Čeští horolezci uvázli při sestupu hory v Pákistánu. Záchranná mise bude pokračovat v pondělí

Dva čeští horolezci a jejich místní kolega uvázli v asi 6900 metrech nad mořem při sestupu z hory Rakapoši v Pákistánu. Podle informací místní horské záchranné služby se možná vydali na cestu po nové, méně obvyklé trase, jejich přesná poloha není známá. Záchranný tým včetně nejméně dvou vrtulníků v neděli čekal v blízkosti na zlepšení povětrnostních podmínek, aby se horolezce vydal hledat. Z informací místního tisku vyplývá, že pro neděli byla záchranná mise přerušena a pokračovat bude v pondělí.

Podle informací místních novinářů na Twitteru vrtulníky vysadily v základním táboře horolezce-záchranáře, kteří se skupině vydají na pomoc. Nepříznivé počasí však záchrannou operaci komplikovalo. „Armádní vrtulníky obnoví záchrannou misi zítra ráno,“ napsal v neděli na svém twitterovém účtu regionální list Pamir Times.

Také další zdroj obeznámený se situací na Facebooku potvrdil, že záchranná operace byla přerušena do pondělí kvůli nepříznivému počasí. Upozornil přitom, že s postupujícím časem narůstá riziko pro horolezce, protože údajně nemají dostatek potravin na to, aby delší dobu přežili v mrazech kolem minus 30 stupňů Celsia. Všichni tři horolezci jsou však podle zdroje zatím zdravotně v pořádku.

Nejtěžší úsek 

Trojice horolezců úspěšně zdolala 7788 metrů vysoký vrchol v pátek, poté začala sestupovat do tábora. Během večera poslali SMS zprávu svým blízkým, že se dostali do obtíží. Podle přítelkyně  jednoho z nich Natálie Malenové se horolezci zasekli v nejtěžším úseku.

Pákistánský kolega horolezců prý psal svému bratrovi a požádal ho o záchrannou operaci. „Počasí se mělo zlepšit v neděli, kdy mělo být hezky, ale zase se to obrátilo. Sněží tam, je tam vichřice,“ sdělila Malenová ve vysílání ČT24.

„Byl jsem s těmito dvěma horolezci v kontaktu naposledy v srpnu. Radili jsme jim, jak požádat o povolení k výstupu na horu nad 6000 metrů a ohledně prodloužení víz. Pak už jsem s nimi v kontaktu nebyl,“ sdělil Antonín Hradilek, zástupce českého velvyslance v Islámábádu.

I on zmínil bratra pákistánského kolegy. „V neděli jsem mluvil s bratrem průvodce, který je doprovází, když s ním ztratil kontakt. Den poté nám potvrdil, že kontakt opět navázali. O průběhu záchranné operace zjišťujeme další podrobnosti,“ dodal.

Také české ministerstvo zahraničí uvedlo, že ambasáda byla se dvojicí českých horolezců několikrát v kontaktu již dříve. „Případem se zabýváme a jsme připraveni poskytnout konzulární pomoc i veškerou součinnost místním úřadům,“ sdělila česká diplomacie.

Zájem místních médií

Podle reportéra Geo News jsou všichni tři horolezci v pořádku. Musí sestoupit níž, zhruba do 6000 metrů, aby se k nim dostal armádní vrtulník. V nadmořské výšce, kde se nacházejí, už se vrtulník nemůže bezpečně pohybovat.

Místní média věnují značnou pozornost místnímu horolezci, Vadžídulláhu Nagrímu, který je teprve druhým Pákistáncem, který tuto horu zdolal.

Rakapoši je 27. nejvyšší hora na světě, leží v pohoří Karákóram. Místní ji také nazývají Dumani, matka mraků. Mezi horolezci je považována za jeden z nejhůře zdolatelných vrcholů, ze základního tábora na vrchol je potřeba překonat převýšení pět tisíc metrů. Poprvé horu pokořili Britové Mike Banks a Tom Patey v roce 1958.