TÉMA

Herečka

V zaplněném Národním divadle se s Janou Hlaváčovou naposledy rozloučili kolegové, přátelé i veřejnost

Zaplněné Národní divadlo se rozloučilo s Janou Hlaváčovou. Divadelní a filmová herečka zemřela 13. ledna. Poslední sbohem jí přišli dát přátelé, kolegové, někdejší studenti Hlaváčové z DAMU i veřejnost. Vzpomínali na ni jako na výjimečnou herečku, která byla také skvělou vyučující na DAMU, starostlivou mámou a přítelkyní i mimořádnou ženou, jíž nechyběla přirozená krása ani smysl pro humor.
26. 1. 2024Aktualizováno26. 1. 2024, 11:58|

Vyhazov herečky i zásah Cruise. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozděluje Hollywood

Vycházející hvězda přišla o filmovou roli, Susan Sarandonovou opustila její talentová agentura a Tom Cruise prý zasáhl, aby ochránil svou agentku v době, kdy Hollywood čelí rozvratu kvůli válce na Blízkém východě. Americký zábavní průmysl je proslulý svou politickou jednotností a v naprosté většině otázek hvězdy, manažeři i produkční mluví jedním hlasem. Konflikt mezi Izraelem a teroristy z Hamásu však odhalil ostrý rozkol, napsal list The Times.
23. 11. 2023|

Nemůžu říct, že bych byla submisivní koťátko, říká herečka Zuzana Stivínová

Národní divadlo vstupuje do 141. sezony. Jednou z nejvýraznějších tváří souboru Činohry je i Zuzana Stivínová, která aktuálně hraje v Hordubalovi, Nebezpečných známostech a Vasse Železnovové. „Nemůžu říct, že bych byla submisivní koťátko, ale určitě jsem plnič úkolů,“ řekla v Interview ČT24. Soubor získá nové posily, jednou z nich je i herec Zdeněk Piškula, jenž byl hostem Událostí v kultuře.
4. 9. 2023|

Zemřela herečka Jana Šulcová

Ve věku 76 let v pátek v podvečer zemřela herečka Jana Šulcová. Na svém facebookovém profilu o tom informovala její dcera Rozálie Víznerová. V 70. a 80. letech si Šulcová získala popularitu díky televizním seriálům Byl jednou jeden dům a My všichni školou povinní, výraznou úlohu dostala i v komedii S tebou mě baví svět.
28. 7. 2023Aktualizováno28. 7. 2023, 23:23|

„Největší Pařížanka ze všech Britek.“ Zemřela herečka a zpěvačka Jane Birkinová

Ve věku 76 let zemřela britská herečka, režisérka a zpěvačka Jane Birkinová. Jednu z prvních rolí dostala ve snímku Michelangela Antonioniho Zvětšenina. V sedmdesátých letech se stala populárním sex symbolem, v roce 1976 hrála v režijní prvotině svého tehdejšího partnera, skladatele Serge Gainsbourga Je t'aime moi non plus. Jejich společná stejnojmenná píseň svou otevřenou sexualitou vyvolala kontroverze, dodnes je velmi populární. O zpěvaččině smrti informoval Le Parisien.
16. 7. 2023|

Karlovarský festival ocení i Danielu Kolářovou. Kulový blesk spustil několikaminutový standing ovation

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech (KVIFF) ve čtvrtek přivítal poslední slavnou tvář letošního ročníku –⁠ Danielu Kolářovou. Jednu z nejpopulárnějších českých hereček chce festival ocenit za její osobité filmové herectví cenou prezidenta festivalu. Organizátoři KVIFF nechali výběr filmu právě na Kolářové, která zvolila Kulový blesk. V hodnocení filmové kritiky jde o jednu z nejlepších komedií v české kinematografii.
6. 7. 2023|

Zemřela hollywoodská star Raquel Welchová. Hrála v Mušketýrech i po boku Belmonda

Ve středu ráno zemřela americká filmová hvězda Raquel Welchová. Herečce, kterou proslavily kostýmní dobrodružné filmy i westerny a jejíž nejslavnější role je zřejmě spojená s francouzskou komedií Zvíře, bylo dvaaosmdesát let.
15. 2. 2023|

