TÉMA

Jiří Nouza

České stavebnictví je v útlumu. Developeři spíš projekty dokončují, než zahajují
České stavebnictví podle firem i statistiků vykazuje pokles. Podle dat teď mají lidé nižší zájem o nové byty i domy, klesl také počet stavebních povolení, které úřady vydaly. Developeři v současné době tak projekty spíše dokončují, než aby zahajovali nové. Podle nich jsou na vině i vyšší ceny stavebních prací.
2. 10. 2023|mlu
Doprava, jádro, lithium, čipy či trendy v IT mají potenciál změnit Česko, řekl Fiala
Doprava, energetická infrastruktura, jádro, lithium, čipy a trendy v informačních technologiích je šest konkrétních oblastí, které mají obrovský potenciál změnit zemi. Proto tam musí směřovat velká část strategických investic, řekl v pátek na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Problémem Česka je podle něj hlavně absence široké a dlouhodobé celospolečenské shody na hlavních prioritách směřování republiky. Vyzval k dostavbě české dopravní infrastruktury a zásadnímu posílení české energetiky.
1. 9. 2023, Aktualizováno1. 9. 2023 20:35|
Schodek rozpočtu na konci července klesl na 214 miliard
Schodek státního rozpočtu ke konci července klesl na 214,1 miliardy korun z červnových 215,4 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Vylepšit bilanci pomáhá třeba vyšší výběr daně z příjmů. K dodržení plánovaného celoročního deficitu budou ale podle ministra financí nutné další škrty. Výsledek hospodaření státu za prvních sedm měsíců roku je druhý nejhorší od vzniku samostatného Česka. Loni byl deficit ke konci července 192,7 miliardy korun.
1. 8. 2023, Aktualizováno1. 8. 2023 22:36|
Meziroční růst cen většiny výrobců opět zpomalil, v zemědělství zrychlil pokles
Meziroční růst cen většiny výrobců v Česku v červnu dál zpomaloval. V průmyslu ceny proti loňskému červnu stouply o 1,9 procenta, stavební práce zdražily o šest procent a tržní služby pro podniky o 6,1 procenta. Ceny v zemědělství v meziročním srovnání klesly poprvé po více než dvou letech v květnu, a to o 10,2 procenta, v červnu byly meziročně nižší o 13,8 procenta. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
19. 7. 2023, Aktualizováno19. 7. 2023 19:39|
Průmyslová produkce se v únoru vrátila k růstu, dařilo se výrobě aut
Průmyslová produkce v Česku v únoru meziročně vzrostla o dvě procenta. Vrátila se tak k růstu po lednovém poklesu o 1,9 procenta. K bilanci nejvíce přispěla výroba automobilů, která byla ve srovnání s loňským únorem vyšší zhruba o čtvrtinu, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). České stavebnictví v únoru naopak zpomalilo o více než čtyři procenta. K poklesu dle statistiků přispělo nepříznivé počasí a vysoká srovnávací základna. V přebytku 14,3 miliardy skončil zahraniční obchod, je tak nejvyšší od dubna 2021.
6. 4. 2023, Aktualizováno6. 4. 2023 20:14|
Drahé materiály, málo pracovníků. Stavebnictví dál čelí problémům
Novela stavebního zákona podle profesních svazů částečně zrychlí povolování jednotlivých projektů, což napomůže zklidnění oboru. Ten se potýká s řadou problémů – od nedostatku pracovníků a některých materiálů až po vysoké ceny.
27. 3. 2023|
Stavební výroba se v říjnu vrátila k růstu. Výsledky průmyslu jsou pro analytiky zklamáním
Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta. V září stavební produkce zaznamenala po revizi meziroční pokles 2,9 procenta. V říjnu se dařilo především pozemnímu stavitelství, meziročně stouplo o 1,2 procenta. Průmyslová výroba v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta, růst však zpomalil ze zářijových 8,3 procenta. Vliv na výsledky měla výroba aut, která stála také za meziměsíčním poklesem produkce o 3,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,1 procenta, oznámil Český statistický úřad.
7. 12. 2022, Aktualizováno7. 12. 2022 12:13|
Nejen energetické firmy, ale i banky. O speciální dani má být jasno do 10. září
Některým firmám současná ekonomická situace škodí, jiným naopak přináší rekordní výnosy. Právě ty by mohly nově podléhat speciální dani. O jejím případném zavedení by se podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) mělo rozhodnout nejpozději do 10. září.
4. 8. 2022, Aktualizováno4. 8. 2022 23:14|
Co se týče problému korupce, nemám žádné iluze, tvrdí Ondráčka. Podle Nouzy jde vždy o selhání jednotlivce
Kauza kolem bývalého pražského náměstka za STAN Petra Hlubučka je vážná a musí se vyřešit, řekl exředitel Transparency International David Ondráčka. Korupční kauzy se dějí ale i v jiných oborech, mnohdy se jedná o selhání jednotlivce a je potřeba dobře nastavit systém, který jim zabrání, myslí si prezident ICT Unie a místopředseda ODS Zdeněk Zajíček a šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.
23. 6. 2022|
Dochází materiál na opravu domů na jižní Moravě. Ceny stavebnin jdou navíc obecně nahoru
Lidem i firmám z jižní Moravy, které ve čtvrtek večer zasáhlo ničivé tornádo, začíná docházet stavební materiál na opravu svých domů či provozoven. Stavebninám chybějí dřevěné latě, či dokonce i obyčejné hřebíky. Jako problém se však ukazuje například i cena materiálu, výrazně roste například cena dřeva. Vedení Jihomoravského kraje už jedná s firmami, aby postižený region upřednostnily, některé dokonce samy nabízejí pomoc.
29. 6. 2021|
Průmysl v Česku loni klesl o osm procent, nejvíce od roku 2009
Průmyslová výroba v Česku v loňském roce poznamenaném pandemií koronaviru meziročně klesla o osm procent. Je to nejvyšší propad od krize v roce 2009, kdy se průmysl snížil o 13,6 procenta. Výrazně se loni propadla i produkce aut a meziročně klesla o 7,7 procenta také stavební výroba. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V závěru roku ale průmysl rostl, v prosinci produkce meziročně stoupla o půl procenta. Podle analytiků právě on ekonomiku loni uchránil před ještě hlubším propadem.
8. 2. 2021, Aktualizováno8. 2. 2021 14:18|
Investoři nemohou čekat roky, míní Dostálová. Stavební zákon má jít do sněmovny v září
Nový stavební zákon ve čtvrtek půjde do legislativní rady vlády. Ta ho přes léto projedná a v září by měli návrh posoudit poslanci, nastínil premiér Andrej Babiš (ANO). Platit by podle něj měl od jara 2021, účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023. Podle vládní analýzy přichází česká ekonomika pomalým povolováním staveb ročně o 7,1 miliardy korun. Novou podobu zákona už v pondělí kritizovaly podnikatelské komory a svazy, nelíbí se ani České komoře architektů.
26. 5. 2020, Aktualizováno26. 5. 2020 21:13|
Podnikatelům vadí nový stavební zákon, situaci prý zhorší
Podnikatelům se nelíbí současný návrh nového stavebního zákona. Podle zástupců podnikatelských komor a svazů se po zapracování připomínek odklonil od původní podoby a situaci ve stavebnictví místo zjednodušení naopak výrazně zhorší. Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) je aktuální podoba návrhu, kterou představí veřejnosti v úterý, kompromisem, jenž zrychlí povolování staveb.
25. 5. 2020|