Medici se formou scének učí, jak jednat s pacienty

Olomouc - Studenti medicíny v Olomouci se na zvláštním kurzu učí, jak pokud možno předejít sporům s pacienty a jejich rodinami. S různými případy se seznamují pomocí zinscenovaných scének. Ty pak komentují právníci, soudci, státní zástupci i ekonomové. Univerzita kurz připravila hlavně kvůli tomu, že narůstá počet žalob na nemocnice.

Studenti si zahráli například případ sedmnáctileté studentky, která dostala od svého učitele pohlavní nemoc. S vysvětlením, že se nakazila na lyžařském výcviku, kde za dívku ručil, ji pedagog odvedl k lékaři. Ten ovšem určil špatnou diagnózu.

Na scénce si měli lékaři vyzkoušet, jak by sami postupovali. Poté živě debatovali o tom, co kdo udělal špatně po medicínské, právní nebo etické stránce.

2 minuty
Reportáž Moniky Bezuchové
Zdroj: ČT24

„Chceme zvýšit gramotnost studentů medicíny tak, aby byli schopni ochránit svoje pacienty, sami sebe i systém, který tady funguje,“ uvedla přednostka Ústavu sociálního lékařství a zdravotní politiky Univerzity Palackého v Olomouci Kateřina Ivanová.

Lékař totiž pochybil. Dívka měla ve skutečnosti kapavku. Zanedbání péče způsobilo její doživotní sterilitu.

„Odnáším si z toho obrovskou zkušenost do praxe. Líbilo se mi to, protože konkrétní příklady jsou nejvíc aplikovatelné,“ chválila kurz Zdeňka Hrdličková, doktorandka Ústavu sociálního lékařství a zdravotní politiky. „V sylabu nic podobného není,“ dodala fyzioterapeutka Jitka Kulharová.

Kurzy budou na Univerzitě Palackého pokračovat. Studenti budou rozebírat případy nezdařené plastické operace nebo porodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...