Babišovy nahrávky řeší policie, žalobci a podle všeho i GIBS

13 minut
TK: Babiš se přirovnal k odposlouchávaným ministrům po únoru ‘48
Zdroj: ČT24

Zveřejňovanými nahrávkami ministra financí Andreje Babiše se zabývá policie a podle ČTK i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Případ mají na stole také státní zástupci, kteří už podle informací ČT obdrželi od šéfa hnutí ANO trestní oznámení.

Neznámá skupina osob skrytá za kryptogramem Skupina Juliuse Šumana v uplynulých dnech zveřejnila trojici záznamů, na kterých šéf hnutí ANO vulgárně hodnotí své politické oponenty a s někdejším redaktorem Mladé fronty DNES Markem Přibilem mluví o přípravě článků zaměřených proti sociální demokracii. Poslední z nahrávek má zachycovat moment, na kterých Babiš přebírá od Přibila dokumenty pocházející z policejního vyšetřování kauzy Beretta.

„Doufám, že konají státní zástupci a policie,“ prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že kdo se probírá živými kauzami, porušuje zákon. „Zaprvé to musel někdo vynést a ten novinář (Přibil) to tam říká explicitně, že to byl někdo od ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu).“

Odpovědné policisty je podle něj nutné najít a postavit před soud. Další otázkou podle Chovance je, zda Babiš s Přibilem porušili zákon, jestliže měli povinnost spáchání trestného činu ohlásit.

Šéf hnutí ANO ovšem popírá, že by čerstvý spis držel v ruce. „Žádný živý spis jsem nedostal, zásadně to odmítám, je to sprosťárna, je to skandální,“ prohlásil na tiskové konferenci a stejně situaci na Facebooku komentoval i novinář Přibil: „Žádný živý spis (míněna je kauza Berreta) jsem nikdy panu Babišovi nepředal; nedisponuju jím. Je to dezinformace, daná naprostým vytržením nahrávek z kontextu a jejich sestříháním.“

Podle informací ČTK se možným únikem informací nicméně zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), byť ta sama záležitost komentovat nechce. „K vámi dotazované věci nebude GIBS poskytovat žádné komentáře ani uvolňovat informace,“ sdělila mluvčí inspekce Radka Sandorová. 

Babiš dál podezřívá ČSSD – bez důkazů

Na vyšetřování odposlechů má zájem i vicepremiér Andrej Babiš, který opakovaně označil za skandální, že je možné odposlouchávat vysokého vládního činitele. V minulosti se podle něj kvůli podobným záležitostem svolávala Bezpečnostní rada státu. Ministr už dříve také médiím řekl, že by útok na něj mohl pocházet z okolí ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Sociální demokracie jakoukoli spojitost odmítá a sám Babiš k tomu nemá důkazy, o roli sociální demokracie mluvil ale i na tiskové konferenci v úterý vpodvečer: „Je to pravděpodobně zájem sociální demokracie. Mám už delší dobu pocit, že jsem sledován. Je podezření, že pan ministr vnitra zneužívá ÚZSI (rozvědka Úřad pro zahraniční styky a informace – pozn. red.). Důkazy samozřejmě nemám.“ 

Nevím, jak by se občané cítili, kdyby měli někde v kuchyni štěnici a někdo je odposlouchával. Jsou to praktiky, které se na ministry používaly v padesátých letech. (…) Je to hon, spiknutí, likvidace mé osoby. Je to moje poprava v přímém přenosu.
Andrej Babiš
se ohrazuje proti slovu demise

Téma pro policii i žalobce

Souběžně s tím Babiš v celé záležitosti podal trestní oznámení. Jeho přijetí nyní potvrzuje městské státní zastupitelství. „Trestní oznámení k nám dorazilo na Městské státní zastupitelství v Praze dnes a nyní se bude vyhodnocovat z hlediska věcné a místní příslušnosti,“ uvedla bez dalších podrobností mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Případem se už zabývá i policie. „Policie se v tuto chvíli zabývá uniklými nahrávkami, přičemž postupuje v souladu se zákonem a zabývá se veškerými okolnostmi celého případu,“ sdělila ČT mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Policisté zatím nechtějí komentovat, který útvar se věcí zabývá. Další informaci odmítla sdělit s odůvodněním, že je případ čerstvý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Do Česka by mohly dorazit další vakcíny proti žloutence. Někde stále chybí

