Čeští vědci náhodou objevili nový druh rostlin. Dostaly jméno hvězdnatky

Olomoučtí vědci objevili na Borneu tři druhy neznámých rostlin. Jednoho z botaniků při výzkumu málem smetla mohutná padající větev. 

Během poslední výpravy na Borneo objevili olomoučtí vědci další nový druh rostliny z rodu Thismia. Je jím zdánlivě nenápadná Thismia inconspicua, kterou ekologové našli v tropickém pralese na počátku loňského roku. 

Nyní je již potvrzeno, že se jedná o již třetí druh rodu, o jehož přítomnosti v Bruneji se před výpravami vědců z Hané nevědělo. Olomoučtí ekologové už pro thismie vymysleli i český název – hvězdnatky. V minulosti naši vědci pro svět objevili Thismia hexagona a Thismia brunneomitra:Na expedice do deštného pralesa na Borneu jezdí odborníci z katedry ekologie a životního prostředí už několik let. Jejich první „ulovenou“ hvězdnatkou byla Thismia hexagona, následovala Thismia brunneomitra připomínající biskupskou vysokou čepici. Třetím vzácným exponátem je Thismia, která dostala přívlastek inconspicua – nenápadná. U objevu všech tří hvězdnatek stál botanik Michal Sochor, který tentokrát doslova nasazoval při výzkumu vlastní kůži.

Jak objevit nový druh rostliny? Náhodou

„Pohyboval jsem se na ploše, kde se výzkum provádí již několik let. Všimnul jsem si drobné nezelené rostlinky a bylo zřejmé, že bude náležet k rodu Thismia. Protože jsem ale našel jen odkvetlé rostliny, nebyli jsme si jistí, zda se jedná o nový druh. Po dvou dnech jsem se na místo vrátil a našel i jednoho kvetoucího jedince. V tu chvíli to bylo jasnější,“ přiblížil nález Sochor, kterého při mapování naleziště jen o kousek minula padající mohutná větev. „Bylo to poměrně dramatické, větev měřila asi sedm metrů. Smetla část exponátů,“ vzpomíná Sochor.

Podívejte se na rozhovor s objeviteli:

Video Rozhovor s objeviteli hvězdnatek
video

Rozhovor s objeviteli hvězdnatek

Podobně nalezl i Thismii hexagonatu: „Uklouzl jsem a upadl. Jak jsem tak ležel na zemi, všiml jsem si zvláštního organismu. V první chvíli jsem vlastně ani nevěděl, jestli je to kytka, nebo živočich. Utrhl jsem ji, schoval do krabičky a společně jsme ji hledali v literatuře. Po několika dnech jsme zjistili, že je to zřejmě nepopsaný druh. Je to pro mě velký osobní zážitek,“ řekl Sochor.