Prohlášení Jana Fischera a Michaela Kocába

Společné prohlášení premiéra Jana Fischera a ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába k odvysílání údajně protiromského předvolebního spotu Národní strany:

Předseda vlády ČR a ministr pro lidská práva a menšiny jsou pohoršeni a razantně se ohrazují proti zveřejnění televizního spotu Národní strany ve veřejnoprávním médiu v rámci předvolební kampaně do Evropského parlamentu. V tomto minutovém klipu je nabádáno k tzv. „konečnému řešení cikánské otázky“. Jelikož tento spot vyvolává asociace s „konečným řešením židovské otázky“ za 2. světové války, máme za to, že jeho zveřejněním byla naplněna skutková podstata trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, dle § 198a trestního zákona. Podle našeho názoru byla porušena také další ustanovení tohoto zákona, a to zejména § 198 o hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení.

Premiér Jan Fischer a ministr pro lidská práva Michael Kocáb vyzvali ministra vnitra Martina Pecinu, aby se tímto závažným tématem začal neprodleně zabývat.

Vydáno pod