Pro postavy hledám domov ve své mysli, říká Dakota Johnsonová

Americkou herečku Dakotu Johnsonovou proslavil erotický snímek Padesát odstínů šedi. Na filmové přehlídce v Karlových Varech ale uvedla dva své letošní tituly a také převzala Cenu prezidenta festivalu.

Dakota Johnsonová je pokračovatelkou několikagenerační herecké tradice, kterou představuje její babička Tippi Hedrenová i oba rodiče: Melanie Griffithová a Don Johnson.

Johnsonová před kamerou debutovala už jako desetiletá ve snímku Léto v Alabamě režírovaném jejím tehdejším otčímem Antoniem Banderasem. Další hereckou příležitost dostala o dekádu později v oscarovém snímku Sociální síť o vzniku Facebooku.

Nahrávám video

Celosvětovou popularitu jí přinesly filmové adaptace románové trilogie E. L. Jamesové Padesát odstínů šedi, respektive temnoty a svobody. A zahrála si i v adaptacích dalších úspěšných literárních předloh – Temné dceři a romanci Pýcha a přemlouvání. Ztvárnila ale také komiksovou Madam Web nebo měla hlavní roli v přepracování klasiky italského hororu Suspiria.

„Vybírám si role, které působí autenticky. Mám radost, když cítím, že pro svou postavu můžu najít domov někde ve své mysli,“ uvedla ve Varech. Kritika její tvorbu ne vždy přijímá vřele. Vedle ceny BAFTA (britských filmových cen) pro vycházející talent z roku 2016 je tak rovněž čerstvou držitelkou anticeny Oscarů Zlaté maliny za zmíněnou Madam Web.

Dakota Johnsonová a Pedro Pascal ve filmu Dokonalá shoda
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Festival promítl dvě její letošní novinky. Romantickou komedii plnou provokativního chaosu Splitsville, kterou natočil Michael Angelo Covino a na níž se podílela jako producentka, a komedii Dokonalá shoda, rozehrávající poněkud toxické vztahy milostného trojúhelníku pod vedením režisérky Celine Songové. Hereckými partnery Dakoty Johnsonové v tomto snímku jsou Pedro Pascal a Chris Evans. „Tyto dva snímky, které jsem přivezla, jsou moje zatím nejoblíbenější,“ podotkla herečka.

Johnsonová také spoluzaložila produkční společnost a pustila se i do režie – jejím režijním debutem byl videoklip ke skladbě kapely Coldplay Cry Cry Cry.

Z filmu Splitsville
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

O Vánocích se na ČT vrátí David Švehlík jako Krakonoš

Divácky úspěšná pohádka Krakonošovo tajemství bude mít o letošních Vánocích pokračování. Coby vládce hor se opět vrátí David Švehlík. Nový příběh s názvem Krakonoš a básník se v těchto dnech natáčí ve studiích na Kavčích horách i v blízkosti Krkonoš. Režie se i tentokrát ujal Peter Bebjak.
před 8 hhodinami

VideoV nové opeře bojuje o přežití lidstva i Horst Fuchs

Největší ostravský park a také tenisové kurty se staly místem pro premiéru nové opery. Dystopické sci-fi dílo Bílá smrt napsal slovenský hudební skladatel Miroslav Tóth a poprvé ho uvedl na festivalu Dny nové opery Ostrava. Odehrává se v době, kdy lidstvo bojuje o přežití poté, co se Země vychýlila ze své osy. V současném operním kusu vystupuje mimo jiné pomyslný král teleshoppingu Horst Fuchs.
před 9 hhodinami

Betonová zeď se mění v galerii street artu pod širým nebem

V ulici Vlastina v Praze aktuálně vzniká umělecké dílo s názvem Mural Ruzyně, které promění více než 700 metrů dlouhou betonovou stěnu patřící ministerstvu obrany v galerii současného street artu pod širým nebem. Projekt, na kterém se podílejí tři desítky streetartových umělců z Česka i zahraničí v rámci festivalu Urban Pictus, bude vznikat do 30. června. Výsledné dílo o rozloze přibližně 1800 metrů čtverečních propojí téma „Krása města v pohybu“.
25. 6. 2026

Zpívala a navíc bez hidžábu. 74 ran bičem připomnělo tlak na Íránky

Jsem dívka, která chce zpívat pro zemi a lidi, které miluji, napsala pod video se svým koncertem íránská zpěvačka Parastu Ahmadíová. Soud této hudebnici i osmi členům kapely a produkčního týmu uložil trest sedmdesáti čtyř ran bičem. Za to, že vůbec zpívala veřejně – a navíc bez hidžábu. Kritici islámské republiky i některá média vnímají rozsudek jako doklad sílícího tlaku íránských úřadů proti ženám a svobodě uměleckého projevu.
24. 6. 2026

Na Goethově stezce v Karlových Varech byla odhalena monumentální plastika AJ VANA BE

Téměř sedm metrů vysokou sochu sestávající z třiceti dvou vintage van je možné nyní spatřit před Galerií umění Karlovy Vary na Goethově stezce. Autor díla Benedikt Tolar jím reaguje na téma vody jako vzácného zdroje, které spojuje s principy upcyklace zastaralých smaltovaných van, jež neodmyslitelně patří k socialistickému bydlení v panelácích. Tvar těchto van pak tvoří prostor pro světelnou show synchronizovanou s hudbou. Hudební báseň inspirovanou umístěním sochy i návštěvami německého básníka Johanna Wolfganga Goetha, kterou speciálně pro Karlovy Vary zkomponoval Vladimír Štambach, se rozezní každou půlhodinu vždy mezi 9. a 22. hodinou.
24. 6. 2026

Obsluhoval jsem anglického krále, říkají i v divadle Mana

Příběh obyčejného českého číšníka na pozadí velkých dějin dvacátého století převypravuje Vršovické divadlo Mana. Na pražské jeviště převedlo novelu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále.
24. 6. 2026

Dagmar Havlová odvolala souhlas k užívání jména Václav Havel knihovnou

Dagmar Havlová odvolala souhlas k užívání jména Václav Havel v názvu knihovny. Odůvodnila to tím, že ztratila důvěru v současné vedení a směřování instituce. Nechce také nadále nést odpovědnost za způsob, jakým bylo jméno prvního českého prezidenta používáno. Osobnostní práva k názvu knihovna potřebuje, aby mohla pokračovat ve své činnosti. Správní rada knihovny podle svého předsedy Davida Duška informaci vyhodnocuje.
23. 6. 2026Aktualizováno23. 6. 2026

Soud zrušil verdikt, kterým poslal Jirouse do vězení za proslov

Soud zrušil verdikt, kterým poslal v roce 1978 na rok a půl do vězení představitele českého undergroundu Ivana Martina Jirouse, zvaného Magora. Za mřížemi skončil kvůli proslovu na vernisáži, během kterého prohlásil, že zanikne Socialistický svaz mládeže. Soudy v úterý rehabilitovaly také dva disidenty – Václava Bendu a Jaroslava Kukala.
23. 6. 2026
Načítání...