Praha – Ministr školství Josef Dobeš hodlá omezit počet středních škol v Česku. Žáků je podle něj málo a provoz poloprázdných tříd je zbytečně nákladný. Dnes svůj plán představí hejtmanům. Právě oni jsou totiž v jednotlivých krajích zřizovateli školských zařízení a mají při jejich rušení poslední slovo. K redukci škol by měly pomoci výsledky ze státních maturit nebo evropské peníze.
Budou se rušit střední školy? Ministr to projedná s hejtmany
Střední školy čeká velká zkouška. Projekt ministerstva školství chce totiž změnit celou síť českých škol. Ministerstvo si slibuje, že s rozlišením v kvalitě škol pomůžou výsledky státních maturit a krajům poskytnou vodítko při jejich rušení. Šéf rezortu Josef Dobeš přitom předpokládá, že zkouška odhalí přibližně 15 procent podprůměrných škol. „Školy se musí dozvědět, jak kvalitně či nekvalitně pracují, a měly by dostat šanci na to zareagovat,“ vysvětlil jeden z důvodů státních maturit Dobeš.
Snížení počtu škol by podle Dobeše mohlo dopomoci ke snazšímu získávání peněz z evropských fondů. „Podpora projektu může být třeba, když ze tří škol uděláme dvě. Na to je možné čerpat peníze z Evropské unie,“ řekl ministr školství. Hejtmani zatím na návrh ministra Dobeše přistupují. Mají však podmínku – stát musí krajům garantovat, že na místě zrušené státní školy nepovolí provoz soukromým subjektům.
Úbytek studentů nepopírají ani samotné školy. „Jsou některé školy, které mají velmi malý počet žáků, a tam s finančními prostředky neustále bojují,“ přiznává ředitelka libereckého gymnázia Zdeňka Kutínová. Do prvních ročníků středních škol a učilišť v září nastoupilo o šestnáct tisíc dětí méně než loni. Třídy jsou navíc podle Dobeše zaplněné jen z 60 procent, a jejich provoz se tak nevyplácí.