V Brně rozdávala podpisy Madeleine Albrightová. Do své nové knihy

Brno – Exministryně americké vlády Madeleine Albrightová přijela do Brna představit svoji nejnovější knihu Pražská zima. Osobní příběh bývalé první dámy americké diplomacie s českými kořeny popisuje její vzpomínky na Československo v prvních letech jejího života od roku 1937 do podzimu 1948. Kniha už se stala v anglosaském světě bestselerem. Albrightová dnes rozdávala autogramy v brněnském knihkupectví Barvič a Novotný.

Nacistická okupace rodného Československa, bombardování Londýna, vítězství Spojenců ve druhé světové válce, vzestup komunismu a počátek studené války – taková dějinná dramata prožila česká rodačka Madeleine Albrightová už v prvních letech svého života. Osobní vzpomínky Albrightové na léta 1937 až 1948 v Československu jsou zatím autorčiným nejúspěšnějším titulem. Po vydání v USA se kniha umístila na třetím místě žebříčku bestselerů deníku The New York Times. Svoji knihu vzpomínek Pražská zima dnes autorka podepisovala čtenářům i v jednom z brněnských knihkupectví. 

„Madeleine Albrightová napsala strhující příběh plný dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy na pozadí okupovaného Československa během druhé světové války a následujících tří let, vedoucích k Únoru 1948. Ve své knize nabízí svěží, neotřelý pohled na události, jež formovaly její život a pozdější kariéru, a dovádí nás k hlubokému zamyšlení o mravních dilematech, která se projevovala i v našich životech.“

Václav Havel, bývalý prezident a blízký přítel autorky (nedlouho před svým úmrtím)

Bývalá šéfka americké diplomacie se narodila se v květnu 1937 v Praze jako Marie Jana Körbelová. Na stránkách knihy Pražská zima Albrightová líčí prvních dvanáct let svého života. Vychází přitom ze svých dětských zážitků, ale i dalších dokumentů a historických podkladů. Kniha je plná protikladů – zavede čtenáře z Pražského hradu do londýnských protileteckých krytů, z bezútěšného terezínského ghetta na zasedání předních světových státníků.

  • Kniha je zatím autorčiným nejúspěšnějším titulem zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/41/4071/407016.jpg
  • O autogram Madeleine Albrightové byl obrovský zájem zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/41/4071/407015.jpg
  • Marie Korbelová v dětských letech zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3554/355310.jpg
  • Marie Korbelová v dětských letech zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3554/355309.jpg

„Albrightová přichází s fascinujícím svědectvím o mnoha tragédiích, které potkaly Československo, ale také o nezměrné odvaze těch Čechů, kteří se okolnostem postavili a snažili se po válce zachovat jedinou přežívající demokracii ve střední Evropě. Pražská zima je naprosto strhující a inspirativní čtení.“

The Daily Beast

Albrightová se zamýšlí i nad svým židovským původem, o němž se dozvěděla až ve zralém věku, rozebírá komplikovanou českou historii i nelehká mravní rozhodnutí, s nimiž se musela vyrovnávat generace jejích rodičů. „Nikomu, kdo byl na světě mezi lety 1937 a 1948, nebyl cizí hluboký smutek. Zahynuly miliony nevinných a na jejich smrt se nikdy nesmí zapomenout. Ztracené životy už dnes nenahradíme, máme však povinnost zjistit co nejvíce o tom, proč a jak se to všechno událo,“ napsala Albrightová ve své knize.  

Od Marie Jany Körbelové k Madeleine Albrightové

Marie Jana Körbelová se narodila 15. května 1937 v židovské rodině na pražském Smíchově. Byla však pokřtěna a vychovávána jako katolička a o svém židovském původu se podle vlastních slov dozvěděla až poté, co Washington Post publikoval reportáž, v níž bylo vzpomenuto, že její prarodiče a několik příbuzných se stali obětmi holocaustu. 

Její otec Josef Korbel byl československý diplomat. Hned po Hitlerově okupaci zbytku Československa v březnu 1939 se mu podařilo i s celou rodinou emigrovat do Londýna, kde ve sklepním bytě zažili německé bombardování. Značnou část dětství tak Albrightová prožila v protiletadlovém krytu. Po válce se Korbelovi vrátili do Československa, které však vzápětí po komunistickém převratu v roce 1948 opustili. Usadili se ve Spojených státech v Coloradu. 

V USA Madeleine vystudovala politologii, provdala se a získala tak své příjmení Albrightová. Později začala pracovat v amerických diplomatických službách. V roce 1997 se v Clintonově administrativě stala první ženou na postu Secretary of State, tedy ministryně zahraničních věcí USA. Sehrála významnou úlohu v integraci zemí bývalého východního bloku do Severoatlantické aliance. V květnu 2012 jí Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody.

Zdroj: Wikipedie