a nevydávat se zejména na hřebeny hor.

Vítr nebude tak silný jako minulý týden

Silný vítr zasáhl Česko už minulý týden ve čtvrtek. Klientům pojišťoven způsobil škody za téměř 100 milionů korun. Většinou se jednalo o poškozené střechy, přístřešky, skleníky a pády stromů a větví. Bez proudu se ocitlo několik set tisíc domácností.

Tento vítr byl ale silnější, než který ČHMÚ očekává v pátek. V nárazech se dostával přes sto kilometrů v hodině, na Sněžce meteorologové dokonce naměřili poryv větru s rychlostí sto padesát jedna kilometrů.

„Minimálně čerstvý vítr bude ve východní polovině Čech, na Moravě a ve Slezsku foukat také v sobotu a v neděli. Nejsilnější bude stále na hřebenech hor na severu, kde se budou nárazy větru nadále pohybovat kolem 90 km/h. Zvolna slábnout vítr začne na počátku příštího týdne,“ uvádí ČHMÚ.