Praha se má stát Mekkou umělých inteligencí. Chce nalákat nejlepší světové experty

Vědu a výzkum v oblasti umělé inteligence (AI) podpoří projekt prg.ai. Jeho cílem je přilákat do Česka nejlepší světové talenty z oboru a pomoci tak vzniku nových technologických firem a start-upů. Za projektem stojí ČVUT v Praze, Univerzita Karlova a Akademie věd spolu s hlavním městem Prahou. Svou činnost zahájí iniciativa prg.ai ve čtvrtek 16. května.

Trojice klíčových institucí bude s hlavním městem spolupracovat především v získávání peněz pro vynikající vědce působící v institucích prg.ai a spustí otevřenou výzvu na obsazení až deseti špičkových vědeckých míst ze zahraničí, uvedli zástupci projektu v tiskové zprávě.

Iniciativa prg.ai připraví také volitelnou vedlejší specializaci, která bude dostupná bakalářským studentům různých oborů na Univerzitě Karlově a ČVUT. „Tímto bude prg.ai motivovat středoškolské učitele matematiky a informatiky k začlenění výuky umělé inteligence do svých osnov,“ předpokládají zakladatelé projektu.

„Naším hlavním cílem je především přilákat do Prahy ty nejlepší mozky ze zahraničí a zvyšovat zájem o práci v pražském AI ekosystému,“ uvedl jeden ze zakladatelů iniciativy prg.ai Michal Pěchouček z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Ambicí je, aby byla Praha vnímána jako kosmopolitní a technologické město, které je atraktivním místem pro práci i život. „Pro vývoj umělé inteligence zkrátka potřebujeme hlavně tu lidskou,“ podotkl Pěchouček.

Michal Pěchouček byl hostem pořadu Hyde Parku Civilizace: 

Video Pěchouček
video

Pěchouček v Hyde Parku Civilizace

Zakladatelé projektu mají také podporu evropské komisařky Věry Jourové, která bude ve čtvrtek hlavním hostem slavnostního zahájení. „Iniciativu prg.ai vítám, protože si klade za cíl spojit vědecké a výzkumné kapacity, veřejnou sféru a podnikatele,“ uvedla. Kromě pražského magistrátu podporují iniciativu i vláda a významné soukromé společnosti.