Slávisté se konečně dočkali nového stadionu

Praha - Sen mnoha generací fanoušků fotbalové Slavie se naplnil 7. května 2008. Tehdy byl slavnostně otevřen nový stadion Slavie v Edenu, kde na starém stadionu červenobílí naposledy hráli v květnu 2000. Očekávaní, které fanoušci, hráči i funkcionáři Slavie v nový stánek vkládali, zatím stadion naplňuje. Klub má nejvyšší průměrnou návštěvnost v lize, ze stadionu (od letošního dubna nese název Synot Tip Aréna) slávisté udělali nedobytnou tvrz i místo konání několika úspěšných hudebních akcí.

Slavnostní otevření stadionu se skládalo z dvouhodinového doprovodného programu v okolí stadionu i v jeho ochozech, po kterém následovalo slavnostní přestřižení pásky. Tuto poctu dostal na starost Vladimír Šmicer. Poté se fanoušci dočkali i prvního fotbalového zápasu: v přátelském utkání Slavia - Oxford zvítězili domácí před více než 14.000 diváků nad anglickými amatéry 5:0. Tento univerzitní klub byl před 110 lety historicky prvním anglickým protivníkem sešívaných.

Zatímco v předchozích ročnících, kdy Slavia hrála na Strahově, průměrná návštěva zřídka překročila 5000 diváků, nyní má tým průměr 11.661 diváků a je na prvním místě mezi kluby. Nejvíce lidí, 20.698, přišlo do Edenu 17. května 2008 na zápas Slavia-Jablonec, po kterém „sešívaní“ získali po 12 letech titul. Slavia si z nového stadionu udělal nedobytnou tvrz a ze 13 domácích zápasů letošního ročníku ligy jich 11 vyhrála a dva remizovala. To ovšem neplatí pro zápasy pohárové, kde se Slavii zvítězit nepodařilo. Na konci loňského května si na novém stadionu zahrála i česká reprezentace, která tam pod dohledem 14.220 diváků porazila v přípravném utkání Litvu 2:0.

Pověstná je atmosféra při domácích zápasech, která i díky absenci plotů a blízkosti hlediště k hřišti připomíná podle některých fanoušků zápasy anglické ligy. Vedení klubu se snaží spolupracovat s fanoušky a zajistilo například ozvučení a plošinu pro vůdce „kotle“, který rozezpívává ostatní fanoušky. Stadion obstál i při dvou rizikových zápasech s Baníkem Ostrava a se Spartou. Na tyto zápasy se lístky prodávaly pouze na jméno a většina hostujících fanoušků se tak dostala jen do vyhrazených sektorů pro hosty v rohu stadionu (tato část je na rozdíl od ostatních sektorů ohrazena) a za brankou směrem k železniční trati. Při zápase se Spartou také zafungoval kamerový systém, díky kterému byl hned po zápase zatčen fanoušek, který na hřiště vhodil světlice. 

Na stadionu vystoupily od jeho otevření také hudební hvězdy, jako Metallica, Iron Maiden nebo R.E.M. Zatímco na obě metalové legendy přišlo do Edenu přes 30.000 diváků, R.E.M. sledovalo asi 15.000 hudebních fanoušků. Dále se loni v červnu v Edenu odehrála finálová bitva nejvyšší domácí ligové soutěže v americkém fotbalu a stejně tak v listopadu Eden hostil finále extraligy ragby. 

K hlavním nedostatkům nového stadionu patří podle části fanoušků nedostatečný počet vchodů a vysoké ceny občerstvení i vstupenek na některé zápasy. Slávistickým ultras vadí i nový název Synot Tip Aréna. Vedení klubu se však brání finanční stránkou nového názvu - sázkařská společnost Synot Tip by měla platit majiteli stadionu, kterým je společnost E Side Property, ročně přibližně deset milionů korun. Předseda představenstva Slavie Tomáš Rosen uvedl, že v současné ekonomické situaci je potřeba překonat i sentiment: „My to chápeme, bereme to jako realitu. Aby se stavba zaplatila, je potřeba každé takové spojení, které pomůže areálu i Slavii.“ To, že je stadion domácím stánkem Slavie, která je zde v symbolickém pronájmu, připomíná velká fotografie legendárního Josefa Bicana a slávistické logo nad vchodem do VIP recepce.

  • Nový Eden autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/208/20785.jpg
  • Radost hráčů Slavie z gólu autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/821/82029.jpg
  • Protest slávistických fanoušků proti cenám lístků autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/847/84682.jpg
Vydáno pod