Autoškoly na konci července zařadí čtyřicet nových otázek

Uchazečům o řidičský průkaz u zkoušek od 28. července přibyde čtyřicet nových otázek, konkrétně třicet statických a deset dynamických s animacemi. Zaměří se na znalosti pravidel silničního provozu a vnímání rizik při řízení. Zhruba třicet starých otázek letos ministerstvo naopak vyřadí.

Budoucí řidiči se s novými otázkami mohou seznámit již nyní na webu. Ty statické jsou podle garanta agendy autoškol ministerstva dopravy Milana Jandy zejména úpravou současných otázek. Rozdílem dle něj je, že uchazeči budou řešit jiné situace a pravidla v provozu.

Mutace starých otázek mají dle Jandy zamezit učení se nazpaměť. „Nechceme nikoho nachytávat, nechceme jim připravovat nějaké záludnosti, ale chceme, aby ten žadatel se setkal s dopravními situacemi, se kterými se běžně setkává v silničním provozu a aby byl připraven je řešit,“ ujasnil.

7 minut
Místopředseda Asociace autoškol ČR Jiří Novotný k nové sadě otázek
Zdroj: ČT24

V dynamických otázkách podle něj žáci autoškol budou řešit reálné situace z provozu a dokazovat, že v něm umějí vnímat rizika. Součástí dynamických otázek je podle Jiřího Novotného z Asociace autoškol ČR krátké video, po kterém následuje otázka. „Typicky je nutné vyřešit dopravní situaci jako například průjezd křižovatkou nebo reakce na vyjíždějící zaparkované vozidlo,“ popsal Janda. Podle něj zrovna průjezd křižovatkou patří mezi nejčastější chyby řidičů.

Po přidání nových položek na konci července bude mít celá sada přibližně 1100 otázek, v EU jsou podle Jandy standardem dva tisíce. „Chceme se v budoucnu dostat alespoň na 1500 až dva tisíce otázek pro závěrečné zkoušky,“ předeslal. Důvodem je podle něj například to, že se provoz vyvíjí, nebo to, že je třeba upozorňovat na problematická témata a situace v provozu. Letos ministerstvo zařadilo i druhou sadu nových testových otázek, v obou jich je celkem 85 nových.

Novotný podotkl, že některé otázky byly vyřazeny. Důvodem je podle něj zejména dynamicky měnící se legislativa i vývoj v dopravě. „Některé otázky je tak třeba vyřadit. Například jsme měli otázku, kde bylo potřeba ukazovat řidičský průkaz, dnes to už neplatí, nemusíme ho mít u sebe,“ uvedl jako příklad.

Virtuální trenažér

Úřad ve středu také představil nový mobilní virtuální trenažér Movitren, který žákům autoškol umožňuje trénovat vnímání rizik v provozu za pomoci animovaných dopravních situací ve virtuální realitě. Situace žáci ovládají v pohyblivém trenažéru vozidla. Ten vznikl ve spolupráci Asociace autoškol ČR a společností Digiteq Automotive a Škoda Auto. Movitren bude letos veřejnosti k dispozici na více než padesáti akcích zaměřených na bezpečnost provozu na několika místech po Česku a lze si jej rovněž pronajmout.

V Česku skládá zkoušky k řidičským oprávněním zhruba sto tisíc žadatelů ročně. Teoretickou část zájemci o řidičák skládají on-line na počítačích v systému ministerstva dopravy. Tuto možnost mají v 206 obcích s rozšířenou působností. Každý žadatel musí úspěšně absolvovat teoretický test, aby mohl pokračovat v praktické části zkoušky, tedy v jízdách.

Podle Jandy roste také zájem o program L17, ve kterém mohou lidé řídit od sedmnácti let v doprovodu registrovaného mentora. Na jednoho sedmnáctiletého žadatele podle Jandy připadají průměrně dva mentoři. Program L17 podle informací Asociace autoškol ČR k 10. dubnu registroval kolem 3600 sedmnáctiletých řidičů a kolem 6800 mentorů, oproti údajům z 22. března to byl nárůst o téměř čtyřicet procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 2 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 2 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 3 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 7 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 9 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 11 hhodinami
Načítání...