Část poslanců nechce obhajovat mandát. Vadí jim fungování sněmovny

3 minuty
Události: Efektivita sněmovny
Zdroj: ČT24

Už teď je jasné, že minimálně dvanáct poslanců mandát obhajovat nechce. Stojí za tím osobní důvody i fungování sněmovny. Ať už jde o časté obstrukce, rozsáhlé projevy při debatě o programu, nebo četné mimořádné schůze.

Častější noční jednání než v minulosti a neefektivita sněmovny. Důvody, proč někteří zákonodárci už v poslaneckých lavicích dál pokračovat nechtějí. Jednou z nich je třeba poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková.

„Vůbec nevíte, kdy se bude hlasovat, kdy se bude jednat, jestli se to jednání neprotáhne. Tohle je něco, co si myslím, že je dobré ošetřit, aby sněmovna byla předvídatelnější,“ míní Jílková.

„Strašně těžce nesu neefektivitu jednání sněmovny a říkám si, že za celý svůj život jsem tak neefektivně strávený pracovní čas za sebou neměl,“ přitakává další poslanec, který mandát obhajovat nebude, Josef Bernard ze STAN.

Z oslovených poslanců by sto čtyřicet rádo mandát obhajovalo. 36 ještě není rozhodnuto. Někteří z nich čekají na to, jestli jednací řád dozná změn.

„Dovedu si představit, že ještě v tomto funkčním období přijmeme novelu zákona jednacího řádu sněmovny s tím, že by patrně platila až pro novou sněmovnu,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

„Když bude negativní vůle zdržovat a obstruovat, tak ať budeme mít jakkoliv sepsaná pravidla, nikdy je nesepíšete tak, aby to protistrana nemohla zneužít a nenašla si nějakou uličku,“ sděluje místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS).

„Jestli bude autonomní usnesení, tak v každém v případě bude v první řadě o tom, že pokud někdo kandiduje v rámci koalice, tak potom nemůže mít vícero klubů čili přednostních práv,“ avizuje místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Blíží se omezení času řečníků?

Opoziční Piráti už jedno usnesení navrhli. Omezuje třeba čas pro vystoupení řečníků s přednostním právem. Těmi jsou členové vlády, vedení komory nebo šéfové poslaneckých klubů a sněmovních stran.

„Tak, abychom tu neměli osmihodinové projevy, ale aby byl časový limit šedesáti minut v průběhu bodu nebo v případě programu jednání třicet minut,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Je to špatný směr. Protože co je nejdůležitější a nejhodnotnější, je politická dohoda parlamentních stran. Je to o komunikaci,“ oponuje předseda poslaneckého klubu Radim Fiala (SPD).

Podle části poslanců se už výrazné změny ve fungování sněmovny do konce období prosadit nestihnou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 13 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 3 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 7 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 10 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 11 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 11 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 12 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...