Vyhazov herečky i zásah Cruise. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozděluje Hollywood

Vycházející hvězda přišla o filmovou roli, Susan Sarandonovou opustila její talentová agentura a Tom Cruise prý zasáhl, aby ochránil svou agentku v době, kdy Hollywood čelí rozvratu kvůli válce na Blízkém východě. Americký zábavní průmysl je proslulý svou politickou jednotností a v naprosté většině otázek hvězdy, manažeři i produkční mluví jedním hlasem. Konflikt mezi Izraelem a teroristy z Hamásu však odhalil ostrý rozkol, napsal list The Times.

V úterý bylo oznámeno, že Melissa Barreraová, 33letá hvězda hororových filmů ze série Vřískot, byla vyhozena z připravovaného pokračování za výroky, které produkční společnost považovala za antisemitské. Barreraová od teroristických útoků Hamásu ze 7. října na sociálních sítích často psala o konfliktu a obviňovala Izrael z etnických čistek a genocidy.

Mluvčí společnosti Spyglass, která stojí za sérií Vřískot, oznámil propuštění Barreraové. „Máme nulovou toleranci vůči antisemitismu nebo podněcování nenávisti v jakékoli formě, včetně nepravdivých odkazů na genocidu, etnické čistky, překrucování holocaustu nebo čehokoli, co hrubě překračuje hranici nenávistných projevů,“ uvedl. Herečka prý nebyla vyhozena za podporu Palestinců.

Barreraová podle listu Variety později uvedla, že „žádnou skupinu lidí zcela nedefinují její vůdci“ a že „žádná vláda by neměla být nekritizovatelná“. „V první řadě odsuzuji antisemitismus a islamofobii. Odsuzuji nenávist a předsudky jakéhokoli druhu vůči jakékoli skupině lidí,“ napsala Barreraová s tím, že ani dál nebude „mlčet“. 

Krátce po oznámení o konci Barreraové v sérii Vřískot se objevila i zpráva, že sérii opouští i další herečka, Jenna Ortegaová. Podle Variety její účasti brání natáčení pokračování seriálu Wednesday, kde má hlavní roli, o čemž už prý filmaři věděli dříve. Tvůrce hororu tak nyní prý co se týče obsazení čeká „kreativní reset“.

Cruise osobně zasahoval v agentuře

Sarandonovou, 77letou držitelku Oscara, která je dlouhodobě známá pro svůj příklon k levicovým tématům, tento týden propustila agentura United Talent Agency za její komentáře, které pronesla na propalestinském shromáždění v New Yorku.

Na videozáznamu z akce, která se zřejmě konala 17. listopadu, Sarandonová říká davu: „Existuje spousta lidí, kteří se bojí být v této době Židy. Nyní tak poznávají, jaké to je být muslimem v této zemi.“ 

„Když Susan Sarandonová říká, že Židé poznávají, jaké to je být muslimem v této zemi, tak vlastně tvrdí, že američtí Židé si současný stav zaslouží – že si nezasloužíme žít bez obtěžování a útoků,“ reagovala na prohlášení herečky podle webu Page Six Aviva Klompasová, bývalá činitelka Izraele v OSN.

Ani všemocné hollywoodské talentové agentury nebyly imunní vůči vnitřním sporům kvůli konfliktu. Pravděpodobně nejznámější agentura Creative Artists Agency odvolala z vedoucí pozice jednu ze svých agentek Mahu Dakhilovou poté, co obvinila Izrael z provádění genocidy.

Dakhilová je jednou z mocných hollywoodských hráček, která zastupuje třeba zpěvačku Madonnu či herečky Natalii Portmanovou, Reese Witherspoonovou či Anne Hathawayovou.

Uprostřed spekulací, že jí navíc hrozí propuštění, údajně zasáhl Cruise, další z jejích klientů, a podle serveru Variety se vydal na vzácnou návštěvu do kanceláří CAA v Los Angeles, aby jí vyjádřil svou podporu. Dakhilová se za příspěvek na sociálních sítích omluvila, připomíná list The Hollywood Reporter.

Bez prohlášení

Odborový svaz scenáristů WGA byl ostře kritizován za to, že neodsoudil útoky ze 7. října. Odbory se již dříve angažovaly v politicky citlivých tématech, jako jsou hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) a MeToo, ale k válce v Gaze se nevyjádřily. 

Předsedkyně WGA West Meredith Stiehmová později členům sdělila, že prohlášení odsuzující Hamás nebude vydáno, protože „mnoho členů nás požádalo, abychom se ho zdrželi“ a „konsenzus byl nedosažitelný“.

Rozpory se objevily také v Británii. Odborový svaz herců Equity, který zastupuje přibližně 47 tisíc členů, vyvolal tento měsíc kritiku poté, co vydal prohlášení, v němž obvinil Izrael z provádění „bombardování, okupace a apartheidu“. Odbory uvedly, že jejich členové se bojí cenzury za vyjádření obav z konfliktu, a požadovaly, aby se britská vláda „postavila proti genocidě“.