Policie stíhá šéfy dvou brněnských firem za úvěrové podvody

Brno - Za rozsáhlé úvěrové podvody stíhá policie dva šéfy firem Golden Prize Company a Wüstenrolt. Podle kriminalistů vybrali od stovek klientů několikatisícové zálohy za poskytnutí úvěru, slíbené peníze jim ale nikdy neposlali. Důvěřivé klienty připravili od května 2010 o 16,5 milionu korun. Mladíkům z Brna hrozí až deset let vězení.

Špatné zkušenosti s firmou Wüstenrolt má i Václava Laubrová. Vloni na jaře nutně potřebovala půjčit peníze na bydlení a žádná z bank jí poskytnout úvěr nechtěla, proto se obrátila na společnost s důvěryhodně znějícím jménem, kterou si vyhledala na internetu.

K získání úvěru měl stačit jen občanský průkaz a záloha ve výši 6 800 korun. „Ještě na schůzce jsem podepsala smlouvy a složila zálohu. Slíbili mi, že peníze budou do dvou dnů na účtu. Jenže nikdy nepřišly,“ popsala Laubrová.

Příběhů s podobným scénářem jsou stovky. Po zaplacení vratné zálohy, jejíž výše se pohybovala od 3 500 až po 20 tisíc korun podle velikosti půjčky, klienti čekali na peníze marně. Podle kriminalistů firmy Wüstenrolt a Golden Prize Company připravily celkem 2 364 klientů o 16,5 milionu korun. „Obchodní zástupci, kteří půjčky a úvěry sjednávali, byli pouze nastrčení lidé, tzv. bílí koně. Nevěděli, že zmíněné společnosti nebudou vyplácet sjednané úvěry,“ potvrdil kriminalista Dušan Janča.

Ani jedna z firem, pro které obchodní zástupci půjčky a úvěry sjednávali, přitom neměla vlastní sídlo. Schůzky s oběma šéfy zmíněných firem se odehrávaly v brněnských kavárnách. Jediným kontaktním bodem byla poštovní schránka na brněnském náměstí Svobody.

Není Wüstenrolt jako Wüstenrot

Wüstenrolt GroupNa trhu nejprve působila firma Golden Prize Company. Když se dostala do potíží, nahradila ji společnost Wüstenrolt. Nemá nic společného s finanční skupinou Wüstenrot, jejím jménem se jen inspirovala. Skupina proto konkurenci s velmi podobným názvem zažalovala. Podle ní parazitovala na dobrém jménu společnosti. Spor firma vyhrála.

Když se i Wüstenrolt dostal do problémů, založili muži třetí společnost Liadios Czech. Pod tímto jménem je zapsaná v obchodním rejstříku, ale činnost nevyvíjí.


Odpovědnost podle kriminalistů nesou majitelé firem - sedmatřicetiletý B. R. a osmadvacetiletý J. V. Oba jsou stíháni na svobodě. Paradoxní je, že dva šéfové podvodných úvěrových firem nemají žádný majetek, policie u nich doma nenašla hotovost ani cennosti. „Skutečně na sebe nemají napsané vůbec nic, ani auto. Řekl bych, že ty peníze už utratili,“ uvedl Janča.

Podvedení klienti tak mají jen malou šanci, že se jim podaří získat jejich peníze zpátky. Vymáhat je mohou v občanskoprávním řízení.

Objasňování kauzy bylo velmi složité a časově namáhavé. Kriminalisté vyslechli stovky podvedených a písemná dokumentace ke spisu je uložena v přibližně sto šanonech.