Stále více žen dává přednost autoškolám zaměřeným pouze na ně. Pět takových autoškol České televizi potvrdilo, že v posledních letech u nich roste zájem jak o kurzy, tak o kondiční jízdy. Ženy nejčastěji uvádějí, že jim v takových autoškolách vyhovuje vstřícnější přístup, důraz na detailní vysvětlení nebo možnost učit se v klidnějším prostředí.
O autoškoly speciálně pro ženy je zájem
Větší zájem o kurzy hlásí třeba Autoškola pro ženy v Ostravě. Barbora Vařáková ji založila koncem roku 2019 a od té doby zaznamenává nárůst zájemkyň v řádech desítek každý rok. „Snažím se o přátelskou atmosféru a vysvětlovat vše úplně v klidu. Snažím se, aby se holky nebály na cokoliv se mě zeptat, aby se jim žádná otázka nezdála hloupá, nebo zbytečná. Prostě se snažím chovat tak, jak bych chtěla, aby se někdo choval ke mně,“ dodává Vařáková.
Michaela Votruba založila Autoškolu pro holky v roce 2020 v Českých Budějovicích. Nejprve začínala s několika málo klientkami, dnes jich má už přes osmdesát. „Po období covidu byl obrovský přetlak, teď už je zájem tak nějak stabilní. Máme začátek února a já mám poslední dvě volná místa na květen,“ popisuje.
Tento typ autoškoly se rozhodla založit, protože se prý dozvídala o nepříjemných zážitcích žen z těch klasických. „Říkala jsem si, že já to zvládnu líp – bez křiku a bez nepříjemností. Navíc jsem dost trpělivá, tak jsem si říkala, že to zkusím.“
Ženy ženám
Řízení v těchto autoškolách vyučují pouze ženy. „Ženy chodí často nervózní a nejisté, tudíž je důležité jim dát pocit bezpečí, prostor pro otázky a ujištění,“ vysvětluje Vařáková.
Právě kvůli takovému přístupu si autoškolu pro ženy vybrala i Nela Matásková z Českých Budějovic. „Jsem velice stydlivá a emočně plachá, hned se rozbrečím. Také jsem slyšela od jiných absolventů o jejich individuálním a laskavém přístupu. Můj o dva roky starší bratr absolvoval klasickou autoškolu a z jeho vyprávění mi bylo jasné, že bych tuto autoškolu emočně nezvládla.“
Podobnou zkušenost popisuje i Lucie Zimová: „Měla jsem strach z řízení a z toho, jak budou ostatní reagovat. Když jsem zjistila, že instruktorkou je žena, vysvětlila jsem jí své obavy a ona mě ujistila, že se nemusím bát. Mohla jsem jí říct všechno, co mě děsí, a věděla jsem, že mě pochopí.“
Zájem o speciální kurzy pouze pro ženy evidují i klasické autoškoly. Třeba Autoškola VIP v Praze takový kurz spustila v roce 2012. „Kurz zaujme ženy, které mají z řízení velký strach, prošly špatnou zkušeností v jiné autoškole nebo měly negativní zkušenost s instruktorem. Tyto ženy potřebují ujistit, že výcvik povede trpělivý a hodný instruktor, který bude mít pro jejich situaci pochopení,“ popisuje spolumajitelka Iva Štrbová.
Kondiční jízdy
Kromě autoškol existují i projekty zaměřené na ženy, které už sice řidičský průkaz mají, ale po letech bez řízení potřebují znovu nabrat jistotu. Jedním z nich je iniciativa Ženy za volantem poskytující kondiční jízdy a podporu řidičkám, které chtějí oprášit své dovednosti.
Taťána Wolná si tuto možnost vyzkoušela poté, co se k řízení vrátila po dvaceti letech. Autoškolu absolvovala hned po střední škole, ale její zkušenost byla spíše odstrašující. „Po střední škole jsem absolvovala autoškolu s instruktorem – mužem. Bylo to dost stresující a nepříjemné. Pamatuji si jeden moment – jeli jsme autem, udělala jsem chybu, dupnul mi na brzdy a křičel na mě. Lekla jsem se, nechápala jsem,“ popisuje Wolná.
Podle Ilony Zadražilové z Profesního společenství autoškol a školicích středisek řidičů ČR by se ale nevhodné chování mělo řešit víc komplexně. Zakládání autoškol jen pro ženy vyřešení problému podle ní nepomůže. „Pokud cítíme potřebu zakládat speciální autoškoly jen pro ženy, mohlo by to znamenat, že je potřeba uvažovat o jiném přístupu ke vzdělávání v autoškolách nebo hledat jiné cesty, jak zlepšit podmínky pro všechny žadatele,“ míní.