Ani Svobodu, ani Růžičku. Imunitní výbor doporučil poslance nevydávat

3 minuty
Události: Imunitní výbor doporučil poslance Svobodu a Růžičku nevydávat
Zdroj: ČT24

Mandátový a imunitní výbor nedoporučil poslancům vydání poslance a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody k trestnímu stíhání v případu městské karty Opencard. Stejně se postavil i k žádosti o vydání poslance ANO Pavla Růžičky, kterého obžaloba viní z podílu na údajně nevýhodném prodeji obecního domu v Postoloprtech na Lounsku. Sněmovna bude jednat o vydání obou zákonodárců k trestnímu stíhání ve středu odpoledne.

Rozhodnutí výboru, které nedoporučuje vydat Bohuslava Svobodu, oznámil předseda Stanislav Grospič (KSČM) a zpravodaj Petr Gazdík (STAN). Svoboda stojí před odvolacím soudem. Policie ho spolu s dalšími radními vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce související s Opencard. Kauza problematické karty však spadá zejména do období působení primátora ODS Pavla Béma.

Žádost je politicky motivována, tvrdí Gazdík

„Naším úkolem bylo zjistit, zda žádost je, nebo není politicky motivována. A v tomto případě ta žádost je politicky motivována, protože šlo o rozhodnutí kolektivního orgánu,“ řekl novinářům Gazdík. Svoboda se rozhodnutím nikterak neobohatil, zdůraznil. „On rozhodoval proto, že byl zvolením do nějakého kolektivního orgánu k tomu rozhodnutí nucen, nebo musel tak rozhodnout, jinak by způsobil hlavnímu městu Praze škodu,“ dodal Gazdík.

Pro doporučení, aby sněmovna Svobodu nevydala, hlasovalo podle Grospiče devět přítomných členů výboru. Ostatní se hlasování zdrželi. Na plénum by se mohla záležitost podle něho případně dostat už tento týden.

V minulém volebním období sněmovna Svobodu vydala. Předloni ho soud nepravomocně odsoudil k podmíněnému trestu 2,5 roku. Proti verdiktu se odvolal. Pokud by sněmovna Svobodu ke stíhání nevydala, odvolací soudní řízení by mohlo pokračovat až po skončení jeho mandátu.

Stíhání za rozhodování ve veřejném zájmu není možné, soudí Svoboda

„Jsem přesvědčen o tom, že není možné stíhat zastupitele za to, že hlasoval a rozhodoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ uvedl Svoboda. Politické rozhodování podle něho není čistě ekonomické, je třeba hodnotit i prospěšnost pro obyvatele.

„Rozhodování o tom, jestli vyhodím miliardu za to, že zruším z hodiny na hodinu Opencard, nebo že se pokusím ji zachránit, je rozhodování těžké. Jsem přesvědčen, že jsme politicky rozhodli správně,“ zdůraznil Svoboda.

Státní zástupce Tomáš Lejnar, kterého výbor rovněž vyslechl, se nedomnívá, že Svobodova kauza by byla politická. „Toliko je prostě předmětem trestního řízení politické rozhodnutí. Tak v tomto směru ano,“ řekl novinářům.

Výbor se zastal také poslance ANO Růžičky

Výbor doporučil poslancům, aby zamítli žádost o vydání poslance ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Spolu s předsedou výboru Stanislavem Grospičem (KSČM) to uvedl zpravodaj Marek Benda (ODS).

Výbor Růžičkovo vydání k stíhání nedoporučil podle Grospiče zejména kvůli tomu, aby se otevřel problém, kdy jednotliví zastupitelé měst a obcí jsou v podstatě kriminalizováni za skutečnost, že hlasují v kolektivním orgánu. Grospič řekl, že ze 17 přítomných členů výboru se 15 přiklonilo k rozhodnutí nevydat, dva se hlasování zdrželi.

Pavel Růžička
Zdroj: ČT24

Benda poznamenal, že k názoru nedoporučit Růžičkovo vydání přispělo i slyšení státní zástupkyně Radky Pavlišové. Členové výboru podle Bendy většinově soudí, že možný skutek je tak banální, že by bylo zbytečné narušovat výkon poslancova mandátu. Pokud sněmovna Růžičku nevydá, jeho stíhání bude moci pokračovat až potom, co mu mandát skončí.

Růžička stanul před soudem jako radní Postoloprt na Lounsku. Obžaloba ho viní spolu s dalšími devíti zastupiteli z údajně nevýhodného prodeje obecního domu. Čelí podezření z porušení povinností při správě cizího majetku, Růžička ale vinu popírá. Podle svých slov bude také hlasovat pro své vydání. „Nemám s tím absolutní problém už vzhledem ke kolegialitě k ostatním devíti zastupitelům, se kterými jsme odvedli v Postoloprtech jedno volební období opravdu dobrou práci,“ prohlásil.

„Měl jsem možnost tam říct a jsem rád, že mandátový a imunitní výbor velice korektně vyslechl věci, které už od roku 2015 říkáme státní zástupkyni a soudu. Že jsme se ničeho nedopustili, že jsme udělali vše v souladu se zákonem o obcích. Máme na to i stanovisko ministerstva vnitra, odboru dohledu a kontroly,“ řekl po svém vystoupení na výboru Růžička.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát bude volit adepty na ombudsmana a řešit zahraniční a bezpečnostní politiku

Především volbou kandidátů na funkci veřejného ochránce práv se ve středu bude zabývat Senát. Ze šesti nominovaných, mezi něž patří zástupce současného ombudsmana Vít Alexandr Schorm nebo bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, mají sněmovně navrhnout dva adepty. České konference rektorů už navrhla Schorma a právničku z úřadu ombudsmana Evu Kostolanskou.
před 30 mminutami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 6 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 7 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 7 hhodinami

Letouny L-159 patří k protivzdušné obraně, jež je prioritou, řekl ministr Zůna

Bitevní letouny L-159 jsou součástí protivzdušné obrany státu, která je prioritou. Na úterním jednání sněmovního branného výboru to řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). O část strojů stojí Ukrajina. Podle Zůny mají letadla nalétánu zhruba pětinu životnosti a jejich prodej by nebyl z českého pohledu vzhledem k jejich bojové a užitné hodnotě vůči nižší zbytkové hodnotě výhodný. Prodej v pondělí odmítla i vláda.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 11 hhodinami
Načítání...