TÉMA

Autoškola

Na silnice už může skoro dvě stě sedmnáctiletých řidičů, další tisícovka je ve výcviku
Řidičský průkaz skupiny B aktuálně vlastní 186 lidí mladších osmnácti let. Získat ho přitom mohou teprve od začátku roku, a to díky novele silničního zákona. Dalších 1140 řidičů, kteří chtějí nový systém využívat, právě prochází výcvikem. Vyplývá to z dat ministerstva dopravy a Asociace autoškol.
24. 1. 2024|Martina Holubová
Soud v Jablonci nad Nisou v kauze řidičských průkazů rozdal podmínky i pokuty
Podmíněné a peněžité tresty uložil Okresní soud v Jablonci nad Nisou dalším dvěma obžalovaným v kauze neoprávněně vydávaných řidičských průkazů. U zkušebního komisaře i provozovatele autoškoly schválil dohodu o vině a trestu, kterou uzavřeli se státním zástupcem. Oba soud potrestal tříletou podmínkou se zkušební dobou na čtyři roky. K tomu musí každý zaplatit 200 tisíc korun, navíc státu propadne zabavených 83 tisíc. Petra Malého, který byl zkušebním komisařem v Tanvaldu, soud potrestal i zákazem výkonu funkce ve veřejné správě a samosprávě na čtyři roky. Rozhodnutí soudu je pravomocné.
19. 10. 2023|
Soud uložil v kauze podvodů s řidičskými průkazy provozovatelům autoškol podmínky
Okresní soud v Jablonci nad Nisou uložil dvěma provozovatelům autoškol z Jablonecka v kauze neoprávněně vydaných řidičských průkazů podmínky a peněžité tresty. U obou schválil dohodu o vině a trestu, kterou uzavřeli se státním zástupcem. Rozhodnutí soudu je pravomocné.
12. 10. 2023Aktualizováno12. 10. 2023, 15:56|
Sedmnáctiletým řidičům i jejich mentorům poradí aplikace
V říjnu spustí Asociace autoškol s partnery aplikaci pro začínající mladé řidiče a jejich mentory. Od příštího roku totiž budou moct za volant usednout už sedmnáctiletí. V aplikaci zjistí, jaká pravidla pro začínající řidiče budou platit nebo jak a kde se v řízení zdokonalovat. Informace tam najdou i budoucí mentoři.
25. 9. 2023|
Klesá počet mladých řidičů. Na autoškolu nemají, nebo se bez vozidla obejdou
Podle statistik ministerstva dopravy klesá počet mladých řidičů. Některé autoškoly potvrzují, že lidé kurzy odkládají – a to buď kvůli ceně, nebo proto, že ve městech se často bez auta obejdou.
11. 9. 2023|
Dva obžalovaní v kauze podvodů u řidičských zkoušek na Děčínsku přiznali vinu
Dva z šestice obžalovaných v rozsáhlé kauze údajných podvodů při vydávání řidičských průkazů ve Varnsdorfu u soudu v Děčíně přiznali vinu a přistoupili na dohodu o vině a trestu. Schválit dohodu musí soud. Vinu odmítl zkušební komisař, další dva zástupci autoškol i tlumočník. Řidičský průkaz podle státního zástupce neoprávněně získalo přes sedm set lidí z celé České republiky.
24. 8. 2023|
Řízení pod dohledem mentora zlepší bezpečnost na silnicích, míní ministr. Podle expertů cesta správným směrem
Chceme, aby kromě restrikcí přinesl zákon i výhody, a lidé tak budou ochotni mu více vyhovět, uvedl v souvislosti se změnou silničního zákona v pořadu 90' ČT24 ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Novela, kterou ve středu schválila sněmovna, mimo jiné zavádí možnost řídit osobní auto pod dohledem mentora od 17 let. Tato novinka má dle vlády přispět k větší bezpečnosti na silnicích. Podle expertů jde o cestu správným směrem.
30. 6. 2023|
Postavit 600 kilometrů dálnic do roku 2033 je reálné, řekl Kupka
Do roku 2033 je potřeba postavit 600 kilometrů dálnic, aby byla síť kompletní, řekl v pořadu Intervew ČT24 ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podotkl, že je to reálné a už je pro to nachystaný přehled financování. Dodal, že vše míří k tomu, aby se také už v příštím roce otevřelo více než 115 kilometrů nových dálničních úseků. V souvislosti se změnou silničního zákona zmínil, že se systém zjednodušuje a navíc v některých částech působí preventivně.
