Nejen ještěrky jsou schopny regenerace. Ocas může znovu dorůst i aligátorům

Je známé, že ocas může znovu vyrůst ještěrkám či gekonům, nyní experti zjistili, že tuto mimořádnou schopnost mají také aligátoři američtí. O novém objevu informovaly stránky Scientific Reports.

Během svého výzkumu tým amerických odborníků pozoroval několik mladých aligátorů. Pomocí pokročilých zobrazovacích metod došli k závěru, že těmto plazům může dorůst ocas o velikosti až 18 procent jejich celkové délky. 

Základem nového orgánu je chrupavka, kterou podle spoluautora studie Kenra Kusumiho obklopuje pojivová tkáň a kůže.

„Chybí ale kosterní svaly, které jsou přítomné u ještěrčího regenerovaného ocasu,“ uvedl pro CNN. Pro predátory, jako jsou aligátoři, je však ocas i bez těchto svalů životně důležitý, dodal Kusumi. Právě ocas jim totiž slouží jako pohon pohybu ve vodě – bez něj by v tomto prostředí nebyli schopní lovit.

Vědci mají z objevu radost nejen proto, že jim odhalil něco nového o aligátorech, ale současně doufají, že by tyto vědomosti mohly pomoct při výzkumu nových možností léčby různých zranění i u lidí. Regenerativní medicína, která se v současnosti teprve rozvíjí, má velký potenciál – využívá přírodních procesů, které se podařilo odhalit u jiných druhů zvířat a zkouší je využít u lidí. 

„Víme, že člověk, který není schopný podobného léčení, má stejné buňky i mechanismy, které při regeneraci používají tato zvířata,“ poznamenala spoluautorka výzkumu Jeanne Wilson-Rawlsová.