„Ciao Lollo." Zemřela herecká hvězda italské kinematografie Gina Lollobrigida

V pětadevadesáti letech zemřela italská filmová hvězda Gina Lollobrigida. Patřila k nejznámějším tvářím italské poválečné kinematografie a k sexsymbolům tehdejší doby. K jejím nejslavnějším filmům patří Fanfán Tulipán, Zvoník u Matky Boží, Italské prázdniny či Chléb, láska a žárlivost.
16. 1. 2023Aktualizováno16. 1. 2023, 14:12|

Mám svoje otazníky, co v životě dál, říká herečka Veronika Khek Kubařová

Česká televize letos na Štědrý večer nabídne pokračování úspěšné pohádky Tajemství staré bambitky. Objeví se v ní i královna Julie, kterou hraje herečka známá z Dejvického divadla Veronika Khek Kubařová. Ta v rozhovoru pro Interview ČT24 mluví o Dejvickém divadle, Ivanu Trojanovi i filmových rolích, které si prý vybírá podle chuti. „Baví mě ženy, které už mají něco odžito,“ říká.
22. 12. 2022|

Zemřela Louise Fletcherová, držitelka Oscara za roli sestry v Přeletu nad kukaččím hnízdem

Ve věku 88 let zemřela herečka Louise Fletcherová, která získala Oscara za roli ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem z roku 1975, informovala o tom agentura AP. Fletcherová ve slavném filmu Miloše Formana ztvárnila zápornou roli zdravotní sestry Mildred Ratchedové.
24. 9. 2022|

„Je to pouze padesát let!“ Americká filmová akademie se apačské herečce omluvila za posměch

Americká filmová akademie se omluvila indiánské aktivistce a herečce z kmene Apačů Marii Louise Cruzové, známé jako Sacheen Littlefeatherová, za urážky, kterým v roce 1973 čelila po svém projevu na Oscarech. Umělkyně tehdy vystoupila na slavnostním ceremoniálu místo herce Marlona Branda, aby promluvila o zobrazování původních obyvatel Ameriky v hollywoodských filmech. Publikum ji z pódia vypískalo.
17. 8. 2022|

Zemřela herečka a zpěvačka Olivia Newtonová-Johnová, známá jako Sandy z Pomády

Ve věku 73 let zemřela herečka a zpěvačka Olivia Newtonová-Johnová. Oznámila to její rodina na sociálních sítích. Svůj největší úspěch zaznamenala na konci 70. let, kdy okouzlila svět jako Sandy po boku Johna Travolty v americké filmové verzi muzikálu Pomáda. V minulosti se několikrát potýkala s rakovinou.
8. 8. 2022Aktualizováno8. 8. 2022, 23:31|

V Dejvickém divadle si umíme říkat věci do očí, říká herečka Lenka Krobotová

Lady Macbeth hraje ve slavné tragédii v rámci Letních shakespearovských slavností herečka Lenka Krobotová, která je také součástí Dejvického divadla. V rozhovoru pro Interview ČT24 mluví o tom, v čem je tamní soubor specifický i zda se umí někdy pohádat. Zároveň přiznává, že je stále těžší se navzájem překvapovat.
18. 7. 2022|

S Havlem byli oba plašší. Mohl hrát svůdníky, protože měl jistotu v Libunce, říká o Abrhámovi Balzerová

Dlouholetá herecká kolegyně a kamarádka Josefa Abrháma Eliška Balzerová v Interview ČT24 sdělila, že preciznějšího hereckého partnera prý v životě nepotkala. Zesnulou českou hereckou legendu označuje za šlechtice, který byl ale neobyčejně plachý. Mrzí ji, že nepředal svoje herecké umění mladé generaci. Abrhám zemřel 16. května ve věku 82 let.
23. 5. 2022|

Moskva chce Donbas vylidnit, řekl Zelenskyj. Letiště v Oděse podle úřadů zasáhla ruská raketa