29. 6. 2023|
Většina aktérů kauzy úplatků v autoškolách na Jablonecku se dohodla na výši trestu, píší SZ
Po roce končí vyšetřování kauzy úplatků v autoškolách na Jablonecku, většina aktérů případu se dohodla se státní zástupkyní na výši trestu, napsal web Seznam Zprávy. V souvislosti s případem zadržela loni v květnu policie pět lidí, konkrétně zkušební komisaře a provozovatele autoškoly Čičmanec. Policisté také tajně nahráli důkazy, že více než padesát řidičů nezískalo řidičský průkaz legálním způsobem.
10. 6. 2023|
Autoškoly zařadí novou sadu otázek, zaměří se na nevidomé, chodce či cyklisty
Ministerstvo dopravy společně s Asociací autoškol ČR v úterý představily novou sadu otázek při testech v autoškolách, která se zaměří na nevidomé, chodce či cyklisty. Nových otázek bude dohromady 46, celkový počet tak přesáhne tisícovku. Do ostrého testování se novinky nasadí 9. července. Několik otázek směřuje i na bezpečnou jízdu motorkářů.
6. 6. 2023|
Do Varnsdorfu se jezdilo pro řidičák z celé republiky. Za korupci padlo šest obžalob
Ve Varnsdorfu na Děčínsku získaly stovky lidí řidičský průkaz neoprávněně. Obžalobě čelí šest osob, mezi nimi komisař, zástupci autoškol i tlumočník. Hrozí jim až desetiletý trest vězení. Úplatky dostávali dva komisaři od autoškol z celého Česka, jeden v průběhu vyšetřování zemřel. Stovky lidí čelí stíhání z křivé svědecké výpovědi, řekli vyšetřovatelé z děčínského policejního odboru. Je to podle nich nejspíše největší případ korupce při udělování řidičských průkazů v zemi. Případem se začne soud zabývat v červnu.
10. 5. 2023|
Žadatele o řidičské průkazy čekají další nové otázky. Týkají se šoférů autobusů a nákladních vozů
Ministerstvo dopravy, Asociace autoškol ČR a sdružení dopravců Česmad Bohemia představily další sérii 38 nových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění. V pořadí pátá sada se týká zájemců o řidičské průkazy na autobus, nákladní automobil a přípojná vozidla. Obsahuje i otázky ohledně bezpečnosti dětí, hlavně jejich přepravy v autosedačkách.
14. 2. 2023|
Vrchní soud vrátil kauzu autoškol a jejich rekvalifikačních kurzů zpátky do Ostravy
Údajnými podvody s rekvalifikačními kurzy řidičů nákladní dopravy v Moravskoslezském kraji, kvůli kterým se u soudu zodpovídají majitelé autoškol z Ostravy a Havířova, se musí znovu zabývat ostravský krajský soud. Rozhodl o tom Vrchní soud v Olomouci, který tak vyhověl námitkám žalobkyně i obžalovaných. Krajský soud původně majitele autoškol potrestal podmíněnými tresty. Podle obžaloby neoprávněně vykazovali praktické jízdy, které uchazeči nevykonali. Škoda byla vyčíslena na více než dva miliony korun, dotace na kurzy byly hrazeny z rozpočtu Evropské unie a České republiky.
13. 12. 2022|
U zkoušek autoškol přibudou nové otázky. Zaměří se na bezpečnou vzdálenost i věnování se řízení
Jednačtyřicet nových otázek, které se budou opět skládat ze statických testů i dynamických videí a simulací, nasadí úřady do zkoušek v autoškolách od 23. října. Nové otázky, které už byly nasazovány do testů v posledním roce, jsou pro studenty mírně obtížnější než staré otázky – studenti u nich vykazují chybovost kolem dvanácti procent, což je asi o tři procentní body více než u starých testových otázek.
20. 9. 2022Aktualizováno20. 9. 2022, 15:29|
Šoféři vyrážejí na silnice i přes zákaz řízení. Pomoci mají přísnější tresty i terapeutické programy
Na českých silnicích přibývá šoférů, kterým soudy zakážou řízení. Ročně je jich asi patnáct tisíc. Zhruba čtyři tisícovky z nich ale zákaz opakovaně porušují. Nejčastěji přitom řidiči trest dostali za to, že za volant usedli opilí, zdrogovaní nebo jeli příliš rychle a agresivně. Jeden z posledních takových případů řeší na Královéhradecku. Muž s devatenácti zákazy řízení zabil na silnici v rozmezí šesti let tři lidi.
18. 9. 2022|
Autoškoly podražily až o třicet procent. Jinak než na splátky si kurz mnozí nemohou dovolit
Ceny kurzů v autoškolách rostou o desítky procent. Například v Moravskoslezském kraji kurzy vyjdou v průměru na patnáct tisíc korun. Mnozí tak vysokou částku nejsou schopni jednorázově zaplatit. Některé autoškoly začaly nabízet možnost splátek.
