Vědci našli nejstarší spermii světa. Byla obří, čtyřikrát větší než samotný samec

Mezinárodní tým vědců objevil v Barmě nejstarší spermii na světě. Informovala o tom agentura AFP. Vědci spermii našli v organismu oplodněné samice lasturnatky, která zhruba před 100 miliony let uvízla v jantaru. Zajímavostí je i rozměr spermie, která měří 4,6krát více než organismus samce lasturnatky. Ten dorůstá maximálně do několika milimetrů.

„To je jako 7,3 metru v případě muže vysokého 1,7 metru,“ uvádí Renate Matzkeová-Karaszová z Univerzity v Mnichově. Tato německá bioložka stála také u objevu 17 milionů let staré spermie, která byla dosud považována za nejstarší exemplář této buňky na světě.

Pravěké lastrurnatky
Zdroj: NIGPAS

Objev potvrzuje závěry mezinárodního výzkumu z roku 2009, kterého se účastnila i česká badatelka Radka Symonová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Vědci tehdy prokázali existenci takzvané obří spermie na studiu reprodukčních orgánů 100 milionů let starých fosilií lasturnatek z Brazílie. Dochovanou spermii ale tenkrát nenašli.

Obří spermie představují pro organismy, které je produkují, velkou energetickou zátěž a vyskytují se pouze u několika málo živočišných druhů. Podobnou reprodukční strategii jako lasturnatky mají například octomilky. Jiné živočišné druhy, včetně člověka, mají vyvinutou odlišnou reprodukční strategii, která spočívá v produkci velkého množství miniaturních spermií.

Srovnání fosilních lasturnatek s jejich současnými příbuznými
Zdroj: NIGPAS

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám

Negativní dopady na zdraví, které způsobují takzvané věčné chemikálie v pitné vodě, stojí Spojené státy v současné době už nejméně osm miliard dolarů (160 miliard korun) ročně v sociálních nákladech. Popsali to vědci z Arizonské univerzity.
12. 12. 2025

Osamělost zvyšuje riziko srdečních onemocnění

Nedostatek sociálních vazeb a osamělost mají vliv na riziko srdečního onemocnění. Lidé s omezenými sociálními kontakty čelí podle dlouhodobých studií o zhruba třicet procent vyššímu riziku úmrtí na srdeční a cévní onemocnění, upozornili zástupci České kardiologické společnosti.
12. 12. 2025

Mezi bobrem a surikatou. Člověk patří mezi nejmonogamnější savce, ukázal výzkum

Studie vědců z Cambridge se pokusila sestavit žebříček nejvíce monogamních druhů savců. Podle starších odhadů patří člověk na hranu mezi monogamními a polygamními druhy, nový detailnější výzkum ho nicméně řadí pod vrchol pomyslné „hitparády“ monogamie.
12. 12. 2025

Alkohol poškozuje DNA a působí rakovinu, buňky se mu brání, ukazuje český výzkum

Alkohol poškozuje lidskou DNA a způsobuje rakovinu, zjistila studie vědců z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB). Buňky se dle výzkumu poškození brání a DNA opravují, u některých lidí ale méně účinně. Článek o studii zveřejnil časopis Communications Biology ze skupiny Nature, uvedl ÚOCHB. V míře, která poškozuje zdraví, pije podle výzkumů alkohol 1,5 milionu Čechů.
11. 12. 2025
Načítání...