Do Česka by do konce roku mohly mimořádně zamířit další desítky tisíc vakcín proti žloutence. Ministerstvo aktuálně jedná o jejich dovozu z Francie. Zájem o očkování je kvůli šíření nákazy letos třikrát vyšší než loni. Po listopadovém výpadku v některých ordinacích látky stále chybí. Distributor nyní odbavuje zhruba dva až tři týdny staré objednávky.
před 15 mminutami

Osmdesát milionů v trezoru. Reportéři ČT se zabývali kauzou exšéfa Správy železnic

Policie při rozsáhlém zásahu kvůli možnému předražování zakázek na železnici a silnicích objevila v trezoru šéfa Správy železnic Jiřího Svobody osmdesát milionů korun v hotovosti. Svoboda, kterého správní rada mezitím odvolala, tvrdí, že peníze patří jeho sedmaosmdesátiletému otci. Proto se i o něj nyní zajímají detektivové. Policie zamířila i k šéfovi Ředitelství silnic a dálnic Radku Mátlovi. Jemu policie zabavila telefon a počítač. Pro Reportéry ČT natáčeli Ondřej Golis a Adéla Paclíková.
před 7 hhodinami

Koalice ANO, SPD a Motoristů trvá na nominaci Turka

Koalice ANO, SPD a Motoristů trvá na seznamu nominantů na ministry, jak ho už dříve schválila, včetně poslance a čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka. Po odpoledním jednání lídrů stran to uvedl místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Šéf sněmovní frakce Motoristů Boris Šťastný předpokládá, že posun v nominaci Turka by mohlo přinést jednání prezidenta Petra Pavla s šéfem ANO Andrejem Babišem, který bude v úterý jmenován premiérem.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Téměř na třetině stanic padly teplotní rekordy

Teplotní rekord pro 8. prosinec padl na 53 ze 172 meteorologických stanic, které fungují alespoň třicet let. Nejtepleji bylo v Žatci, kde teploměr dosáhl patnácti stupňů Celsia. Nové maximum má i nejstarší česká stanice v pražském Klementinu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nadprůměrně teplo má být i v dalších dnech, zejména v Čechách se vyjasní.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V osadě Bedřiška zbourali dům, aktivisté protestovali na zastupitelstvu

V pondělí ráno proběhla demolice domu v bývalé hornické kolonii Bedřiška v Ostravě. Bourání začalo kolem půl sedmé, zhruba o půl deváté již dům, který v minulých dnech bránili aktivisté, nestál. Mluvčí obyvatel Bedřišky Eva Lehotská kroky městského obvodu odsoudila. Podporovatelé osady Bedřiška pak před polednem protestovali proti demolici na jednání zastupitelstva a odpoledne na náměstí. Kromě verbální výměny názorů se vše obešlo bez incidentů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Česko je na prahu chřipkové epidemie

Tuzemsko stojí podle hlavní hygieničky Barbory Mackové na prahu chřipkové epidemie. Podle dat za minulý týden přibylo v Česku od týdne předchozího nemocných asi o šestinu, roste zejména počet nemocných dětí ve školním věku. Mezi různými infekcemi dýchacích cest se zvýšil podíl chřipky, pacientů za týden přibylo skoro o třetinu, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Klempíř považuje za prioritu stabilitu, financování a dostupnost kultury

Kandidát Motoristů na ministra kultury Oto Klempíř označil diskusi s prezidentem Petrem Pavlem za noblesní. Řekl, že jeho prioritou ve funkci by byla stabilita nebo financování kultury, aby měly instituce i umělci dlouhodobou jistotu. Chce také, aby byla kultura dostupná všem. S Pavlem se shodli na nutnosti chránit nezávislost veřejnoprávních médií. Následoval ho Boris Šťastný, nominovaný na post ministra sportu. Kandidát na ministra životního prostředí Filip Turek se omluvil ze zdravotních důvodů, proti jeho jmenování má hlava státu výhrady.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Turek: Pokud to zdraví dovolí, sejdu se s prezidentem co nejdříve

Poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek je s vyhřezlou ploténkou v jedné z pražských nemocnic a pod silnými léky na bolest, řekl předseda sněmovní frakce Motoristů Boris Štastný po svém jednání s prezidentem Petrem Pavlem. Od Turka mu předal omluvný dopis. Kandidát na ministra životního prostředí Turek řekl ČT24, že by se rád co nejdříve s Pavlem setkal, považuje to za zásadní. Nový termín pro případnou schůzku Hrad neoznámil.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...