Nový Zéland chystá doživotní zákaz kouření pro nynější mladou generaci

Novozélandská vláda přišla s unikátním plánem, jak v zemi skoncovat s kouřením. Podle návrhu nového zákona by se měl každoročně zvýšit minimální věk pro nákup cigaret o rok. Nynější mladá generace by tak již neměla mít možnost koupit si legálně cigarety za svého života vůbec.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Nový Zéland na cestě k zákazu kouření

Minimální věk pro nákup tabáku je na Novém Zélandu nyní 18 let. Od roku 2027 by se tato hranice měla postupně zvyšovat.

„Chceme zajistit, že mladí lidé nikdy nezačnou kouřit… Lidé, kterým bude v době uvedení zákona v platnost 14 let, již nebudou mít za svého života možnost koupit si legálně tabák,“ prohlásila představitelka novozélandského ministerstva zdravotnictví Ayesha Verrallová.

Vláda chce návrh zákona předložit parlamentu v roce 2022 a podle Verrallové je pravděpodobné, že ho poslanci schválí. V platnost by nová norma mohla vstoupit v roce 2023. Vládní plán počítá rovněž s povolením prodeje tabákových výrobků jen s velmi nízkým obsahem nikotinu a také se snížením počtu obchodů, které tyto výrobky prodávají.

Cíl: Méně než pět procent kuřáků

Cílem je, aby do roku 2025 kouřilo méně než pět procent Novozélanďanů, uvedla vláda. Množství kuřáků na Novém Zélandu již řadu let klesá; nyní kouří jen jedenáct procent dospělých, devět procent každodenně. Vyšší podíl kuřáků, 29 procent, je mezi původním maorským obyvatelstvem. Vládní plán počítá s vytvořením pracovní skupiny, která by měla pomoci omezit kouření mezi Maory.

Elektronických cigaret by se nový zákon týkat neměl. Podle Verrallové je kouření tabáku mnohem škodlivější a zůstává na Novém Zélandu hlavním důvodem úmrtí, jimž by se dalo zabránit. Ročně stojí až za pěti tisíci úmrtími.

Také vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Adam Kulhánek vysvětluje, že Nový Zéland balancuje, protože plošné zákazy jsou neefektivní. „Nový Zéland ukázal, že chce zcela utáhnout šrouby u klasických tabákových výrobků, ale nechat možnost užívání jiných forem tabáku nebo nikotinu tam, kde se nejedná přímo o zápalné produkty nebo je nižší míra nikotinu,“ podotýká.

Chystaná pravidla by podle adiktologa měla přispět k výraznému poklesu diagnóz, které s konzumací tabáku souvisí, například mrtvice, infarktů či plicních onemocnění.