Za sražené děti na přechodu v Brně-Obřanech padlo obvinění

Brno - Policisté ukončili vyšetřování nehody, při které zůstaly pod koly nákladní avie dvě děti z mateřské školy při procházce. Duchapřítomnost učitelek sice zabránila ještě většímu neštěstí, malá dívenka však skončila v nemocnici s velmi vážnými zraněními. Vůz, pod jehož koly skončila, byl ve špatném technickém stavu. Řidič avie byl proto obviněn z obecného ohrožení, za které mu hrozí až osmileté vězení.

„Vyšetřovatel zahájil trestní stíhání řidiče. Muž byl obviněn z obecného ohrožení z nedbalosti, věc předáme státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby,“ uvedl mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Bezprostředně po nehodě bylo zřejmé, že příčinou srážky byly špatně fungující brzdy. „Já jsem tady kousek výš zastavoval a fungovalo to. Snažil jsem se brzdit, ale prostě jsem to nedobrzdil,“ prohlásil tehdy řidič jen pár minut po nehodě. Stav auta zkoumal soudní znalec. Policie pak začala kromě příčiny nehody zvlášť prošetřovat podezření, že si řidič známky o technické kontrole opatřil podvodem.

1 minuta
Řidič, který na přechodu v Obřanech srazil dvě děti
Zdroj: ČT24

Na voze totiž měl při ohledání po nehodě platné nálepky, získané informace ale nasvědčují tomu, že auto řádnou technickou prohlídkou neprošlo. V tomto případě ale vyšetřovatelé ještě nedospěli k závěru. „Okolnosti podezřelé technické kontroly prověřují policisté po dohodě se státním zástupcem odděleně od tohoto konkrétního případu,“ potvrdil mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Machinace s technickou kontrolou by mu mohla vynést další trest nebo mu minimálně přitížit. Nejvážněji zraněná čtyřletá dívenka se mezitím pomalu vzpamatovává z nečekané srážky. „Po několikatýdenním pobytu v naší nemocnici byla holčička díky dobrému zdravotnímu stavu v pátek propuštěna domů,“ sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Na místě nehody se toho příliš nezměnilo. Silničáři pouze barvou čerstvě natřeli upozorňující značky na vozovce. Podle komise brněnského magistrátu je přechod dostatečně bezpečný, městská část Maloměřice a Obřany se ale kolem přechodu chystá ještě nainstalovat měřiče rychlosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...