Cílem ruských vojenských útoků na Donbase je oblast zcela zničit a vylidnit, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj hrozí, že oblast skončí jako těžce obléhaný Mariupol. Terčem útoků se podle ukrajinské armády stala i startovací dráha letiště v Oděse. Moskva tvrdí, že letectvo během soboty zabilo přes dvě stovky ukrajinských vojáků a zničilo 23 obrněných vozidel, informovala agentura Reuters s odkazem na prohlášení armády. Představitel Pentagonu agentuře AP řekl, že ruská operace má ve srovnání s původní představou Moskvy skluz. Francie zesílí vojenskou a humanitární pomoc, slíbil prezident Emmanuel Macron Zelenskému. Další podporu přislíbil i britský premiér Boris Johnson.
30. 4. 2022Aktualizováno30. 4. 2022, 23:09|

Zemřela herečka Betty Whiteová, brzy by oslavila sté narozeniny

Ve věku 99 let zemřela americká herečka Betty Whiteová. Za svou více než osmdesátiletou kariéru posbírala několik cen Emmy, proslavila se zejména komediálním seriálem The Golden Girls. Whiteová by za necelé tři týdny oslavila sté narozeniny.
31. 12. 2021|

Ve Vídni čelila výhrůžkám smrtí. Odstavila jsem teroristy od peněz, vzpomíná Vášáryová

První československou velvyslankyní v Rakousku se po sametové revoluci stala Magda Vášáryová, do té doby známá zejména z filmového plátna. Už ve svých 16 letech totiž hrála ikonickou Marketu Lazarovou. Úspěšná herečka přesto dala přednost diplomacii a politice. Ve Vídni čelila výhrůžkám teroristických organizací, kterým odstavila účty, složité bylo také získat si důvěru ostatních diplomatů. Nenatáčí už více než třicet let a herectví jí nechybí, poprvé ji ale zviklala nabídka na zfilmování pokračování Postřižin.
19. 12. 2021|

Zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Bylo jí 91 let

V jedné z pražských nemocnic v neděli dopoledne ve věku 91 let zemřela emeritní členka Národního divadla (ND) v Praze Blanka Bohdanová. Agenturu ČTK o tom informoval mluvčí ND Tomáš Staněk. V ND si nositelka dvou Cen Thálie a držitelka dvou cen Františka Filipovského za dabing v průběhu padesáti let zahrála přes osmdesát rolí.
3. 10. 2021Aktualizováno3. 10. 2021, 18:07|

Ve Šlapanicích se rozloučili s Libuší Šafránkovou. Herečka se tam podle místních vždy vracela

Několik stovek lidí se ve Šlapanicích přišlo rozloučit se zesnulou herečkou Libuší Šafránkovou. Do kostela, kde se konala zádušní mše, pustili organizátoři jen omezený počet lidí. Ostatní zájemci postávali kolem kostela, případně seděli v zahradě, kam farnost instalovala velkoplošnou obrazovku s přenosem dění v chrámu.
2. 7. 2021|

Půvabná a veselá herečka s nadhledem a sebeironií, vzpomínají kolegové na Šafránkovou

Ve věku 68 let zemřela filmová a divadelní herečka Libuše Šafránková. Její kolegové na ni vzpomínají jako na nadanou a milou herečku, která i přesto, že ztvárňovala spíše komické role, byla skvělá i v těch vážných. Vyznačovala se nadhledem, vtipem a sebeironií.
9. 6. 2021Aktualizováno9. 6. 2021, 19:54|

Zlaté glóby putují do Země nomádů a za Boratem. In memoriam získal cenu herec Boseman

Zlatý glóbus za nejlepší filmové drama vyhrál snímek Země nomádů režisérky Chloé Zhaoové, která si odnesla také ocenění za nejlepší režii.  V kategorii komedie či muzikálu získal ocenění druhý díl filmu Borat. Za roli ve snímku Ma Rainey – matka blues dostal posmrtně cenu za nejlepšího herce Chadwick Boseman. Televizní tvorbu ovládl seriál Koruna.
1. 3. 2021Aktualizováno1. 3. 2021, 10:07|