10. 9. 2022|
Policie vyšetřuje pět obviněných v kauze autoškol na svobodě
Jablonecká policie propustila pět obviněných, které v úterý zadržela v souvislosti s kauzou úplatků v autoškolách. Vyšetřuje je na svobodě. Jde o zkušební komisaře a jednatele či provozovatele autoškol. Obvinění jsou podezřelí, že vydávali potvrzení o vykonání zkoušek odborné způsobilosti, které jsou potřebné k získání řidičského oprávnění, přestože je žadatelé neabsolvovali.
5. 5. 2022|
Policisté při zásahu v autoškolách v Libereckém kraji zadrželi pět lidí. Vydávali falešná potvrzení
V autoškolách v Jablonci nad Nisou a dalších městech Libereckého kraje zasahovala od rána policie, zadržela pět lidí. Podle kriminalistů vydávali potvrzení o složení závěrečné zkoušky i těm žadatelům, kteří ji neabsolvovali. Jsou mezi nimi jak pracovníci autoškol, tak zkušební komisaři.
3. 5. 2022Aktualizováno3. 5. 2022, 14:26|
Testy v autoškolách rozšíří videa. Řidiče mají připravit na reálný provoz
Do zkoušek autoškol přibudou edukativní videa z reálných situací v provozu. Stanou se součástí další nové sady 32 testových otázek, které se zaměří hlavně na nejzranitelnější účastníky provozu, jako jsou motorkáři, cyklisté a chodci. Příklady v úterý představili zástupci ministerstva dopravy a Asociace autoškol ČR.  Zájemci si je budou moci vyzkoušet i on-line.
26. 4. 2022Aktualizováno26. 4. 2022, 12:58|
Autoškoly zdraží o tisíce korun kvůli růstu cen pohonných hmot
Dražší kurzovné nebo speciální palivové příplatky. Autoškoly budou reagovat na rostoucí ceny pohonných hmot zdražováním, uvedla pro Českou televizi Asociace autoškol. Lidem, kteří už kurzy navštěvují, se částka většinou nezmění, nově registrovaní ale zaplatí i několik tisíc korun navíc.
12. 3. 2022|Michaela Neumanová
Zájemce o řidičský průkaz čekají od půlky února nové otázky, přibudou i videa
Dalších 38 nových otázek bude od poloviny února součástí zkoušek autoškol. Poprvé mezi nimi budou zařazeny i video otázky. Nová sada testů se věnuje například jízdě za snížené viditelnosti či řešení situací na různých typech křižovatek. Ministerstvo dopravy začalo nové otázky zařazovat do zkoušek už loni, nyní jich je téměř devět set. Každý žadatel v současnosti u zkoušky řeší 25 příkladů. V Česku skládá zkoušky k řidičským oprávněním zhruba 120 tisíc žadatelů ročně.
18. 1. 2022|
Autoškoly zdražují. Zájemci o řidičský průkaz zaplatí za kurz i dvacet tisíc korun
Kdo si bude během letoška pořizovat řidičský průkaz, musí počítat s vyšší částkou, než jaká byla obvyklá v posledních letech. Za levnější kurzy pro osobní auto zaplatí budoucí řidiči kolem čtrnácti tisíc korun, mnohdy se ale ceny kurzů vyšplhají i k dvaceti tisícům. Lidé se proto více zajímají o to, zda je možné autoškolu zaplatit prostřednictvím splátek.
11. 1. 2022|
Začíná dvoudenní stávka zkušebních komisařů autoškol. Vadí jim údajně zastaralé vzdělávání
V pondělí začíná dvoudenní stávka zkušebních komisařů pro autoškoly. Důvodem je jejich nespokojenost s kroky ministerstva dopravy, které podle nich dlouhodobě ignoruje požadavky na změny v procesu vzdělávání a státního dozoru. Současná podoba vzdělávání je prý zastaralá a nesmyslná. Ministerstvo tvrzení odmítá. Ti, kteří se do akce zapojí, nebudou v pondělí a v úterý dělat žádné řidičské zkoušky.
22. 11. 2021Aktualizováno22. 11. 2021, 14:07|
Na závěrečné zkoušky v autoškole se místy tvoří fronty. Problém hlásí Praha a Ústecko
Na závěrečné zkoušky čekají žadatelé o řidičský průkaz na některých místech i měsíce. Úřady totiž dohání období, kdy se kvůli koronavirovým opatřením konat nemohly. Největší zdržení hlásí Asociace autoškol ČR v hlavním městě nebo na Ústecku. Podle ministerstva dopravy jsou ale podobné příklady v republice spíše výjimkou.
13. 9. 2021|